Foto: Matija Djanjesic / CROPIX/navijačka baklja, ilustracija

Komunisti su ove hrabre Hrvate pokušali uništiti, ali niti Beograd nije mogao sanjati da će ovo napraviti

Autor: Andrija Kačić Karlin

 

Zrinjski iz Mostara u svom debiju u skupinama europskih natjecanja, konkretno u skupini Konferencijske lige, stigao je do prve pobjede i to na nestvaran način. Oni koji su bili na stadionu pod Bijelim brijegom prepričavati će ovaj događaj kao što se danas prepričava rock koncert na Woodstocku.

U jednoj nadrealnoj nogometnoj utakmici Zrinjski je pobijedio nizozemski AZ Alkmaar sa 4:3 nakon što su gosti na poluvremenu imali tri pogotka prednosti. Koliki je to pothvat svjedoči da nema medija na Starom kontinentu koji vijest s ove utakmice nije objavio na vrhu. Toliko taj pothvat izgleda nemoguć.

Ako ćemo pravo, odavno je mostarski Zrinjski postao najuspješniji klub u povijesti Premijer lige BiH koja je u punom smislu, s klubovima iz oba entiteta, oformljena 2002. godine.

Ovo će se pamtiti

Danas Zrinjski u svojim vitrinama ima čak osam naslova prvaka Bosne i Hercegovine. A donedavno mu je trener bio sadašnji kormilar Dinama, Sergej Jakirević. Njega je zamijenio Kruno Rendulić...

Mostar u zadnje vrijeme gotovo svake godine u lipnju eksplodira, hrvatski barjaci ponosno se vijore za zapadnoj strani grada. Mostar, grad koji je u ratu doživio podjelu na zapadni, hrvatski i istočni, bošnjački dio još uvijek, naime, krpa rane iz teške prošlosti.

Foto: Antonio Balic / CROPIX

Iako iz susjedne zemlje, Zrinjski kao klub hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini i Mostaru ima i u Hrvatskoj veliki broj navijača. Oni koji vole hrvatski nogomet uz Dinamo u ovoj Konferencijskoj ligi zdušno podržavaju i Zrinjski.




Inače, prvi naslov Zrinjski je osvojio još 2005. godine kada je u klubu igrao današnji velikan madridskog Reala i hrvatske reprezentacije – Luka Modrić. I danas po Mostaru stoje iscrtani grafiti s likom Luke Modrića u dresu Zrinjskog. “Plemići” se uistinu imaju čime pohvaliti – oni su na nogometnu scenu lansirali jedno od najvećeg igrača današnjice, našeg Luku. Tada je trener bio legendarni Hajdukov i Dinamov nogometaš, Stjepan Deverić.

Foto: Antonio Balic / CROPIX

Zrinjski je klub s bogatom poviješću, u kojem od samog nastanka podjednako igraju svi – Hrvati, Bošnjaci i Srbi. Igrali su igrači i za njega su navijali navijači svih nacionalnosti od samih početaka, od kada se igra nogometna liga u poslijeratnoj BiH, kad su u mnogim klubovima sastavi koji su izlazili na terene većinom bili jednonacionalni, u skladu s teritorijem i narodom iz kojeg su nastajali. Bilo je gotovo svugdje nezamislivo da u nekom klubu zaigraju igrači drugih nacionalnosti, osim u Zrinjskom.

Ponajbolji igrači Zrinjskog bili su i Bošnjaci i Srbi. Sjetimo se samo velikog Zorana Rajovića, Dušana Kerkeza, Sulejmana Smajića, Zajka Zebe…, pa sve do današnjih Nemanje Bilbije, Slobodana Jakovljevića, Adnana Berbića…




Povijest Zrinjskog seže 118 godina unatrag (osnovan 1905. godine). Zrinjski je najstariji nogometni klub u Bosni i Hercegovini, osnovali su ga hrvatski mladići 1905. godine, a pod komunističkom jugoslavenskom vlašću, od 1945. godine, bio mu je zabranjen rad.

Kako su ovi Hrvati bacili Beograd na koljena, to im nikad nisu zaboravili

Klub se obnovio tek 1992. godine. Početak političkog višestranačja u Bosni i Hercegovini eruptivno je najavio buđenje hrvatske nacionalne svijesti i obnovio snažne, iako desetljećima skrivene osjećaje prema ovome klubu. I tako, nakon 47 godina komunističke zabrane, svečano je 1992. u Međugorju formiranjem “Inicijativnog odbora za pripremu obnoviteljske skupštine” obnovljen i počeo sa radom i Hrvatski športski klub Zrinjski Mostar. Do tada je to bio „klub” čije se ime pola stoljeća nije smjelo ni spomenuti pod prijetnjom zatvora.

Zrinjski ima svoju vjernu publiku, navijačku skupinu “Ultrase” čiji članovi redovito pohode i utakmice hrvatske nogometne reprezentacije svugdje po svijetu. A odlaze baš i na svako gostovanje Zrinjskog. U dresovima koji neodoljivo podsjećaju na dresove argentinske River Plate iz Buenos Airesa Zrinjski ima i poseban vizuelni identitet, ljepši od, primjerice, mnogih hrvatskih klubova prve i Druge lige.

Ovaj odjekujući pothvat u orbitu je bacio i hrvatskog trenera Krunu Rendulića. Koji je u Zrinjski stigao nakon što je dotadašnjeg uspješnog trenera Sergeja Jakirevića uzela Rijeka. Neposredno prije Rendulić je dobio otkaz u Gorici, I u Mostaru je dočekan i s određenom sumnjom. No, prvi pothvat je bio uopće ulazak u skupinu Konfrencijske lige.

Foto: Antonio Balic/CROPIX

Kruno Rendulić je iz Vinkovaca, ima 49 godina, a igračku karijeru okončao je 2014. godine kao član Lučkog. U Hrvatskoj je nastupao za Osijek, Belišće, Šibenik, Zagreb, Hajduk, Kamen Ingrad, Rijeku, Vinogradar, u Sloveniji za Interblock.

Nakon okončanja igračke karijere ušao je u trenerske vode. Bio je pomoćnik Draganu Skočiću u iranskom Fooladu od 2014. do 2016. godine. Prvi samostalni angažman imao je u Istri, zatim je vodio Šibenik i Goricu.

Na startu svoje trenerske karijere sa Skočićem je sarađivao i na klupi iranske reprezentacije. Uspješno su prošli kroz kvalifikacije, izborili nastup na Svjetskom prvenstvu, ali su im poslije brojnih turbulencija unutar samog Saveza, uručeni otkazi tako da nisu putovali s Iranom u Katar.

Rendulića je to, kao i Skočića jako razočaralo. Sada je doživio određenu satisfakciju. Malo je trenera na svijetu koji su uspjeli napraviti ovakav impresivan preokret. Naklon do poda.

 

 

 

Autor:
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.