Rukometaši slomili Njemačku: Hrvatska putuje na Olimpijske igre, a junak je samo jedan

Autor: Dnevno.hr/P.V.

Hrvatska muška rukometna reprezentacija praktički je osigurala plasman na Olimpijske igre koje će se održati u Parizu od 26. srpnja do 11. kolovoza nakon što je u 2. kolu kvalifikacijskog turnira u Hannoveru ostvarila i drugu pobjedu svladavši domaćina Njemačku sa 33-30 (16-10).

Hrvatska nakon dva kola ima maksimalna četiri boda, dok je Njemačka ostala na dva, a Austrija i Alžir su uoči svog međusobnog dvoboja bez bodova. Kako će plasman na Igre izboriti dvije prvoplasirane reprezentacije iz skupine, Hrvatska može ispasti još samo po gotovo nevjerojatnom scenariju, odnosno u slučaju da Alžir i Njemačka svladaju Austriju, a onda i Alžir pobijedi Hrvatsku u nedjelju to s najmanje osam golova razlike. No, ako Alžir kasnije u subotu ne pobijedi Austriju, Hrvatska će već tada i teoretski osigurati OI.

Ivan Martinović je postigao osam golova za Hrvatsku, dok je Renars Uscins postigao osam pogodaka za Njemačku. Hrvatska je sjajno odigrala prvo poluvrijeme u Hannoveru, utakmicu je otvorila s prednosti 4-0 nakon samo pet minuta, a kombinacija pokretljive 5-1 obrane i sjajnog Kuzmanovića na vratima uz raspoložene Martinovića i Šoštarića u napadu donijela je i dodatno povećanje prednosti. Nakon 15 minuta bilo je 9-4, a nakon 20 minuta 11-5 te se na poluvrijeme otišlo s vodstvom 16-10.

Velika pobjeda

U drugom poluvremenu Njemačka se zahvaljujući probuđenom vrataru Wolffu nakon samo 10 minuta uspjela primaknuti na 19-16, a u 44. minuti i na samo dva razlike (23-21). Zahvaljujući raspoloženom Uscinsu u napadu neko vrijeme razlika je varirala između dva i tri pogotka za Hrvatsku, a onda su Martinović i Duvnjak atraktivnim udarcima s distance odveli Hrvatsku na 29-25 sedam minuta prije kraja i nalet Njemačke je zaustavljen.

Do kraja susreta Hrvatska je mirno držala prednost od tri do pet golova razlike.

Hrvatski rukometaši bi u Parizu trebali šesti out nastupiti na OI, dosada su osvojili dva zlaza (1996, 2004) i jednu broncu (2012), jednom su bili četvrti, a jednom peti.

NJEMAČKA – HRVATSKA 30:33

60- KRAAAAAAAJJJJJ! Hrvatska je na Olimpijskim igrama u Parizu. Bravo Hrvatska!

57- Jelenić s krila mirni smo tri minute do kraja s plus četiri.

55- Duvnjak za plus pet, bravo kapetane.

54- Kapetanski je uzeo odgovornost Domagoj Duvnjak i odveo nas na velikih plus četiri.

53- Poput balerine na crti se Šipić okrenuo i vratio nam plus tri. Njemačka je promašila svoj napad i evo nam prilike za plus 4.

50- Čita Wolff Martinovića, ali Jelenić je skupio odbijenu loptu za plus tri.

49- Martinović se još jednom diže kada je bilo gusto i zabija za plus tri 10 minuta prije kraja.

46- Nekako je ušla lopta Jelinića. Nije bitno, unutra je za plus tri.

43- Važan gol Martinovića s igračem manje. Digao se na 10 metara i uz malo sreće pogodio.

42- Stali smo, a onda Kuzmanović brani zicer i budi nas. Cindrić još jednom nalazi rješenje ovaj puta u Šipiću.

40- Stisnuli su Nijemci, nešto slabije izdanje naših u nastavku, ali i dalje imamo rješenja u napadu.

38- Gol za golom se igra.

35- Cindrić je dominantno asistent, ali evo i njegovog gola.

34- Ruka je gore, ali Srna je pobijedio vrijeme. Plus pet

31- Još 30 minuta nas dijeli do Pariza, nadajmo se slavlju na kraju.

30- Velikih 6 razlike. Besprijekorno prvo poluvrijeme, Knoor i Wolff nevidljivi i sve imamo u svojim rukama.

26- Sjajno igra Luka Cindrić. Nekoliko prekrasnih asistencija, sada je uposlio Načinovića koji čuva tih plus šest.

25- Bez rješenja smo ostali, a onda je po tko zna koji put u zadnjih 15 godina Duvnjak potegao i zabio.

22- Vani je Martinović, ali zato je tu sada Klarica. Čuvamo prednost i igramo odlično.

19- Greška ne grešku Njemačke, a Hrvatska trpa i ne staje. Plus sedam Hrvatske. Šoštarić dva gola u nizu.

16- Gol za golom se igralo zadnjih pet minuta, a onda je Kuzmanović je svojom obranom to zaustavio. Duvnjak nas odvodi na plus pet, a Kuzmaović brani svoju petu obranu.

13- Još jednom se diže opravljeni Martinović, ali Kastanig sa sedam metara vraća na tri razlike.

12- Bomba Martinovića, ali odmah uzvraćaju Nijemci.

9- Cindrić sjajno pronalazi Šoštarića koji sigurno posprema. Cindrić odličan i u obrani s nekoliko odličnih reakcija. Bacamo se na glavu, odlična energija.

7- Domaćini su razbranili Kuzamovića. Nećemo se buniti, hvala im.

6- Kuzamović lijepo brani, a onda Načinović miran crti za velikih plus 4.

5-  Jelinić zabija iz kontre.

4- Obranili smo njemački napad, a Cindrić našao put za 2:0.

2-  Martinović uz dosta muke do našeg prvog gola.

1- Počeo je susret, sretno Hrvatska!

NJEMAČKA: Wolff, Häfner, Knorr, Köster, Golla, Steinert, Mertens. Späth, Dahmke, Kastening, Kolbacher, Fischer (Hanne), Heymann, Lichtlein, Uščins

HRVATSKA: Kuzmanović, Martinović, Duvnjak, Srna, Načinović, Šoštarić, Jelinić. Mandić, Mihić, Glavaš, Šipić, Mamić, Cindrić, Karačić, Martinović, Gojun

Hrvatska igra protiv Njemačke od 14.30 u ZAG Areni u Hannoveru. Ključna je to utakmica za naše rukometaše koji već danas mogu osigurati vizu za Pariz.  Zašto ne iskoristiti šansu, ako se već i danas ponudi, uostalom, Hrvati vole igrati protiv Nijemaca…

Priželjkujemo, jasno, ishod kakav je bio prije dva mjeseca u Kölnu kada smo pregazili Nijemce, ali u nažalost rezultatski nebitnoj utakmici. Onaj današnji itekako je bitan, a Hrvatska u njega ulazi s jednom promjenom u momčadi! Naime, izbornik Dagur Sigurdsson odlučio je u zapisnik ubaciti srednjeg vanjskog Filipa Vistoropa, Marko Mamić s druge strane seli na tribine.

Nijemci su, podsjetimo, u prvoj utakmici pobijedili Alžirce (41:29) te zbog bolje gol-razlike dočekuju utakmicu na vrhu kvalifikacijske skupine.

Dobro će se pripremiti

“Čekaju nas još dva finala Kupa i zato moramo zadržati koncentraciju, dobro se pripremiti. Njemačka je jaka momčad, osobito su im dobri vratari i zato moramo biti jako koncentrirani i ne gubiti previše lopti.”, rekao je izbornik za službenu stranicu.

“Bit će važno i vraćanje u obranu kako im ne bismo dopustili previše protunapada. Što se napada tiče, kod Nijemaca su odlični središnji vanjski Knorr i pivot Golla, oni čine odličnu kombinaciju koja jako dobro igra zajedno i zato moramo biri snažni u sredini obrane”, rekao je zaključio je Sigurdsson.

Autor:Dnevno.hr/P.V.