BARAKUDE U BORBU ZA TREĆE MJESTO: Zašto se nismo bolje pripremili za zonsku obranu?

Autor: Josip Valjan - Harambašić

1.ČETVRTINA

Luka Bukić, sin proslavljenog hrvatskog vaterpolista Perice Bukića pokušao je u dva navrata već u prvom napadu dovesti Barakude u vodstvo ali su se ispriječili vratnica isjajni španjolski golman.

Hrvatska u vodstvo dolazi realizacijom prvog igrača više kojega su dobili nakon neuspjelog pokušaja Španjolaca da iz iste situacije povedu u polufinalnoj utakmici.

U sljedećem napadu Bijač priječi Španjolce da dođu do izjednačenja tako da Furiji propada i druga prilika da realiziraju napad s igračem više, a potom i treća! Obečavajući početak.

S druge strane Lopez ne dozvoljava da Hrvatska otpliva na dva pogotka prednosti, pokušali su Bukić i Miloš pola minute do kraja ali rezultat je ostao nepromijenjen. Bušlje dobija isključenje 1 sekundi do kraja, Perone je pucao ali Bušlje je još jednom siguran na golu pa se na predah odlazi s minimalnom prednosti izabranika Ivice Tucka. Španjolci nisu iskoristili niti jednu priliku s igračem više dok je Marko Macan iz jedinog napada s igračem više za Hrvatsku postavio rezultat prve četvrtine.

2. ČETVRTINA

Druga četvrtina počela je našim napadom ali Vrlić nije uspio ništa napraviti, napad je izgledao pomalo pasivno, bez mahanja i konkretne želje a Alvaro Granados uspijeva izjednačiti. Španjolci su se doimali veoma koncentriranim iako nisu uspjeli iskoristiti četiri igrača više, međutim u obrani su djelovali granitno. Ipak, budući da suci zaboravili svirati igrača više u više navrata za Barakude, Andro Bušlje je potegao vanjski šut koji je Lopeza ostavio bez izgleda. Španjolci uzvračaju već u sljedećem napadu u igri šest na šest, a potom Hrvatska propušta pogoditi s igračem više, Fatović je požutio s realizacijom a na golu se opet iskazao Lopez.

Tri i pol minute Granados je isključen a mi opet ne pogađamo s igračem više, Španjolska griješi u tranziciji ali Fatović prima loptu unutar dva metra, lopta je za Španjolsku, Munariz prima loptu, mnogo je prostora oko njega pa jakim i preciznim šutom relativno jednostavno dovodi Furiju u prvo vodstvo na utakmici 3 minute do poluvremena .

Na svu sreću kapica s brojem 6 (Bukić) koristi igrača više u sljedećem napadu, držimo priključak. Delgado koristi prvog igrača više za Španjolsku u drugoj četvrtini ali Lončar ekspresno postavlja rezultat poluvremena, Hrvatska – Španjolska 4:4.

Španjolci su kako se znalo i prije utakmice pokušali s presingom zaustaviti izgradnju napada naših vaterpolista u samome početku što im je u dobroj mjeri i polazilo za rukom sudeći po rezultatu. Hrvatska je u prvoj četvrtini četvrtfinalnog dvoboja protiv Grčke postigla šest pogodaka, danas samo četiri, no ni naši nisu dozvolili Španjolcima da stvore prednost.

3. ČETVRTINA

Luka Bukić na početku treće četvrtine osvaja napad a naši su ponovno pasivni u napadu. Mora se šutirati. Pokušali smo s loptom na Vrlića ali pokušaj je anticipiran i uklonjen. Niti Španjolci ne uspijevaju probiti naš blok. Tucak je prije utakmice naglasio da bi igrač više vrlo lako mogao odlučiti utakmicu. Josip Vrlić je izborio upravo jedan takav napad, Bušlje puca ali Lopez brani! Ulog je velik a Munariz na žalost postiže drugi pogodak i Španjolska ponovno ide u prednost. Prije toga je našima suđena jedna potopljena lopta o kojoj nije bilo riječi. Ne koristimo još jednog igrača više, Fatović je neuspješan. To mu je šesti promašaj od ukupno njih deset na ovome prvenstvu s igračem više. Tucak zove time out na polovici treće četvrtine: “Stali smo, pali smo u ritmu! Široko! Točno dodavanje”, hrabrio je izbornik reprezentativce ali uzalud.

Napad je izgledao statično, bez mahanja, Španjolci su nas uništavali zonom koju nismo uspijevali probiti da bi napokon Lovre Miloš postigao čudesno važan pogodak, svoj osmi na ovome turniru! O proigravanju na centra nije bilo govora, morali smo pokušavati iz vana i s bočnih pozicija.

Perrone Roche gotovo momentalno vraća prednost Furiji, opet igrač više. Imamo ga i mi, osmog u utakmici ali Bukić ne realizira ali lopta je naša, napad se nastavlja a Bukić iz drugog pokušaja pogađa za 6:6! Držimo priključak. Dojam je da se naši nisu do kraja opustili. Pred nama je zadnji period igre.

4. ČETVRTINA

Granados brži od Bukića, Bušlje mora van, deveto isključenje za naše, Tucak ludi uz bazen a Granados svojim prvim pogotkom i trećom realizacijom igrača više dovodi Španjolsku u novo vodstvo. Preživljavamo napad za -2 a onda napokon Maro Joković, kada je najteže uzima odgovornost i iz desetog pokušaja s igračem više postiže pogodak za 7:7. Lopez nije sretan ali mi se veselimo. Kratko, jer Tahull s centarske pozicije vraća prednost. Tri minute prije kraja  susreta Španjolci igraju plitko, centri su zatvoreni a iz vana smo neuspješni. Furija ima napad s igračem više za rješenje utakmice ali blok nas spašava. Tucak zove time out za možda posljednju priliku na utakmici. Sve se pjeni i konačno sudac svira igrača više za Hrvatsku, Ante Vukičević šutira ali Lopez se širi za svoju 13 obranu na utakmici a Munariz diže na +2, Vukućević odma vraća na -1 ali prekasno. dvadest je sekundi do kraja, vrijeme curi i Španjolska je u finalu.

Mora se priznati da su Španjolci bili bolji, pročitali su jake i slabe strane barakuda. Bili smo bez pravog rješenja za zonsku obranu koja je u odnosu na prošlu utakmicu bila nadograđena. Tri pogotka postigao je Munariz, 13 obrana skupio je Lopez. Dva pogotka smo primili sa centarskih pozicija dok su naši centri ostali isključeni iz igre. U čitavoj je priči čudno kako se nismo bolje pripremili za zonsku obranu ako smo znali da će nas s time dočekati. Nakon Srbije, Španjolska je izbacila i Hrvatsku. Rezultat 9:8 za bolju momčad.

Autor:Josip Valjan - Harambašić