Hrvatska se oprostila od Eura, ništa od čuda: Težak udarac i za Srbe, ispala i Piksijeva momčad

Autor: Ivor Krapac

Napeta večer u trećem kolu skupine C na Euru u Njemačkoj donijela je gubitak šansi hrvatske reprezentacije za prolazak u osminu finala. Tako je završilo nakon dvije utakmice koje su prošle bez golova, u susretima Srbije i Danske u Muenchenu, a Engleske i Slovenije u Koelnu.

S dva osvojena boda u tri kola u svojoj grupi, Vatreni su ostali bez šansi za nastavak natjecanja. Nisu im na ruku išli rezultati iz dvije utakmice u večernjem terminu u utorak, a po šansama koje su bile stvorene, dvoboji Srbija – Danska i Engleska – Slovenije završeni su pravednim rezultatom.

Završetak susreta bez golova protiv Danske donio je oproštaj reprezentacije Srbije od ovog Eura, a dalje idu Englezi, Danci i Slovenci. Za Sloveniju, ovo je povijesni rezultat s obzirom na to da je momčad koju vodi bivši trener Rijeke Matjaž Kek prvi put prošla grupu na velikom natjecanju.

Srbi se probudili prekasno

U svojoj utakmici, reprezentativci Srbije probudili su se prekasno da bi došli do pobjede koju su trebali za prolazak dalje. U prvom poluvremenu su nekoliko puta opasno živjeli, no spašavao ih je raspoloženi Predrag Rajković na vratima. Njegove obrane zadržale su 0:0 na semaforu u prvih 45 minuta, a bio je tu i opravdano nepriznati gol Danaca nakon što je njihovo ubacivanje iz kuta otišlo izvan granica igre prije ulaska lopte u mrežu.

U nastavku, i Srbi su imali nepriznati gol zbog dosuđenog malog zaleđa, a nakon toga, imali su i zahtjev za penal nakon što je Aleksandar Mitrović pao u 16-ercu. Mitrović se žestoko bunio da je bio povučen, no sve što je od toga dobio jest žuti karton zbog prigovora.

Za Srbiju, ispalo je da se njihovo podizanje u igri dogodilo prekasno. Stojkovićeva momčad imala je još i lijepu šansu nakon što je Dušan Vlahović osvojio loptu, a Aleksandar Mitrović pucao iz opasne pozicije, ali pokraj vrata. Srbi su pritiskali i nakon toga, no nije bilo promjene rezultata. Na samom kraju, posljednju šansu za Srbiju imao je Sergej Milinković-Savić, koji nije pucao dovoljno snažno malo unutar 16-erca. Kasper Schmeichel je to lako obranio na vratima Danaca.

Slovenija držala Engleze pod kontrolom

U susretu s Englezima, slovenski reprezentativci držali su nominalno jačeg protivnika pod kontrolom, bez situacije u kojoj bi golman Jan Oblak bio ozbiljnije ugrožen na vratima Slovenije. Engleska je bila neuvjerljiva, kao i do sada na ovom Euru, a tako nije mogla do gola protiv dobro organizirane momčadi koju vodi Matjaž Kek.

Nije bilo šansi koje bi se nazvale 100-postotnima. Na engleskoj strani, bilo je nekoliko akcija u kojima je u prvom planu bio Harry Kane, kao dodavač ili u očekivanju lopte, a pamte i udarac Palmera u sudačkoj nadoknadi na kraju susreta, bez puno muke za Oblaka koji je to lako obranio.

Na drugoj strani, golman Engleske Jordan Pickford nije imao puno posla. U statistici je ostao zabilježen samo jedan udarac u okvir engleskih vrata, ali Slovenci su uzeli ono što su i željeli u ovom susretu. S osvojena tri boda u tri utakmice završili su posao u skupini i odlaze u osminu finala.

Srbija – Danska 0:0, Engleska – Slovenija 0:0

90’+5 – Ovakav rasplet dvije utakmice posljednjeg kola u skupini C značio je da su u osminu finala prošli Englezi, Danci i Slovenci, koji slave prolazak dalje prvi put na nekom velikom natjecanju.

90’+5 – Završena je i utakmica u Muenchenu, isto bez golova! Takav kraj razveselio je Dance, a Srbiju bacio u očaj jer je momčad Dragana Stojkovića ispala s Eura.

90’+4 – Završena je utakmica Engleska – Slovenija, nije bilo golova, što znači da je Hrvatska ispala s Eura u Njemačkoj. Velika tuga za Vatrene, no teško je bilo očekivati čudo od ovakve Engleske koja je trebala dobiti s tri ili više golova razlike.

90’+2 – Schmeichel je obranio udarac Milinković-Savića, bila je to sjajna šansa za srpskog igrača malo unutar kaznenog prostora! No, Milinković-Savić nije pucao kako je htio, Piksi Stojković se hvata za glavu.

90’+2 – Palmer je imao puno prostora na desnoj strani na rubu 16-erca, ali pucao je premlako za Oblaka! Bila je to velika šansa za Engleze.

89′ – Vlahović je pucao glavom preko gola, lopta je sjela na gornji dio mreže.

86′ – Velika šansa za Dance! Blizu gola bio je Dolberg, ali gotovo siguran gol je izbijanjem lopte za Srbe spasio Živković.

83′ – Mitrović je tražio penal, bunio se da je bio povučen u kaznenom prostoru u kojem je pao, ali sve što je dobio jest žuti karton zbog žestokih prigovora.

81′ – Mitrović je zaprijetio golu Danske, ali njegov jak udarac otišao je pokraj vrata! Do udarca je došlo nakon što je Vlahović oduzeo loptu Maehleu.

78′ – Kane je ubacio s desne strane, a Karničnik je spasio Sloveniju izbijanjem lopte u korner. U nastavku akcije nije bilo nove prijetnje za Slovence, nakon kornera je Englezima dosuđen prekršaj u napadu.

75′ – Rice je pucao za Engleze s lijeve strane, ali dosta daleko od gola na kojem je Jan Oblak.

68′ – Guehi je pogreškom otvorio vrata da Šporar krene prema golu Engleza, a onda je Šporara morao srušiti i za to je dobio žuti karton.

65′ – Vestergaard je nakon kornera pucao glavom, ali ravno u Rajkovića! Na semaforu u Muenchenu je i dalje 0:0.

54′ – Srbija je zabila gol, točnije, bio je to autogol danskog obrambenog igrača Andersena, ali nije priznat zbog zaleđa u kojem su po odluci sudaca bila dvojica srpskih reprezentativaca!

54′ – Kane je preciznom loptom poslanom s centra tražio Bellinghama, ali zvijezda Real Madrida nije primila loptu kako to inače radi. Bijol je to iskoristio i izbio je loptu prije nego je Bellingham mogao išta napraviti.

51′ – Milenković je u bloku zaustavio udarac Skova Olsena i odbio je loptu u korner. Bilo je to dosta neugodno za Rajkovića, sreća za njega i za Srbe da je otišlo pokraj vrata.

50′ – Englezi su nešto življi rano u drugom dijelu, ali i dalje nema promjene rezultata u Koelnu.

47′ – Srbi su se nadali penalu nakon duela u kojem je bio Mitrović, napadač Srbije je pao, ali bio je to čisti start Vestergaarda koji je izbio loptu.

46′ – Ušli smo u drugo poluvrijeme obje utakmice!

45’+1 – Nema golova ni nakon prvog poluvremena utakmice Srba i Danaca u Muenchenu.

45′ – Prvo poluvrijeme susreta Engleska – Slovenija završeno je bez sudačke nadoknade i bez golova.

40′ – Kane je na ulasku u 41. minutu bio jako blizu gola nakon centaršuta Trippiera, ali nije uspio doći do lopte! Bilo bi to gotovo nemoguće za Oblaka da je glavni engleski napadač uspio zahvatiti loptu, ali ona je ipak bila malo prebrza.

39′ – Wind je imao čisti udarac s oko 15 metara, ali pucao je baš loše, već je izgubio ravnotežu i poslao je loptu iznad gola!

35′ – Foden je zaprijetio iz slobodnog udarca s oko 30 metara, Oblak je to zaustavio iako je Fodenov šut bio snažan.

31′ – U Muenchenu je novi posao imao golman Rajković, za sada najistaknutiji u momčadi Srbije. Zaustavio je pokušaj Eriksena koji je htio pronaći nekog od suigrača u naletu Danaca.

31′ – Kane je pucao za Englesku, nije bilo problema za Oblaka na golu Slovenije.

23′ – Lopta je završila u mreži Srbije, Wind ju je poslao ondje, ali gola nema! Poništen je zbog izlaska lopte iz igre iz kornera koji je prethodio udarcu Winda, a još je bio i prekršaj Danaca.

21′ – Eriksen je opasno pucao nakon što su Srbi izgubili loptu, pogriješio je Ilić, a Rajković je jedva to obranio i izbio u korner!

20′ – Saka je poslao loptu u mrežu Slovenaca, ali nema gola, dosuđeno je zaleđe ranije u akciji!

16′ – Velika šansa za Dance, Bah je glavom pucao pokraj gola iz velike blizine! Danci su gledali i prema sucu zbog kontakta u 16-ercu prije nego je Bah došao do udarca glavom, ali nije bilo penala.

16′ – Šporar je bio blizu lopte nakon što je ubacio Janža, ali napadač Slovenaca ipak nije došao do udarca glavom u povoljnoj poziciji.

14′ – Englezi imaju posjed lopte protiv Slovenaca, ali to nije čudo, to se i očekivalo, no još nema prave prijetnje za Oblaka na golu Slovenije.

10′ – Foden je bio u prodoru po lijevoj strani, ubacio je prejako za Saku koji se poskliznuo, ali i da nije bilo tako, od akcije ne bi bilo ništa jer je Foden bio u zaleđu prije svojeg bijega.

5′ – U Muenchenu su prvi zaprijetili Danci. Probao je Wind, no udarac danskog igrača dok je već bio u padu nije previše ugrozio Rajkovića na golu Srbije.

5′ – Slovenija je imala prvu pravu akciju u utakmici u Koelnu. Šeško je pucao glavom, ali nije to bilo dovoljno jako za Pickforda na golu Engleske.

1′ – Počele su obje utakmice, Srbi i Danci u Muenchenu, a Englezi i Slovenci u Koelnu!

Prvih 11 Srbije: Rajković – Veljković, Pavlović, Milenković – Mijailović, Ilić, Gudelj, Živković – Lukić, Samardžić – Mitrović

Prvih 11 Danske: Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Bah, Hojbjerg, Hjulmand, Maehle – Eriksen – Hojlund, Wind

_________________

Prvih 11 Engleske: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Gallagher, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane

Prvih 11 Slovenije: Oblak – Karničnik, Drkušić, Bijol, Janža – Stojanović, Elšnik, Gnezda Čerin, Mlakar – Šporar, Šeško

Dan nakon što je Hrvatska golom Italije u posljednjim trenucima ostala na samo dva osvojena boda u svojoj skupini na Euru, Vatreni se sada nadaju raspletu koji bi ih ostavio u igri za osminu finala. Nekoliko opcija u igri, a ako se pogleda stanje stvari na papiru među reprezentacijama, onaj kojem se Hrvatska nekako najrealnije može nadati jest pobjeda Engleza s barem tri gola razlike protiv Slovenije i bilo kakva pobjeda Danske protiv Srbije.

Ima i dodatna mogućnost, a ona uključuje uvjerljivu pobjedu Engleza protiv Slovenaca, s barem tri razlike, te pobjedu Srba s četiri ili više golova razlike protiv Danaca. Izgledi za bilo koji od povoljnih raspleta za Hrvatsku nisu veliki, no tako izgleda teorija uoči posljednjeg kola u grupi u kojem su u akciji dvije hrvatske susjedske reprezentacije, srpska i slovenska.

Srbi napravili kaos u Njemačkoj: Policija bacila suzavac, neki su slavili četnike