Hrvatska izgubila na početku kvalifikacija, s Hezonjom i igračem Partizana ipak bez iznenađenja

Autor: Ivor Krapac

Hrvatski košarkaški reprezentativci doživjeli su poraz na početku glavne faze kvalifikacija za Eurobasket kojem će dogodine zajednički domaćini biti Cipar, Finska, Poljska i Latvija. Na gostovanju u Brestu, hrvatski igrači su u prvom kolu svoje kvalifikacijske skupine sa 73:61 izgubili od domaće Francuske, a u tom porazu, najistaknutiji učinak u hrvatskom dresu imali su Mario Hezonja s 22 poena te Jaleen Smith, naturalizirani Amerikanac koji igra za Partizan, s 13 poena.

Francuze je s 15 poena vodio Timothe Luwawu-Cabarrot, njihov adut s iskustvom iz NBA lige, danas član francuskog euroligaša ASVEL-a. Domaća reprezentacija bila je prilično ujednačena što se strijelaca tiče, s još trojicom igrača koji su imali dvoznamenkasti broj poena na kraju utakmice.

Francuski igrači došli su do pobjede u susretu u kojem su rezultatski držali stvari pod svojom kontrolom, a prvo veliko odvajanje imali su bijegom do 35:21 dvije minute do kraja druge četvrtine. Hrvatska je nakon toga uhvatila rezultatski priključak, no otvaranje treće četvrtine donijelo je nove probleme za momčad koju s klupe vodi izbornik Josip Sesar.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Hrvatski košarkaški savez – Croatian Basketball Federation (@hks_cbf_)

Francuzi ponovno odmaknuli

Francuska je nakon prve tri minute drugog poluvremena otišla do 13 poena prednosti (43:30), rano u četvrtoj četvrtini bila je i na 15 razlike (59:44), a Hrvatska je u završnoj fazi utakmice tek diskretno zaprijetila smanujući zaostatak na 66:59. No, prave prijetnje za pobjedu domaće reprezentacije nije bilo.

Hrvatski košarkaši su, podsjetimo, poslije novog velikog pada reprezentativne košarke prvo morali igrati pretkvalifikacije za Eurobasket, u skupini u kojoj su još bili Poljska, Švicarska i Austrija, a u sadašnjoj fazi kvalifikacija su, uz Francuze, protivnici u skupini i BiH te Cipar.

U drugoj utakmici prvog kola ove grupe, reprezentativci BiH su u gostima s 99:66 bili jači od Cipra, a nakon uvjerljivog startnog poraza, Ciprani će u ponedjeljak u drugom kolu igrati protiv Hrvatske koja kod kuće traži svoju prvu pobjedu. Domaćin utakmice bit će Rijeka.

Životna tragedija uzdrmala je ovog asa Dinama, vjera mu je pomogla da ostane normalan nakon šoka