
KAKO JE NOGOMETAŠA SAMO ‘BOCA’ DOKRAJČILA! ‘Lake’ žene bile su okidač, a onda se prepustio alkoholu do kraja
Kada je na ljeto 2013. godine brazilski golgeter Neymar potpisao za Barcelonu, nitko nije ni slutio da će upravo on biti glavni protagonist prijelaznog roka za sezonu 2019.-2020.
Ne dovodeći u pitanje slabe strane mladog Brazilca u naponu snage, klub iz Pariza u ljeto 2017. iskeširao je 222 milijuna eura za njegove usluge u vrhu napada PSG-a. Posljedice te kupnje pokazat će se u najmanju ruku dvojakima. Kupnjom Mbappea u idućoj sezoni PSG je kompletirao napad iz snova s Cavanijem na čelu. Sinergijom snage, tehnike i brzine u vrhu napada, klubu iz Pariza domaće prvenstvo moglo je služiti samo za uigravanje za utakmice Lige prvaka u kojoj su ga čekali prvi izazovi i, kako će se ispostaviti, plutajuće mine.
S druge strane, odlaskom Neymara iz redova “Blaugrane” razbijen je jedan od najubojitijih napadačkih trojaca koji su ikada kročili nogometnim terenima. Barcelona je s Messijem i Suarezom i dalje ostala konkurent za osvajanje svih naslova za koje su se natjecali, no možda je upravo Neymar bio taj jedan gol koji je Barceloni nedostajao u prošlogodišnjem polufinalu Lige prvaka protiv Liverpoola.
Sudeći po mnogobrojnim izvještajima na relaciji Barcelona – Pariz vezanima uz potencijalni povratak Neymara u redove Katalonaca, jasno je da bi i Neymar i Barcelona htjeli ponovno udružiti snage, no više je pokazatelja da to ne samo da se neće dogoditi nego i da Barceloni Neymar, uz dosadašnju akviziciju, nije ni potreban.
U drugim okolnostima, igraču koji je u svakom trenutku sposoban izvući zeca iz šešira, ne traži se dlaka u jajetu. Neymar ih ima nekoliko. Kao prvo, odlazak iz Barcelone u Pariz označio je prekid tradicije sa sustavom vrijednosti koji aktualni španjolski prvak njeguje već desetljećima.
Osim nizozemske škole totalnog nogometa koja preko Cruyffa postaje zaštitni znak “Blaugrane”, pogledom u prošlost kristalizira se profil “Barcelonina” tipa napadača – Romario, Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho i Messi svi su redom umjetnici čije je nasljeđe trebalo pripasti Neymaru. Nepravedno bi bilo među njih ne ubrojiti bugarskog “ubojicu” Stoičkova i našeg Žutog, virtuoza koji vizijom i šalom u igri pristaje lepršavom južnoameričkom stilu s primjesom europskog mehanicizma, odnosno discipline.
Raskid s takvom tradicijom radi kluba čija je ostavština znatno umjerenijeg kolorita, u trenutku kada je klub konkurentan, a brušenje detalja privodi se kraju (učenje na pogreškama), predstavlja i određeni prekršaj nakon kojega povratak na staro više nije moguć. Neymar je odlaskom u Pariz narušio povjerenje kluba i igrača pa Barcelona njegovim povratkom sigurno ne bi dobila kemiju kakvu je prije imala, barem ne u početku. Dovoljno je vidjeti Messijev, pa i Piqueov odnos prema klubu da bi se shvatilo da taj odnos nadilazi sportsku sferu i u Barceloni se dotiče političkog konteksta, ali i ljudskog u vidu ponosa.
Kada bismo i zaboravili činjenicu da je Neymarov odlazak iz Španjolske bio pomalo neočekivan, a klub ga je prihvatio kao da se ništa nije dogodilo, ostaje činjenica da je klub već potrošio novac na dovođenje mladog de Jonga i Francuza Griezmanna. Spominje se odšteta od čak 200 milijuna eura pariškom klubu i dva igrača koji bi trebali kompenzirati puštanje Neymara natrag u redove Barcelone. Postavlja se pitanje može li predsjednik kluba Josep Maria Bartomeu toliko potrošiti za igrača koji je već jednom digao sidro i, možda još važnije, koliki je rizik i isplati li se u njega ulaziti?
Barcelona je dolaskom Nizozemca de Jonga ostala vjerna svojoj filozofiji i može se očekivati da će se on dobro uklopiti u Valverdeov sustav. Osim što sa sobom donosi nizozemsku školu nogometa, de Jong unosi želju i glad za uspjehom koji ispadanjem Ajaxa u prošlogodišnjem polufinalu Lige prvaka može biti samo veći. Ne treba zaboraviti da je Suarez Južnoamerikanac s nizozemskom patinom s obzirom na to da je igrao za nizozemski Nacional, Groningen i naposljetku Ajax, pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se mladi de Jong slagati s urugvajskim napadačem, jer je prebacivanje zadnje linije protivnikove obrane jedna od specijalnosti mladog nizozemskog veznjaka.
Ni Griezmannov dolazak ne bi trebao naškoditi samopouzdanju Luisa Suareza. Već se na pripremama moglo vidjeti da ga je dolazak Francuza motivirao. Zapravo je pod najvećim upitnikom Griezmannova prilagodba na nove suigrače. Stručnjaci u ulozi mentora koji bi trebao olakšati i ubrzati prilagodbu novoj sredini vide Lionela Messija, o čijem je unikatnom pogledu na igru i vodstvu već manje-više sve poznato.
Hoće li Neymarov prelazak u redove staroga kluba biti realiziran, ovisi i o (težini) ozljeda Lionela Messija i odnedavno Luisa Suareza. Barcelonu uskoro očekuje početak Lige prvaka, a prvo kolo La Lige već je odigrano. Hoće li se povratak brazilskog majstora ostvariti i ima li transfer smisla, saznat ćemo uskoro, a s tim u vezi i “pole position” Barcelone za ovogodišnje najelitnije nogometno natjecanje.
KAKO JE NOGOMETAŠA SAMO ‘BOCA’ DOKRAJČILA! ‘Lake’ žene bile su okidač, a onda se prepustio alkoholu do kraja
(VIDEO) HAJDUK SLAVIO KOD ŠIBENIKA: U velikoj drami ‘bili’ su došli na minus 7 od Dinama
(VIDEO) GORICA EUROGOLOM ŠOKIRALA DINAMO: Modri novim kiksom razbjesnio navijače
‘HVALA VAM OD SRCA ZA MENE STE NAJBOLJI NA SVIJETU’ Hezonja se zahvalio Beogradu nakon ovacija