
Modrić ‘poludio’, a onda i zamijenjen: Jedna odluka izazvala bijes kapetana Reala i Vatrenih
Bez Hrvata zaboravi na Ligu prvaka! Hoće li se ta istina, gotovo pa i slogan, potvrditi večeras u Istanbulu u finalnom srazu najuglednijeg svjetskog klupskog natjecanja, u kojem će snage odmjeriti talijanski Inter i engleski Manchester City?
Znamo, u Interu sjajno ordinira naš Marcelo Brozović, u Cityju Hrvata nema. Pa bi se gotovo moglo reći da bi po momčadi Pepa Guardiole mogao biti i hendikep. Vidjeti ćemo…
Ajmo se malo poigrati brojkama i statistikom. U posljednjih deset sezona hrvatski nogometaši redovito osvajaju Ligu prvaka. Sve je krenulo 2013. godine, kada je Mario Mandžukić s Bayernom trijumfirao, Posljednji je, lani, otišao u vitrine Real Madrida i ruke Luke Modrića.
Da vam podrobnije prisjetimo, redom su u zadnjoj dekadi Ligu prvaka od naših osvajali: Mario Mandžukić 2013., Luka Modrić 2014., Ivan Rakitić 2015., Luka Modrić i Mateo Kovačić 2016., 2017. i 2018., Dejan Lovren 2019., Ivan Perišić 2020., Mateo Kovačić 2021., Luka Modrić 2022. godine.
Uzmimo malo širu mjeru. U zadnje dvije dekade hrvatski igrači su 16 puta osvojili Ligu prvaka.
Rekorder je, dakako, Luka Modrić. Što ne treba čuditi, iako i danas još uvijek aktivan igrač on je ušao u društvo najboljih igrača svih vremena. Tko drugačije kaže taj nema pojma o nogometu. I točka.
U koje se društvo sada može uključiti Marcelo Brozović. Pa, pogledajte o kojim velikanima je riječ.
Još 1991. godine kada se ovo natjecanje zvalo Kup prvaka taj trofej je osvojio Robert Prosinečki sa Crvenom zvezdom. U Bariju 1991. nakon jedanaesteraca beogradski klub je svladao Marseille (5-3, 0-0). Prosinečki prvi je izveo udarac i bio točan.
Dvije godine kasnije bivši Hajdukov nogometaš Alen Bokšić osvojio je Ligu prvaka s Marseilleom, njegov Marseilles je u finalu slavio protiv Milana 1-0 golom Basilea Bolija.
Legendarne priče idu i dalje. Zvonimir Boban je 1994. podignuo trofej Lige prvaka kada je Milan u finalu pobijedio favoriziranu Barcelonu za koju su igrali Stoičkov i Romario s čak 4-0.
Pa je za nas slavne 1998. godine osvajač Lige prvaka bio Davor Šuker. Real je tada sedmi put postao europski prvak, pobjedonosni gol protiv Juventusa (1-0) postigao je Predrag Mijatović u 66. minuti, a u 89. ga je zamijenio Šuker.
Sad jedna raritetna priča. Milan je za vrijeme dok je u njemu igrao Dario Šimić igrao tri finala Lige prvaka. No, u niti jednom finalu nije bio ni u zapisniku. Ali, se vodi, jer je igrao prethodne utakmice kao član postave s dva trofeja, 2003. i 2007. godine kada je Milan u finalu bio bolji od Juventusa i Liverpoola.
A 2005. godine Bišćan je bio osvajač Lige prvaka. Nije igrao u onom čuvenom finalu protiv Milana, nije bio ni u zapisniku, on je preokret nakon 0:3 do pobjede nakon jedanaesteraca gledao s tribine. Ali, vodi se kao i Šimić kao osvajač, prestižnog trofeja, jer igrao je dosta utakmica u tom natjecanju.
Imamo mi i igrače koji su bili u gubitničkim momčadima iz finale Lige prvaka, poput Borisa Živkovića, Jurice Vranješa, Igora Tudora, Ivice Olića…
Luka Modrić je, pak, jedini hrvatski nogometaš koji je četiri puta osvojio Ligu prvaka.
Real je 2014. u finalu pobijedio Atletico s 4-1 nakon produžetka, 2016. opet Atletico 5-3 nakon penala, 2017. Juventus s 4:1, a 2018. Liverpool 3-1.
Ovom elitnom društvu sad se ima priliku pridružiti i Marcelo Brozović. Zna li za ove podatke, statistiku i tradiciju Pep Guardiola? Bez Hrvata – nema Lige prvaka.
Pa da mu Modrić prije utakmice s Nizozemskom u Ligi nacija čestita na ulasku u društvo odabranih. Jer, znamo kakav je Luka, osjećti će se kao da je on osvojio svoj peti naslov.
Modrić ‘poludio’, a onda i zamijenjen: Jedna odluka izazvala bijes kapetana Reala i Vatrenih
Dinamo prije Poljuda dobio više od pobjede: Kocka se isplatila, Modri imaju puno novih odgovora
Ministar otkrio što čeka privedene Boyse: Nije sigurno izručenje Grcima, evo koji je idući korak
Policija na konjima tjera divljake, a tamo pišu o dvojici Vatrenih: ‘Trebali bi se duboko sramiti’