BRAVO DINAMO, NOVO EUROPSKO PROLJEĆE JE TU! Očitali lekciju nizozemskom velikanu!

Autor: Luka Vuletić

Dinamo je osigurao europsko proljeće! Momčad Zorana Mamića napravila je veliki uspjeh plasiravši se u nokaut fazu Europske lige pobjedom nad Feyenoordom na De Kuijpu 2:0.

Plavi su do treće i ključne pobjede u skupini K došli golovima Brune Petkovića i Lovre Majera osiguravši drugo ‘prezimljavanje’ u Europi u dvije godine.

Zoran Mamić ponovio je uspjeh Nenada Bjelice iz 2018. godine potvrdivši prvo mjesto te će u zadnje kolo protiv CSKA Moskve dinamovci ući rasterećeni.

U poprilično nezanimljivom i prilikama siromašnom prvom dijelu sve najbitnije dogodilo se u sučevoj nadoknadi kad je Petković u 45. minuti donio vodstvo iz penala, koji je dosuđen zbog faula na Kastratiju.

Napadač Dinama zabio je drugu europsku utakmicu zaredom, a u nastavku pridružio mu se Majer zabivši sjajan gol u 52. minuti. Mladi ofanzivac je asistenciju od Arijana Ademija primio leđima okrenut golu te je iz okreta zakucao u mrežu.

Do kraja utakmice Nizozemci su pokušavali vratiti se u igru, a Dinamo je i u petoj utakmici u skupini ostao netaknute mreže što se nitko na razini Lige prvaka i Europske lige ne može pohvaliti.

Uoči posljednjeg kola Dinamo je zabetoniran na prvom mjestu s 11 bodova i gol-razlikom 6:0, slijedi Wolfsberger, koji je svladao CSKA Moskvu sa sedam bodova, Feyenoord na trećem mjestu sa pet bodova, a bez šansi za prolaz ostali su Rusi sa tri boda.

TIJEK UTAKMICE: Feyenoord – Dinamo Zagreb 0:2

90+4′ Gotova je utakmica. Dinamo je pobijedio 2:0 golovima Petkovića i Majera te osigurao proljeće u Europi prvim mjestom u skupini!

88′ Tolić je zamijenio strijelca Petkovića.

82′ Berghuis je ‘požutio’ nakon oštrog starta na Ademiju.

80′ Dinamo je stao na loptu ne dopuštajući domaćinu se razmaše.

71′ Velika prilika za Feyenoord! Bannis je nevjerojatno promašio s par metara loše zahvativši loptu koju mu je sjajno spustio Berghuis sa desne strane.

65′ Franjić je ušao u igru umjesto strijelca Majera.

64′ Nizozemci su se trgnuli te pokušavaju brzo se vratiti u igru, srećom, bezuspješno.

56′ Feyenoord je zaprijetio iz prekida, ali Senesijev udarac glavom završio je u Livakovićevim rukama.

52′ GOOOOOOLLL!!! Dinamo je povećao vodstvo preko Lovre Majera koji je pucao iz okreta na asistenciju kapetana Ademija, ali golman Marsman je mogao samo odbiti u svoju mrežu!

48′ Bannis je pucao s desne strane, ali je Livaković lakoćom ukrotio loptu. Odmah u sljedećem napadu Berghuis je izbio pred golmana Dinama, ali u zadnji trenutak je klizećim startom izbio Moharrami.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme, ajmo Dinamo, hoćemo euro proljeće još ove godine!

40’+6 Gotovo je prvo poluvrijeme. Kad se činilo da će se na odmor s mršavih 0:0, Plavi u nastavak idu s važnom prednošću. Proljeće je nikad bliže.

40+5′ GOOOOOOLLL!!! Dinamo je poveo u sudačkoj nadoknadi prvog dijela! Nakon faula na Kastratiju, sudac je pokazao na penal, a Bruno Petković je zabio s bijele točke u lijevi donji kut.

39′ Kastrati se sjurio po desnoj strani, ali u kontaktu s protivničkim igračem je pao. Sudac je odmahnuo rukom na nezadovoljstvo Dinamovih igrača.

35′ Nažalost, ni nakon više od pola sata igre nismo vidjeli nijednu jedinu priliku s obje strane. Uspavanka…

29′ Feyenoord je imao slobodan udarac na 30 metara, ali ubačaj Berghuisa završio je daleko iznad gola.

24′ Theophile je zaradio žuti karton zbog igranja laktom prema licu Linssena.

22′ Na drugoj utakmici Wolfsberger je poveo u Moskvi protiv CSKA fenomenalnim golom hrvatskog napadača Darija Vizingera iz velike udaljenosti.

19′ Kastrati je htio na desnoj strani lukavo proigrati Ademija, ali Feyenoordova obrana je to blokirala.

15′ Dinamo i Feyenoord u prvih 15 minuta nisu pokazali puno, zapravo ništa. Nadamo se da će Plavi uskoro ubaciti u ‘višu brzinu’.

12′ Gvardiol je pokušao ubačajem s lijeve strane, ali lopta je prošla sve nakon što nitko od Dinamovih igrača nije ispratio.

7′ Livaković je morao po prvi put reagirati nakon što je boksao Kokcuovu loptu ubačenu iz Feyenoordova kornera.

5′ U početnim minutama utakmice obje momčadi su oprezne, bez nekih konkretnih rješenja.

1′ Počela je utakmica, ajmo Dinamo po europsko proljeće!

– Sastav Dinama: Livaković – Moharrami, Lauritsen, Theophile, Gvardiol – Ademi, Jakić, Ivanušec – Majer – Kastrati, Petković

–  Sastav Feyenoorda: Marsman – Geertruida, Spajić, Senesi, Malacia – Diemers, Toornsta, Kökçü – Berghuis, Linssen, Narsingh

– Dinamo može proći i sa remijem, ako druga utakmica između CSKA i Wolfsbergera također završi bez pobjednika

– Dinamo je na čelu skupine sa osam bodova, tri više od Feyenoorda, Wolfsberger ima četiri, a CSKA Moskva 3.

– Utakmicu će suditi Englez Chris Cavanagh, a očekivano, na stadionu neće biti publike.

Autor:Luka Vuletić