Loše je počelo, ali onda je stigla ‘olujna’ Hrvatska: Taj čovjek baš ne želi improvizirati

Autor: Andrija Kačić Karlin

Dobro je, naši su rukometaši u prvoj utakmici olimpijskih kvalifikacija pobijedili Austriju (35-29). Koju, sjetimo se, nismo uspjeli dobiti na nedavnom Euru u Njemačkoj. Tada su Austrijanci izvukli remis. Bilo je zanimljivo vidjeti našu rukometnu vrstu pod vodstvom novog izbornika Islanđanina Dagura Sigurdssona.

U ovim kvalifikacijama u Hannoveru uz nas i Austrijance su još Njemačka i Alžir, prve dvije momčadi osigurati će nastup na Olimpijskim igrama u Parizu. Jasno je odmah koliko nam je ova pobjeda bitna.

No, istaknimo isprve, prvo poluvrijeme nije bilo nimalo ohrabrujuće. Isuviše tehničkih grešaka, zacijelo i straha, koristili su Austrijanci i to jako dobro. Pa nas je ulovio i strah, poslije smo vidjeli bezrazložan. Na odmor se otišlo u „egalu„ (16-16) i iščekivali smo sa zebnjom što će Sigurdsson promijeniti.

Loš start, pa preokret

I doista, napadi su nam postali možda duži, ali precizniji. Naša je momčad prvi puta povela tek u 33. minuti. Od tada pa nadalje sve je bilo lakše. Da bi se konačno odmakli od upornih Austrijanaca puno je pridonio vratar Mandić, potom i njegova pričuva Kuzmanović. Zanimljivo, izbornik Sigurdsson zamijenio je Mandića u trenutku kada je branio sjajno, a taj niz je odmah nastavio i Kuzmanović. Malo hrabar potez, no pokazao se kao veoma učinkovit.

Kako su Austrijanci napadali izvlačeći vratara naši su koristili obrane Mandića i Kuzmanovića i par puta zabili gol preko cijelog terena. Pa je Austrijance uhvatila nervoza, a baš su pomislili kako nam mrse račune kao ne tako davno na Euru u Njemačkoj. Prednost se dizala i utakmica je poprilično rano odlučena. Sjajan je bio povratnik Martinović, koji se ozlijedio na Euru i vratio u velikom stilu. Desetak minuta prije kraja Hrvatska je sve kontrolirala, vodila s pet-šest golova prednosti. Odahnuli smo.

Što smo, dakle, vidjeli, kod nove rukometne Hrvatske pod vodstvom Islanđanina Sigurdssona? Dočim se naša momčad u prvome dijelu tražila, u drugome se našla. I to baš na pristojan način. Napadi su nam možda malo sporiji, ali su svrshishodniji, izgrađeni su do kraja. Očito da će stranac na našoj klupi inzistirati na preciznijoj organizaciji igre. Sigurdsson i inače nije pristalica improvizacije. Pa će se ta njegova karakteristika vjerojatno osjetiti i u partijama naših rukometaša.

Hrvatska u subotu (14.30) igra protiv Njemačke, možebitnom pobjedom osigurala bi jedno od prva dva mjesta i kartu za Pariz. U nedjelju (16.45) igramo protiv Alžira. Igre jesu blizu, ali nisu osigurane. Ovo što smo gledali protiv Austrije ipak nas ohrabruje.