Dinamo pobijedio Astanu i juriša po proljeće: Drama na početku, a onda se ukazao apsolutni heroj

Autor: Dnevno.hr/P.V./K.I.

Nogometaši Dinama pobijedili su na gostovanju u Astani istoimenu kazastansku momčad s 2-0 (0-0) u utakmici 5. kola skupine C Konferencijske lige te tako ostali u igri za drugo mjesto koje donosi plasman u nokaut fazu ovog natjecanja.

Prvi pogodak postigao je Gabrijel Vidović u 48. minuti, svladavši domaćeg vratara Josipa Čondrića udarcem s 12-13 metara u donji desni kut.

U 73. minuti Astana je ostala s igračem manje, jer je zbog drugog žutog kartona isključen Dušan Jovančić, a Dinamo je u 79. minuti iskoristio brojčanu prednost. Nakon udarca iz kuta Petra Sučića, Japanac Takuro Kaneko je razornim i preciznim udarcem s 15 metara pogodio gornji lijevi kut pokraj nemoćnog Čondrića za 2-0.

Važni bodovi za Modre

Astana je prva imala veliku priliku doći do vodstva već u 12. minuti, nakon dosuđenog kaznenog udarca zbog prekršaja Josipa Mišića na Astanovu, ali je Dinamov vratar Danijel Zagorac obranio ne pretjerano snažan udarac po sredini gola Gambijca Demba Darboea.

Dinamo je po četvrti put ove sezone pobijedio Astanu, jer je istu momčad s dvije pobjede (4-0, 2-0) izbacio u 2. kolu kvalifikacija za Ligu prvaka, a slavio je i s uvjerljivih 5-1 u dvoboju 1. kola Konferencijske lige.

Hrvatski prvak je sa šest bodova privremeno skočio na drugo mjesto u skupini, iza vodeće Viktorije Plzen koja je s 12 bodova osigurala prvo mjesto i plasman u osminu finala. Astana i Ballkani imaju po četiri boda, ali kosovski predstavnik ima utakmicu manje, koju će odigrati od 18.45 sati, kad će ugostiti Viktoriju.

Bez obzira na ishod te utakmice, Dinamu pobjeda u posljednjem kolu, 14. prosinca (21 sat) na Maksimiru protiv Ballkanija donosi plasman u nokaut fazu Konferencijske lige.

Astana – Dinamo 0:2 (Vidović 48′, Kaneko 79′)

Astana: Čondrić – Harojan, Tomašević, Maročkin – Hovhanisian, Kuat (od 78. Bejsebekov), Jovančić, Vorogovskij (od 78. Dosmangabetov) – Ourega (od 31. Lončar), Darboe (od 64. Tomasov), Astanov (od 64. Ajembetov).

Dinamo: Zagorac – Moharrami, Ristovski (od 78. Perković), Perić (od 75. Šutalo), Ljubičić – Mišić – Kaneko, Bulat (od 46. Sučić), Baturina (od 78. Halilović), Vidović (od 86. Rukavina) – Petković.

PRIJENOS UŽIVO

90+4′ – Završila je utakmica, Dinamo je pobijedio s 2:0 golovima Vidovića i Kaneka.

90′ – Igrat će se još četiri minute sudačke nadoknade.

88′ – Dvije minute su do kraja plus sudačka nadoknada. Dinamo je na korak od važne pobjede kojom bi napravio veliki korak ka osiguravamju europskog proljeća.

84′ – Malo je sada falilo da Dinamo povede 3:0. Moharrami je izbio sam ispred Čondrića s desne strane, ali njegov je udarac završio na gredi.

79′ – GOL! Kaneko je pospremio pod gredu za 2:0 vodstvo Dinama i poluvolejem rasparao mrežu! Lopta je na putu do gola okrznula Petkovića i Čondrić je tu bio nemoćan. Golčinu Kaneka možete pogledati OVDJE.

76′ – Kakva je to bila prilika za Dinamo. Ubacio je majstorski Moharrami, Petkovića je pogodio u ‘trepavicu’, ali Dinamov kapetan glavom tuče neprecizno. Lopta odlazi pokraj vratnice. Velika šteta. Bila je to situacija iz koje je Dinamo mogao osigurati toliko potrebnu pobjedu.

73′ – Neopreznost Dušana Jovančića koji je sada zaslužio drugi žuti karton i Astana ostaje s desetoricom.

71′ – Iznenada je sada Dinamo došao do prilike. Kaneko je oteo loptu u kaznenom prostoru Astane, ali se ona ubrzo vratila u ruke Čondriću.

69′ – Jako dobar ubačaj Mišića u kazneni prostor, lopta je išla na rub peterca i stvorila je pomutnju kod obrane Astane, ali nije bilo nijednog igrača Dinama.

63′ – Nova prilika za Dinamo, ovoga puta preko Vidovića. Pucao je krilni napadač Dinama iz izgledne situacije, ali lopta odlazi daleko od gola.

57′ – Diskutabilna situacija kod koje se nije oglasio glavni sudac. Petković je povučen s leđa iako je imao priliku sjuriti se prema suparničkim vratima, ali ništa nije dosuđeno.

50′ – Nova sjajna prilika za Dinamo, pucao je Petković, ali je Čondrić sjajnom reakcijom spasio da Modri ne odu na dva gola prednosti.

48′ – GOL, zabio je Vidović i Dinamo vodi 1:0! Pucao je Sučić, Čondrić je obranio, ali ne ukrotio loptu i Vidović u nastavku akcije savladava Čondrića za vodstvo Modrih.! Gol Dinama možete pogledati OVDJE.

46′ – I odmah na početku igre u nastavku prijeti Dinamo preko Kaneka, ali njegov udarac ide ravno u Čondrića.

46′ – Ristovski ipak nastavlja susret, kod Dinama je u svlačionici ostao Bulat, a na terenu je Petar Sučić.

45+5′ – Završeno je prvo poluvrijeme. Na odmor se odlazi s početnih 0:0, iako je bilo brojnih prilika na obje strane. Daleko najveća bila je ona iz 12. minute kada je Zagorac obranio jedanaesterac.

45+4′ – Nakon kontakta Ristovskog i Astanova na travi je ostao ležati Dinamov nogometaš koji je primio neugodan udarac. Ukazuje mu se liječnička pomoć.

45′ – Nova dobra situacija za Dinamo pred suparničkim vratima. U glavnoj je ulozi bio Bulat koji je tukao jako, iskosa s desne strane, ali neprecizno. Igrat će se još pet minuta sudačke nadoknade.

42′ – Loša obrambena reakcija Ljubičića i velika prilika za Astanu. Pucao je Darboe, ali srećom njegov udarac odlazi pokraj vratnice. U ovim trenucima zdravstvenih je problema imao i Josip Mišić, ali uspio se oporaviti i nastavit će utakmicu.

41′ – Dinamo u dosadašnjem dijelu utakmice ima nešto više loptu u svom posjedu (52%).

39′ – Dobra solo akcija Dinamovog Japanca Kaneka koji je nanizao nekoliko suparnika, pucao u bliži kut iz teške situacije, ali je pogodio samo vanjski dio mreže.

38′– Žuti karton za Astaninog kapetana Kuata nakon prekršaja nad Baturinom.

31′ – Dok će Bulat moći nastaviti, kod Astane se ozlijedio Ourega kojeg je zamijenio Hrvat Lončar.

29′ – Novi problemi za Zagrepčane, sada je na travi ostao ležati Bulat. Ukazana mu je liječnička pomoć, ali čini se da će moći nastaviti igru.

24′ – Došli smo do polovice prvog dijela. Gledamo jednu živu utakmicu s brojnim prilikama i gledatelji su lako mogli već vidjeti golove, na obje strane.

21′ – Redaju se prilike na obje strane. Sada je golu hrvatskog prvaka zaprijetio Vorogovskij, ali srećom njegov udarac odlazi pokraj gola.

18′ – Dalekometni udarac Baturine i nesigurna reakcija Čondrića. Obranio je vratar Astane, ali uz puno muke.

17′ – Prilika za Dinamo, ali Petković nije dobro reagirao ispred gola nakon ubačaja Kaneka.

12′ – Sjajna reakcija Dinamovog vratara Zagorca koji je pogodio stranu u koju je pucao Darboe i tako obranio jedanaesterac. Obranu Zagorca možete pogledati OVDJE.

10′ – Kazneni udarac za Astanu. Čini se da ga je skrivio Mišić na Astanovu.

6′ – Najbolja prilika za Dinamo u dosadašnjem dijelu susreta. Uposlio je Kaneko Baturinu na rubu kaznenog prostora, ovaj puca prizemno, ali ravno u vratara Čondrića.

3′ – Petković je zamalo ‘zakuhao’ situaciju u vlastitom šesnaestercu jednom povratnom loptom. Ali, srećom je stvar spasio Perić izbacivanjem u aut.

1′ – Počela je utakmica u Astani. Ona se igra na umjetnoj travi, što svakako treba istaknuti.

*Sergej Jakirović ovaj put je odlučio dati priliku od prve minute Gabrielu Vidoviću koji je zabio za pobjedu protiv Osijeka. Upao je umjesto Špikića, a Takuro Kaneko je postao nezamjenjiv na desnom krilu.

Bruno Petković zaigrat će u Europi prvi put baš nakon uvjerljive pobjede protiv Astane na Maksimiru. Mauro Perković je u posljednje vrijeme igrao solidno na poziciji lijevog beka, ali ovaj put je priliku dobio Ljubičić.

Dinamo danas od 16.30 gostuje u Astani, a dan prije utakmice na press-konferenciji pojavili su se Sergej Jakirović i Mahir Emreli, koji je pričao samo na ruskom jeziku. No, Jakirović je bio širok i opsežan, najavio kako njegova momčad sutra ide u pohod po nova tri boda.

“Igrali smo nekoliko dobrih utakmica, ali štekala nam je realizacija, pogotovo jer nam je nedostajao Bruno Petković. U većini slučajeva je naša igra bila dobra, osim na gostovanju u Prištini, ali nismo realizirali svoje prilike. Tako da smo i dalje na tih pet golova koje smo zabili Astani u Maksimiru. Vjerujem da ćemo sutra biti uspješniji, igra nam samo pobjeda”, kaže Sergej Jakirović, pa nastavlja:

“Putovanje je proteklo u najboljem redu, svi igrači koji su ovdje konkuriraju za utakmicu. S nama nisu samo igrači koji ne konkuriraju za Europu (Ademi i Theophile), te Drmić koji je otišao na jedan pregled u Njemačku. Dino Perić je s nama, trebao bi sutra igrati, spreman je za utakmicu.”

Dinamo juriša po proljeće

Dinamo je u prvom kolu Konferencijske lige na Maksimiru “uništio” Astanu 5-1. Pomislili su navijači hrvatskog prvaka da će to biti šetnja do eliminacijske faze, ali u sljedeće tri utakmice klub je pretrpio tri poraza i ostao zakucan za dno skupine.

Modri se moraju vaditi u posljednja dva kola ako žele do europskog proljeća, a prva na redu je Astana. Utakmica se igra u četvrtak od 16.30 po hrvatskom vremenu u dalekom Kazahstanu. Otegotne okolnosti za hrvatskog prvaka su umjetna trava, ali i temperatura koja bi mogla ići u duboki minus.

Bez obzira na sve, alibija više nema. Bruno Petković se vratio, Sergej Jakirović ima kadar kakav ima i mora pod svaku cijenu pobijediti kazahstanskog prvaka. Inače, teško će preživjeti novi kiks.

Dinamo u ključnoj utakmici u ranom terminu: Dođete s posla i oni već igraju, evo gdje gledati

Bit će to čak četvrti međusobni susret između ova dva kluba. U drugom pretkolu kvalifikacija za Ligu prvaka hrvatski prvak slavio je 4-0 i 2-0 u Astani, dok je na Maksimiru u prvom kolu Konferencijske lige bio uvjerljivih 5-1.

No, to sada apsolutno ništa ne znači. Astana ima bod više od Dinama i na domaćem terenu može napraviti veliki korak prema europskom proljeću.

Štoviše, pobjedom mogu izbaciti ‘modre’ iz utrke za eliminacijsku fazu pa se može reći da je ovo jedna od utakmica sezone za Jakirovića i njegovu momčad.

Autor:Dnevno.hr/P.V./K.I.