BILO JE LIJEPO DOK JE TRAJALO: Wales se plasirao, Mađarska ispala

Autor: Josip Valjan - Harambašić

Završeno je i zadnje kolo kvalifikacijskog ciklusa po skupinama. U skupini ‘E’ uz Hrvatsku mjesto na Euru je osigurao i žilavi Wales koji je na svome terenu osedlao mađarsku laku konjicu. Junak utakmice je Juventusov veznjak Aaron Ramsey koji je tresao mrežu u 15. i 47. minuti.

Slovačka je završila kao treća reprezentacija u skupini, pobjedu su donijeli napadač Žiline Robert Boženik pogotkom u 19. minuti susreta i Hamšik u 86.

Mađarska je u kvartetu sa spomenutim reprezentacijima i Hrvatskom izvukla najdeblji kraj, utrku su završili na četvrtom mjestu. Mađari će ipak sudjelovati na Euru u ulozi organizatora, Budimpešti je naime dodijeljeno domaćinstvo u grupnoj fazi natjecanja, a priliku za plasman na Euro još uvijek imaju zahvaljujući  bizaran sustav koji nudi 4 mjesta putem Lige nacija.

Rezultati by SofaScore

Kiša golova pljuštala je na utakmicama Nizozemske, Njemačke, Rusije i Belgije koja je natjecanje završila kao jedina reprezentacija uz Italiju sa svim pobjedama u skupini. U zadnjem kolu na domaćem su terenu počastili Cipar sa šest pogodaka, završilo je 6 -1. U grupi ‘I’ Rusija je završila iza Belgije. I oni su se u zadnjem kolu bili darežljivi, San Marino je pet puta vadio loptu iz mreže. Rezultat 5 – 0. Treća je Škotska koja je na svome terenu pobijedila Kazahstan 3 -1.

Čudno i identično, Njemačka je u skupini ‘C’ kao prvoplasirana momčad svladala Sjevernu Irsku također 6 -1, a drugoplasirana Nizozemska Estoniju s 5 – 0.

U skupini ‘G’ u utakmici bez rezultatskog imperativa Latvija je pobijedila Austriju koja je već ranije zacementirala dro mjesto, završilo je 1 – 0 za domaćine. Sjeverna Makedonija je nas svome terenu pobijedila Izrael s također 1 -0, ali treća reprezentacija skupine ipak je Slovenija. Oni su u Poljskoj izgubili 3 -2, Jasmin Kurtić je u 85. minuti zaradio isključenje zbog drugog žutog kartona.

U ožujku 2020. godine četiri reprezentacije imaju priliku izboriti Euro kroz Ligu nacija, a izvlačenje skupina za Euro 2020. biti će u Bukureštu 30-og ovog mjeseca.

Najbolji strijelac kvalifikacija je napadač Gordog Albiona Harry Kane s 12 pogodaka. Najviše asistencija, ukupno 7, imaju čak dva igrača veznog reda crvenih vragova Eden Hazard i Kevin de Bruyne, te igrač Barcelone Antoine Griezmann.

Za Hrvatsku je najviše zabio napadač Dinama Bruno Petković (4), Ivan Perišić i Nikola Vlašić dodali su po tri pogotka.

Još jednom, čestitke Vatrenima na plasmanu.

Autor:Josip Valjan - Harambašić