Screenshot/YouTube

Bolesni Tuđman hvatao se za glavu kad mu je Canjuga podmetnuo najveću blamažu ikad

Autor: Andrija Kačić Karlin

Pokojni hrvatski predsjednik Franjo Tuđman bio je gorljivi Dinamov navijač. Nije iz svoje lože propuštao gotovo niti jednu utakmicu, a toliko je bio involviran u događaje u Dinamu da je u jednom trenutku na mjesto predsjednika kluba postavio svoj, HDZ—ov kadar. Zlatka Canjugu!

Predsjednik Zlatko Canjuga je imao čudne ideje tijekom vođenja kluba. Koja su se ocrtavale ne samo u poslovanju, nego i u čudnom angažiranju igrača i trenera. Pa se i danas tako neki sjećaju njegovih promašaja, ali i nakon Tuđmanove smrti okretanje leđa ideji predsjednika Hrvatske. Koji je inzistirao na zadržavanju imena Croatia. Canjuga je javno govorio da mu je Tuđman u jednom od zadnjih međusobnih razgovora prije smrti rekao nešto poput “vratite djeci Dinamo”. Malo tko je u to vjerovao.


Tko je bio Zlatko Canjuga? Rođen u Ivancu nedaleko od Varaždina, nakon završetka studija na Filozofskom fakultetu zapošljava se kao referent za kulturu, nakon čega dobiva posao u varaždinskoj gimnaziji, međutim, taj dio njegove biografije mora da i samom Canjugi zvuči pomalo nestvarno.

Ideja o stvaranju državnog ‘superkluba’

Ovaj profesor 1994. postaje član Vijeća obrane i nacionalne sigurnosti i odatle počinje njegova karijera koju nastavlja kao saborski zastupnik i član raznih odbora. Za samo dvije godine Canjuga je dogurao do predsjednika zagrebačkog HDZ-a, ali je postao i prvi čovjek Dinama.

Tih nekoliko godina kada je Tuđman preimenovao Dinamo u Croatiju, Canjugu je učinilo prepoznatljivim, on se do danas smatra fizičkim utjelovljenjem Croatije kroz koju je provođena Tuđmanova vladavina u klubu. Takvo mišljenje o ovom varaždinskom profesoru imaju i Bad Blue Boysi s kojima je gotovo svakodnevno ratovao jer nisu prihvaćali promjenu imena kluba.

Foto: Ronald Gorsic/CROPIX arhiva

Oni nešto boljeg pamćenja sjetit će se represije koja se u to doba provodila nad navijačima, a bez obzira na kritike, transparente i bunt s tribina, Canjugina Croatia u dva je navrata nastupala u Ligi prvaka, međutim, strastveni navijači reći će kako je on taj koji je otvorio vrata malverzacijama u klubu.

Mi ćemo se orijentirati u ovoj priči na sportski aspekt Canjugine vladavine u Dinamo. Sigurno mu je najveći promašaj dovođenje povremenog reprezentativca Litve Gražvydasa Mikulenasa. Ovaj iznimno nespretan igrač stigao je na Maksimir iz varšavske Polonije u siječnju 1999. godine za tada velikih milijun i pol njemačkih maraka.

Tadašnji klupski predsjednik Zlatko Canjuga bio je silno ponosan na službenom predstavljanju u plavom salonu, tvrdeći da je reprezentativca Litve, kojem je dao plavu “devetku”, oteo ispred nosa Borussiji Dortmund i Panathinaikosu. Uvjereni smo da u tim klubovima za Mikulenasa nikad nisu ni čuli. Eto, tako je to na kraju ispalo.

Foto: Boris Kovacev/CROPIX

Nije prošlo puno vremena da bi se vidjelo kako je Mikulenas čak i ispodprosječni igrač. Većina navijača čudila se kako je uopće mogao stići u tada kvalitetnu Dinamovu momčad. On je doslovce odskakao – nekvalitetom. Navodno se i tad već bolesni pokojni predsjednik Franjo Tuđman hvatao za glavu…




U Dinamovom dresu odigrao je tek petnaestak utakmica i zabio četiri gola, pamte se njegovi nesvakidašnji promašaji, ljudi su se na tribinama grohotom smijali. Dinamo ga se riješio, Litvanac se vratio u Poloniju s pola milijuna maraka od Dinama koje je dobio za prijevremeni raskid ugovora. Ne znamo je li itko ikada zaradio toliki novac za apsolutno ništa. Kasnije je igrao uglavnom po poljskim klubovima, uz kraće epizode u Grčkoj i Latviji…

Mikulenas nemogući promašaj

Inače, za reprezentaciju Litve Mikulėnas je debitirao 1997. u utakmici protiv Poljske koju je Litva izgubila s 2:0. Igrač je do 2003. skupio samo 12 nastupa za nacionalnu vrstu te je zabio jedan gol.

A priča s Japancem Kazuyoshi Miurom baš je silno zanimljiva. I on je doveden u vrijeme Zlatka Canjuge. Vele da Miura i danas igra nogomet negdje skoro kao 60-godišnjak, ali to uopće nije bitno za ovu priču. Miura, poznat po nadimku Kazu, igrao je na poziciji napadača, a 1993. godine dobio je nagradu za najboljeg azijskog nogometaša.

Miura je od 1990. do 2000. godine igrao za japansku reprezentaciju u kojoj je drugi najuspješniji strijelac svih vremena (55 golova). Također, Kazuyoshi Miura bio je najstariji profesionalni igrač u Japanu.

Miura je bio član Dinamove momčadi koja je 1999. godine u posljednjem kolu osvojila naslov prvaka, kada Rijeka u posljednjem kolu nije uspjela pobijediti Osijek, točnije u zadnjoj minuti poništen joj je pobjedonosni pogodak zbog navodnog zaleđa. Gol je dao Balaban koji je sljedeće godine osvanuo u Dinamu.




Screenshot/YouTube

U Dinamu je Miura imao sporednu ulogu. Glavnu ulogu imali su brojni japanski novinari koji su se nastanili u Zagrebu i pratili svaki korak japanskog nogometaša. I svaku konferenciju za novinare u Dinamu počeli su s pitanjem prema treneru ili nekome od igrača Dinama. Na nespretnom engleskom:

“A što mislite o Miuri danas”? I tako iz dana u dan.

Učinak Miure ipak je bio mizeran. Skupio je tek 12 nastupa za Dinamo, nije dao niti jedan gol, promašio je dva jedanaesterca. Dinamo su tada trenirali Zajec i Lončarević.

Miuri je angažman u Dinamu bio drugi i posljednji u Europi, nakon što je sezonu 1994/1995 proveo u Genoi. Isto kao mahom pričuva. Bio je prvi Japanac koji je zaigrao u hrvatskoj ligi, premda je u isto vrijeme u Rijeci igrao Yoshika Matsubara, igrač koji je nastupio u najpoznatijoj utakmici u povijesti Prve HNL, Rijeka – Osijek (1:1).

Kako je poznati Hrvat posuđivao prijateljima stotine tisuća eura, a završio kao beskućnik u Zaprešiću

Zbog Miure je u Zagreb na utakmicu Dinama stizao poseban zrakoplov iz Japana sa stotinjak obožavatelja. Koji su često bili razočarani jer Miura nije ni zaigrao. A kada je istrčao u početnoj postavi Japanci bi vrištali od sreće na zapadnoj tribini. Canjuga je mislio da je napravio sjajan potez. No, Japanac nije doprinosio kvaliteti momčadi, to je bilo isuviše očito.

No, marketinški je bio isplativ. I neki i danas misle da ga se trebalo jedno vrijeme otrpjeti. Jer, oni njegovi navijači koji su dolazili iz Japana kupovali bi Dinamove suvenire “na kile”. A već se pristupilo dogovorima da se Dinamove utakmice uživo prenose u Japanu.

Autor:
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.