POZLILO NAM JE, ALI ONDA SMO PALI U TRANS! Nemogući mangup nas je bacio u delirij, ali jedan je baš odigrao nemoguće

Autor: Andrija Kačić Karlin

A dan je tako loše počeo. Svi smo u uvodu utakmice Hrvatske protiv Kanade u prvim minutama bili zreli za hitnu posjetu kardiologu. Zapanjujuće je kako su naši nogometaši primili prvi pogodak nakon 68 sekundi, nakon serije grešaka, em je čovjek na sredini terena neometan dobio loptu, pa je dodao na desnu stranu opet neometanom čovjeku. Uslijedio je ubačaj još jednom neometan Kanađaninu. I primi smo ga…

Pozlilo nam je, doslovce! Izgubili smo vjeru. Misli su nam se zaledile.

Pa je onda uslijedila antologija. Jer, što je rezultatski preokret na svjetskoj smotri nego antologijski.

Čudesni Vatreni oduševili

Da, nakon šokantno primljenog gola ostali smo zapanjeni izvedbom naših. A u strahu koji nam je ušao u kosti teško smo vjerovali da se više išta dade popraviti. No, ako smo mi bili malodušni, naši „vatreni” na terenu to nisu bili. Na kraju ispada da su i protiv Maroka u prvim minutama trebali primiti gol, pa da zapnu iz sve snage i rastave i tu momčad na komadiće.

Jest, Kanada je razmontirana kao kula od lego kocaka. Konačnih, krasnih 4-1, a uvjerljiva pobjeda vrijedi kao još jedan bod, izborena je u dobroj partiji. Eksplodirao je Kramarić, bitan je bio izjednačujući gol, prije kraja odmora. Uvalio ga je stari mačak. A onda je poput pravog nogometnog lupeža Livaja izvarao kanadski zadnji red i veličanstvenim udarcem zabio za vodstvo. I to sve prije kraja prvog poluvremena.

Je li to bio pokazatelj karaktera? Naravno. Iako smo umirali od straha naši su nam nogometaši vratili vjeru i u njih i u naše navijanje i očekivanje.

No, nije sve bilo gotovo. Valjalo je i u nastavku biti dobar. Da se pobjeda ne kompromitira. Nedostajalo nam je zraka dok smo to gledali, a bez daha smo ostajali nakon promašaja, Kramarić je najprije promašio „zicer”, pa smo se sjetili one starinske. Kad ne daš – primiš.

Ali, taj Kramarić je čudna biljka. On prije da gol iz neke nezgodne pozicije, kada se sam u gužvi izbori za udarac, nisu za njega „ziceri”. I baš je takav bio treći gol. Prodisali smo, došli smo k sebi. Više nam nisu bila potrebna sanitetska kola. Oporavili smo se, život je opet bio lijep.

Kanada koja je toliko muke zadala Belgiji, koja je samo nesretnim okolnostima i sudačkim nepravdama ostala u tom dvoboju kratkih rukava, protiv Hrvatske je bila inferiorna. Iako je vodila, velika je to privilegija u utakmici svjetske smotre.

Još kada je Majer na asistenciju Oršića u nadoknadi dao četiri gol morali smo poskočiti, zagrliti se, otvoriti osvježavajuće piće. Ne samo zbog uvjerljive pobjede, ne samo zbog olakšanja, već zbog spoznaje da nam momčad još uvijek vrijedi i da može odigrati sjajnu utakmicu.

Tom Dubravec/CROPIX

Još nije gotovo. Ali znamo da nam je momčad jaka. Protiv Belgije je dovoljan i bod za prolaz. A u slučaju našeg poraza idemo dalje samo ako Kanada pobijedi Maroko.

Ima tu još jedna „caka”. Ako će Hrvatska imati isti broj bodova s Marokom i istu gol razliku onda bi o prolasku odlučivao fair-play kriterij. Dalje bi išla momčad koja ima manje kartona.

No, ajmo mi srediti sve sami! Jer, oni to zajedno s nama mogu.