HRVAT DVAPUT RUŠIO SRBIJU: Otpisali ih kao ‘male’ i skupo platili, ‘sada su naučili lekciju’

Autor: Dnevno.hr/I.K.

U tužnim danima za hrvatsku košarku, ovih dana se veseli barem jedan Hrvat. Gradeći svoju trenersku karijeru, Zadranin Dario Gjergja već je napravio puno u Belgiji, a novi veliki uspjeh stigao je gostujućom pobjedom nad Srbijom u posljednjem kolu prve faze kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, sa 74:73 u Nišu, što je srpskim košarkašima donijelo težak udarac i neizvjesnost u nastavku borbe za SP.

U toj priči, važnu ulogu ima što je Belgija do sada proslavila obje pobjede nad Srbijom u ovim kvalifikacijama, a rezultati se prenose dalje. U studenom u Monsu bilo je 73:69 za momčad koju vodi hrvatski trener, a sada, nakon druge pobjede, Gjergja je sa svojim igračima zadao novi teški udarac protivniku s bogatom tradicijom i velikim ambicijama.

Belgijci su u Nišu u završnici utakmice, tijekom posljednje četiri minute, nadoknadili zaostatak od 10 poena, a dok se rezultatski sve lomilo, uspjeli su izdržati pritisak i slaviti na kraju. Bila je to pobjeda koja je pokazala njihovu sasvim drugačiju sliku nego se mogla razaznati po dijelu mišljenja u srpskoj košarkaškoj javnosti, sa stavom koji je iznio Kurir, otpisujući Belgiju kao antikošarkašku naciju u reakciji nakon što se raširila informacija da Belgijci nisu skloni nastavku utakmice u Nišu večer kasnije, nakon što je u nedjelju bila prekinuta zbog problema sa strujom i rasvjetom u dvorani. Na koncu, Belgija je ipak igrala, a stigla je i pobjeda.

‘Njegove momčadi se ne predaju’

U pogledu unatrag, rezultat koji je ostvarila momčad hrvatskog trenera zaslužio je pohvalne riječi na stranici Fibe, s opisom kako se dogodio povratak nakon -10 u završnoj fazi susreta. ‘Srbija je imala +10 četiri minute do kraja, ali onda je naučila lekciju o tipičnoj momčadi koju vodi Dario Gjergja, bilo na reprezentativnoj, bilo na klupskoj razini. Njegove momčadi se ne predaju. Ako je Gjergja uz parket, ne očekujte ‘bijeli ručnik’ ni u kojem trenutku’, stoji u opisu.

Vjerovali do kraja

Osvrćući se na pobjedu, završni povratak komentirao je i hrvatski stručnjak. ‘Cilj nam je bio ostati u utakmici što duže moguće’, opisao je Gjergja.

‘Vjerovali smo i kod -10, nastavili smo igrati solidnu obranu i kontrolirali smo skok. Vratili smo se korak po korak. Još uvijek nam nedostaje nekoliko igrača, kao što puno igrača nedostaje i Srbiji. Sretan sam zbog ove grupe, neću reći mojih igrača, nego naših igrača’, dodao je hrvatski trener nakon uspjeha u Nišu.

U Srbiji – alarmi

Situaciju na drugoj strani, u srpskom taboru, približile su riječi legendarnog Svetislava Pešića, sada u teškoj poziciji u borbi za novi odlazak na SP na klupi Srbije.

‘Alarmi su kod nas bili upaljeni već dugo’, rekao je Pešić poslije poraza u Nišu, odgovarajući na pitanje je li situacija za njegovu momčad sada alarmantna.

Autor:Dnevno.hr/I.K.