MISLAV ORŠIĆ KAO NEKAD MARADONA U NAPOLIJU: S dva gola, mala remek djela, u jednoj minuti sam satrao Hajduk

Autor: Andrija Kačić Karlin

Dinamo je apsolvirao Hajduka, ne lakom ali efektno. Junak utakmice bio je sjajni Mislav Oršić koji je rano Hajdukovo vodstvo anulirao i prestigao, sam samcat, u šesdesetak sekundi. I to s takva dva pogotka koja se rijetko viđaju na travnjacima. Konačnih 3-1 za Dinamo možda ne odgovara zbivanjima na terenu, jer kod 2-1 vodstva Dinama Hajduk je imao četiri sjajne prigode, nije ih iskoristio, pa je splitski klub na kraju kažnjen i primljenim pogotkom.

Ne želimo biti pretenciozni, ali moramo reći sljedeće. Ovako je utakmice rješavao, u jednoj minuti s dva fenomenalna pogotka, samo Diego Maradona u svojoj eri u Napoliju. Jest, daleko je Oršić od Maradone, ali u srijedu mu je bio jako blizu. Jer, oba pogotka Oršića u nepunih šesdesetak sekundi su dva mala remek djela nogometne igre i to valja reći, pa čak ih i usporediti s nekdašnjim nogometnim Bogom. Koji je za Napoli znao sam tako rješavati utakmice.

Mislav Oršić odigrao je jednu od najboljih utakmica u životu i ova partija velika mu je adutna karta za mjesto u reprezentaciji. S obzirom na sjajnu formu.

Hajduk se ispočetka dobro postavio, a s dva napada pokazao je Dinamu da se u Maksimir nije došao šaliti. Najprije je u petoj minutu nakon sjajnog prodora Caktaš pogodio vratnicu, a potom je Vušković nakon kornera nadskočio kompletnu Dinamovu obranu i zabio gol za 1-0 vodstvo Hajduka na Maksimiru.

Uzbudljivo je počelo, dakle, na zagrebačkom travnjaku, čak je i VAR odmah nakon Hajdukovog vodstva imao posla, Majerov pa u kaznenom prostoru Hajduka okrakteriziran je kao dio dozvoljene igre.

Kao i gol Petkovića koji je poništen jer mu je asistirao Gavranović koji je bio u zaleđu.

Sjajna je bila ovo utakmica, a kad je Oršić u 16. minuti zabio za Dinamovo izjednačenje, a tako je golove davao Maradona s dvadesetak metara, onda je taj zaključak i dobio na konačnoj potvrdi.

Kad smo već kod Maradone, iliti u ovoj utakmici Oršića, samo minutu kasnije ovaj igrač zabio je još jedan krasan gol, za 2-1 Dinama. Čovjek je sam sredio Hajduk u 60 sekundi.

Utakmica je i dalje imala sjajan ritam. U analizi se lako dolazi do zaključka kako je Hajdukova obrana preporozna naspram Dinamovog napada i u toj činjenici valja gledati ekspresni preokret Dinama u jednoj jedinoj minuti.

U nastavku je Hajduk krenuo na sve ili ništa, prvi je prigodu imao Caktaš. Još bolju šansu potom i Jakoliš. A Umut je imao i najbolju šansu, puno je Hajduk u početku nastavka promašio. Valja ubrojiti i dobar udarac Dolčeka, kad je Livaković pokazao reprezentativni kapacitet.

Hajdukov trud se nije isplatio…

Kad se promaši toliko šansi slijedi kazna, a po Hajduk je došla u 81. minuti, sjjanu akciju Oršića i Guardiola efektno je realizirao Majer.

Dinamo možda nije odigrao savršenu utakmicu, no pojedinačna kvaliteta, napose Mislava Oršića bila je odlučujuća. Hajduk je pod novim trenerom, Talijanom Tramezzanijem možda pokazao neki napredak ali to je još očito daleko od moći da bi se konkuriralo i ne najboljem Dinamu.