
DALIĆ NAJAVLJUJE PROMJENE, PROZVAO SEBIČNOST! ‘Trebalo je odigrati bolje, ono nije bilo rezonski’
Zagrebački nogometni savez danas će središnjom proslavom obilježiti, ni manje ni više, nego sto godina postojanja. Tim povodom održat će slavljeničku sjednicu u zagrebačkoj Gradskoj vijećnici, kao i svečanu akademiju u prostorijama Hrvatskoga narodnog kazališta. Slavlje se nastavlja i sutra kada će amaterska selekcija ZNS-a odmjeriti snage s U-20 reprezentacijom Hrvatske.
ZNS je najveća sportska udruga u Hrvatskoj koja okuplja najveći broj mladih sportaša. Savez danas ima 116 klubova s više od 15 tisuća igrača, a te brojke uključuju i malonogometne, ženske i veteranske klubove.
Za točnu stotu obljetnicu morat ćemo ipak pričekati još nekoliko dana. ZNS je osnovan pod imenom ‘Zagrebački nogometni podsavez’ 8. rujna 1919. godine u kavani Medulić kao prvi i najveći nogometni podsavez tadašnje kraljevine SHS. Sjedište im je već tada bilo u Frankopanskoj 2, odakle se do dan-danas nisu odselili.
Tijekom 4o-tih i 50-tih godina prošlog stoljeća Savez je promijenio ‘mali milijun’ imena. ‘Zagrebački nogometni dosavez’, ‘Fiskulturni odbor Zagreba’ i ‘Oblasni nogometni odbor’ samo su neka koje je nosio dok mu 1953. godine nije vraćen izvorni naziv ‘Zagrebački nogometni podsavez’, a nekoliko godina kasnije dobija današnji naziv ‘Zagrebački nogometni savez’.
ZNS je pokrivao puno veći prostor od samog Zagreba kada je osnovan. Teritorij ZNS-a tada je bila čitava sjeverna i istočna Hrvatska, Lika te dio Bosne i Hercegovine. Osnivanjem ostalih regionalnih saveza postupno se smanjuje i 1945. godine ostaje samo na Zagrebu i okolici. Kada je 1994. godine osnovan Nogometni savez Zagrebačke županije, ZNS je ostao isključivo na gradu Zagrebu, što uz već spomenutih 116 klubova i nije mala stvar.
U vrijeme kada je nogomet još uvijek u potpunosti bio izraz lokalne kulture, a hrvatska samostalnost daleki san, ZNS je organizirao i Zagrebačku nogometnu reprezentaciju. Zagrebačka ‘repka’ svoju prvu utakmicu odigrala je 1. kolovoza 1920. godine kada su svladali reprezentaciju Beograda 1:0 na njihovom terenu. Od 1924. do 1926. godine reprezentacija je osvojila tri uzastopna Zlatna pehara kralja Aleksandra i dobila ga u trajno vlasništvo. Nastupali su i u prve tri sezone Kupa velesajamskih gradova.
Od svojih početaka savez organizira i Prvenstvo Zagrebačkog nogometnog podsasveza. Najviše naslova prvaka osvojili su zagrebački klubovi HAŠK i Građanski. Posljednje prvenstvo na kojem su nastupili najjači klubovi Podsaveza odigrano je 1946. godine kada je prvakom postao zagrebački Dinamo. Tada je osnovano Prvenstvo Jugoslavije i zagrebačko prvenstvo postaje nižerazredno regionalno natjecanje iz kojih se najbolje momčadi plasiraju u viši rang državnih natjecanja.
Od 116 klubova, ZNS je najaktivniji u djelovanju manjih, kvartovskih momčadi, no perjanica saveza uvijek je bio i bit će Dinamo. Maksimirski klub u Zagreb je donio 4 naslova prvaka Jugoslavije i čak 20 naslova hrvatskog prvaka, kao i 7 jugoslavenskih i 15 hrvatskih kupova. Dinamo je i jedini hrvatski klub koji je osvojio neki europski trofej kada su 1967. osvojili Kup velesajamskih gradova.
Bilo bi teško u jednom članku nabrojati sve legende koje su nosile modri dres. Mnogim navijačima u sjećanju će najbolje ostati čuvena generacija ’82. koja je nakon 24 godine vratila naslov prvaka Jugoslavije u Zagreb, predvođena Velimirom Zajecom, Zlatkom “Cicom” Kranjčarom, Markom Mlinarićem, Stjepanom Deverićem te golmanom Marijanom Vlakom.
Iz Dinamove škole došli su i mnogi najbolji hrvatski reprezetativci. Od brončanih 1998. godine neki od najznačajnijih bili su Zvonimir Boban, Davor Šuker, Robert Prosinečki i Dražen Ladić. Među Dalićevim srebrnima iz Rusije tu su bili Luka Modrić, Mario Mandžukić, Vedran Ćorluka, Šime Vrsaljko, Dejan Lovren i još mnogi.
A da Modri nisu uvijek bili jedina uzdanica ZNS-a, pokazao je 2002. godine NK Zagreb, kada je pod trenerskom palicom Cice Kranjčara postao dotad jedini klub osim Hajduka i Dinama koji je osvojio naslov prvaka Hrvatske. Do danas je to uspjelo još samo Rijeci 2017. godine. Nažalost, Pjesnici iz Kranjčevićeve od tog su uspjeha samo padali i danas se nalaze u 3. ligi – zapad, uz vrlo neizvjesnu budućnost. Uz Dinamo, jedini zagrebački klub u 1. HNL danas je Lokomotiva.
Kako bi obilježili ovaj veliki trenutak, Zagrebački nogometni savez objavio je i monografiju 100 zlatnih godina Zagrebačkog nogometnog saveza. Predstavnici ZNS-a, predvođeni predsjednikom Tomislavom Svetinom, s programom proslave upoznali su i zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića te mu predstavili monografiju.
DALIĆ NAJAVLJUJE PROMJENE, PROZVAO SEBIČNOST! ‘Trebalo je odigrati bolje, ono nije bilo rezonski’
(FOTO) LOVREN SLAVIO S DJECOM, A SVI SE PITAJU GDJE JE SUPRUGA! Nije je bilo u emotivnom trenutku legende, njihova ljubav traje dugo
SRPSKI MEDIJI: ‘ŠOK ZA HRVATE, POLJUD SU UTIŠALI’! Veliki bijes navijača: ‘Ne bi ni svojem tati dao’
STAMPEDO IZBIO NA POLJUDU, NAVIJAČ UDARIO U BETON! Hitna ga odvezla nakon pada, skočila i zabrinuta supruga