DINAMO SLAVI, SJAJAN POČETAK SLOMIO BUGARE: Plavi korak bliže cilju, Vatreni teško kiksao pa se iskupio

Autor: Dnevno.hr/ I.L

Dinamo je obavio prvi, vrlo važni dio posla u ogledu s bugarskim Ludogorecom u trećem pretkolu Lige prvaka. Momčad Ante Čačića je u prvoj utakmici u Razgradu slavio s 2:1, a s tom pobjedom, vraća se kući uoči uzvrata koji će biti odigran za tjedan dana na Maksimiru.

Uvodna faza utakmice donijela je sjajne vijesti za hrvatskog prvaka i njegove navijače. Dino Perić je u šestoj minuti bio strijelac za 1:0, a autogol domaćeg golmana Sergija Padta donio je povećanje na 2:0 prije nego je prošlo prvih 10 minuta ovog susreta.

Ludogorec se vratio u igru u 22. minuti, kada je Ganac Bernard Tekpetey donio smanjenje na 2:1, uz veliku pogrešku Dominika Livakovića na golu Dinama u toj situaciji. Bugarski prvaci su se time vratili u igru, no nakon toga, do kraja prvog dijela i u nastavku utakmice više nije bilo promjene rezultata.

Odlično otvaranje

Dinamo je u početnim minutama bio suočen s domaćom prijetnjom, uz udarac koji je u bloku zaustavio Rasmus Lauritsen, a nakon toga, počelo je ‘sijevati’ na drugoj strani terena. Bilo je to konkretnije, dvaput s loptom u mreži Ludogoreca.

Momčad Ante Čačića je do prvog gola došla u šestoj minuti, kada je za Dinamo odličan potez izveo Dino Perić. Nakon primanja lopte, glavom je sve namjestio na vlastitu nogu na udarac, a volej je bio jako precizan – za rano gostujuće vodstvo.

Tri minute kasnije, poslije nove Dinamove akcije na semaforu je zasvijetlilo 2:0. Nakon akcije u kojoj su sudjelovali Martin Baturina, Mislav Oršić i Robert Ljubičić, lopta koju je poslao Ljubičić se od domaćeg golmana Sergija Padta odbila u mrežu, za Padtov autogol kojim je Čačićeva momčad povećala prednost.

Livakovićev kiks pomogao domaćima

Dinamo je u prvih 10 minuta izgradio ugodno vodstvo, no stvari su postale puno manje ugodne sredinom prvog poluvremena. Ganski napadač Bernard Tekpetey bio je strijelac za smanjenje Ludogoreca na 2:1, a u toj situaciji, veliku ulogu odigrao je i Dominik Livaković na golu hrvatskog prvaka. Livaković je primio gol u svoj, bliži kut, u situaciji kakva se golmanu reprezentacije ne bi trebala događati.

Sve je podsjetilo na raniji ovosezonski Livakovićev veliki kiks u Europi, u završnici utakmice protiv Škupija na Maksimiru u prošlom pretkolu, kada je lošim istrčavanjem pomogao prvaku Sjeverne Makedonije da iz Zagreba ode s 2:2. Primljeni golovi u eurokupovima su jako skupi – pa Livaković takve pogreške više ne bi smio raditi.

Nastavak s domaćim pritiskom

Drugih 45 minuta donijelo je puno domaćeg pritiska. Nije nedostajalo napetih situacija pred golom Dinama, a među njima, ističu se Livakovićeva obrana nakon što je Sotiriou opasno pucao unutar 16-erca i nedugo potom, greda koju je udarcem glavom pogodio Sotiriou, uz mali ‘odbijanac’ i od Lauritsenove glave u toj situaciji.

Dinamu nije bilo lako, no na koncu, napadi i prijetnje domaće momčadi ostale su bez realizacije. U 83. minuti postojala je sjajna šansa i za povećanje vodstva nakon što je Luka Menalo pobjegao u kontru i prebacio gol. Da je Menalo bio precizniji, Čačićeva momčad mogla je disati i lakše prije uzvrata, a ovako, u utakmicu na Maksimiru ući će se s minimalnim vodstvom hrvatskog prvaka.

Uzvrat nas čeka sljedećeg utorka u 20 sati. U Zagrebu će pasti odluka o putniku u završno pretkolo – na boljeg iz ogleda norveškog Bodo/Glimta i litavskog Žalgirisa.

Ludogorec – Dinamo 1:2

Dinamo:
Livaković – Ljubičić, Perić, Lauritsen, Ristovski – Mišić, Ademi, Baturina – Ivanušec, Oršić – Drmić.

Ludogorec:
Padt – Nedjalkov, Verdon, Plastun, Cicinho – Cauly Souza, Piotrowski, Jordanov – Rick, Sotiriou, Tekpetey.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

90- Kraj susreta. Rezultat definitivno nije preslika onog što se događalo na terenu. Dinamo je preživio i ovo, ali trebat će više hrabrosti i odlučnosti na Maksimiru.

86- Ide van Baturina u igri je Boško Šutalo. Čini se da Čačić okreće ekipu u potpunosti prema obrani.

82- Petković je dobio skok u obrani i Špikić je povukao kontru, Menalo je imao priliku za gol, ali ostaje 2:1.

80- Opsada u Bugarskoj. Dinamo teško diše i Ludogorec kontrolira susret, ali ne mogu zabiti.

71- Samo što je ušao umjesto Oršića pucao je Menalo, ali nema gola. Obrana Dinama može odahnuti sada jer izašao je Tekpetey njihov najbolji igrač večeras.

68- Greda se trese. Sotiru je nadvisio sve, ali lopta je ostala na gredi.  Dinamo živi vrlo opasno. Spavaju Modri u drugom djelu.

67- KAKVA OBRANA! Ponovno je strijelac Tekpetey izludio obranu Dinama, ubacio je unutra, pucao je Jordanov , ali čudesno je obranio Livaković

66- Dosta nervoze kod Ludogoreca nekoliko nesportskih poteza i puno faulova od njihove strane.

59- Drmić je vani u igri je Bruno Petković.

56- Lijepa kombinacija Ljubičića i Drmića koja je završila Ljubičićevim udarcem pokraj gola.

47- Na krivoj nozi je Souza uhvatio Livakovića, ali odlična obrana Dinamovog vratara.

46- Baturina prelazi u sredinu, a vani je Luka Ivanušec dok će Dario Špikić na krilo.  Promjena na vratima Ludogoreca. Na golu je sada bvši golman Rijeke i Hrvatske, Simon Sluga.

45- Kraj prvog djela. Dinamo će imati težak zadatak u nastavku. Domaćini su se digli i opasno prijete dok Dinamo ima opasnih izlazaka prema naprijed, ali gol Ludogoreca nije ugrožen.

32- Probudio je gol Ludogorec i sada domaćini dominiraju u zadnjih 10 minuta. Dinamo nije ozbiljnije zaprijetio od šanse Drmića. Ludogorec je imao nekoliko udaraca izvana, ali siguran je Livaković.

22- GOL! Nije Dinamova obrana najbolje očistila loptu, a zatim je Tekpetey probio prvi kut Dominika Livakovića za 2:1. Gol koji će ići na dušu naše reprezentativne jedinice.

20- Ludih 20 minuta u Bugarskoj. Dvoje velike šanse domaćina nisu završile u golu, a onda je Dinamo majstorijom Perića i odličnim ubačajem Ljubičića iz čega je nastao autogol Padta, Dinamo vodi 2:0. Stotinjak Bad Blue Boysa mogu biti zadovoljni viđenim.

15- Sjurio se Drmić prema golu Padta, ali sjajno brani Nizozemac. Šansa kakvu Drmić inče pretvori u gol. Ostaje 2:0.

9- GOOOOOLLL! Sjajna akcija Dinama. Modri uragan zadesio je Bugarsku. Oršić za Ljubičića koji je u punom sprintu odlično ubacio unutra, a vratar Ludgoreca loptu je skrenuo u vlastitu mrežu.

6- GOOOOLLLL! DINO PERIĆ! Kakav gol Dine Perića sjajno si je glavom  spustio loptu na volej i zabio nakon što se Dinamo mučio u samom početku.

1- Počela je utakmica. Sudac ovog susreta bit će dobro znano ime u svijetu nogometa, Turčin Cüneyt Çakır. Od ove faze sucima pomaže i VAR.

Nakon muke protiv Škupija hrvatski prvak svoju europsku avanturu nastavlja protiv starog znanca, bugarskog Ludogoreca. Momčad koji je svoj vrhunac dosegnula prije nekoliko godina, a sada su u laganom opadanju.

Ipak i dalje su najbolji u Bugarskoj i vrlo su opasni.  Imaju 11 naslova u nizu, kao što je imao i Dinamo do Rijeke 2017. Njihovi novinari smatraju da je Dinamo favorit i od te uloge Modri ne smiju bježati. Prema njihovim riječima Dinamo je najbolja momčad Balkana.

Bugari su vrlo dobri doma, ali imaju ogromnih problema kada igraju u gostima. Dokaz za to je i prošlo kolo kada je Shamrock bio na korak do odlaska u produžetke unatoč pobjedi Ludogoretsa doma 3:0.

Imaju iskustva, ali prodali su najbolje igrače

Bivši vratar Gorice i Ludogoreca, a danas vratar u MLS-u, Kristijan Kahlina, rekao je da je Ludgorec ekipa koja ne gaji lijepu igru nego isključivo želi rezultat. Zanimljivo je i pitanje kome je pomogao Valdas Damberuskas. Trener Hajduka, bivši je trener Ludogoreca te ima dobre informacije o obje ekipe.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli GNK Dinamo (@gnkdinamo)

‘Sutra se igra utakmica preko koje će neki prijeći u play off Lige prvaka. Želje su obostrane, naglašene i s njihove i s naše strane. obje su momčadi u dobrom raspoloženju, iza sebe imaju pozitivne rezultate i za očekivati je da će to sutra biti dobra utakmica. Mi smo došli ovdje kao da se igra eliminacijska utakmica. Nastojat ćemo izvući dobar rezultat zahvaljujući kojem ćemo vidjeti play off Lige prvaka’ rekao je Čačić.

Puno se spominje i utakmica ove dvije ekipe prije 10 godina. Dinama je tada nakon dobrog rezultata u Bugarskoj mučio se na Maksimiru te su bili na rubu ispadanja, a onda se u 98. minuti ukazao Alispahić sa sjajnim centaršutom i Vida s golom i prolaskom dalje. Iz te momčadi ostali su Arijan Ademi i trener Ante Čačić.

Autor:Dnevno.hr/ I.L