Foto: Duje Klaric/CROPIX

Neki Srbi optužuju da su Hrvati legendu Hajduka sahranili kao katolika: ‘Tužno je što su napravili našem Srbinu’

Autor: Dnevno.hr/I.K.

Najveći hrvatski klubovi pamte brojne legende koje su ostavile trag ne samo na domaćoj sceni, a među njima, i danas se itekako pamti koliko je sjajan bio Vladimir Beara, slavni golman Hajduka, koji je svojom kvalitetom imao i glas kao jedan od najboljih svjetskih čuvara mreže.

Veliki golman preminuo je u kolovozu 2014. u svojem Splitu, a nakon smrti, bio je tema i u srpskim medijima zbog sahrane na splitskom groblju Lovrinac, među preminulim katolicima. U Srbiji su pisali o tome da Beara nije trebao biti sahranjen ondje, s obzirom na to da je bio pravoslavne vjere, a na ovu priču se često, u prisjećanju na velikana, vraćaju i neki tamošnji portali, pišući o mjestu sahrane.


Pritom se u prvom planu ponovno našlo što Vladimir Beara počiva na mjestu na kojem mu, kako je pisao Kurir, nije mjesto s obzirom na njegovu vjeru.

‘Nestvarna priča’

‘Rođen kao Srbin pravoslavac, sahranjen kao Hrvat katolik! Nestvarna priča o najboljem golmanu u povijesti jugoslavenskog nogometa!’, stoji u naslovu srpskog portala, koji je veliki trag u klupskom dresu u nekadašnjoj državi ostavio prvo u Hajduku, a potom u Crvenoj zvezdi.

‘Tijekom posjeta stadionu Poljud, Kurir se uvjerio da legendarnog Vladimira Bearu veličaju kako je i zaslužio, iako su ga, dok je igrao za Hajduk, ljudi iz kluba i navijači ponižavali zato što je Srbin i pravoslavac, a zbog toga je i napustio klub nakon osam uspješnih godina’, dodao je srpski portal pišući o legendarnom golmanu splitskih Bijelih.

Pogreb Vladimira Beare/Foto: Jakov Prkic / CROPIX

Zbog čega je Beara otišao u dres Crvene zvezde? O tome je svojedobno pričao Zdravko Reić, poznati nogometni novinar iz Splita, spominjući da su legendarnog golmana često podcjenjivali, pa i vrijeđali, između ostalog, predbacujući mu da je ‘vlaj’ iz kraja iz kojeg je došao, iz mjesta Zelovo, nedaleko od Sinja.

Beara je na takvo podcjenjivanje odgovorio odlaskom u beogradski klub, što je u Hajduku izazvalo šok. Hajduku se ipak kasnije vratio u trenerskim vodama, kao član stručnog stožera, a potom, u trenerskoj karijeri bio je i na nekoliko postaja u blizini, u kninskoj Dinari, RNK Splitu i Zmaju iz Blata na Korčuli.

Ključnu riječ imala supruga

Nakon što je legendarni golman preminuo s 85 godina, ključnu riječ o mjestu na kojem je sahranjen imala je njegova tadašnja supruga Jadranka. Legendarni golman pokopan je na katoličkom groblju i s tri katolička svećenika, kako je svojedobno približio Jutarnji list, a mediji u Srbiji su i tada pisali o tome, uz riječi da se to dogodilo protiv Bearine volje.

Foto: Ante Cizmic/CROPIX

‘Istina je da sam ja odlučila pokopati Bearu na Lovrincu i to je moje pravo. Tko bi trebao odlučiti ako ne supruga, ja koja sam uz njega bila cijelo vrijeme bolesti? Procijenila sam da je tako bolje’, donio je Jutarnji riječi udovice golmanske legende.




Kurir se na ovu priču vratio približavajući kako se velikog golmana i dalje štuje u Splitu, a fokus se našao na Bearinoj vjeroispovijesti i na odluci supruge o mjestu na kojem je posljednje počivalište – s prilikom da se svi posjetitelji Lovrinca poklone ovom velikanu.

 

 




Autor:Dnevno.hr/I.K.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.