
Ovo je nešto najfascinantnije što ćete danas vidjeti: Iz litica iskopano ogromno morsko čudovište
Iako mnogi nisu svjesni, svjetlosno onečišćenje golem je problem. Nije samo opasno za životinjske vrste nego i za ljude te negativno utječe na okoliš
“Izmjena svjetla i mraka utječe na sva živa bića na zemlji i mi smo dio toga. Mi imamo isto unutar našeg organizma u mozgu jedan dio koji se bavi unutarnjim satom i organizira cirkadijalni ciklus. Mi imamo sad uličnu rasvjetu koja u tri u noći kuri na mnogim mjestima Hrvatske kao da je 21 sat, potpuno nepotrebno”, rekao je za HRT poznati hrvatski astronom Korado Korlević.
Glavni dio ovog problema je javna rasvjeta pa je tako nebo iznad Zagreba noću svjetlije od neba iznad bojnih svjetskih metropola poput Beča, Budimpeštu i Hong Konga.
“I od Las Vegasa i od drugih mjesta. Mjerili su ljudi okolo po svijetu i uvijek smo se čudili. U prosjeku, naši gradovi su pet puta jače osvjetljeni od Augsburga”, kazao je Korlević, svjestan koliko je svjetlosno onečišćenje opasno jer je i rad zvjezdarnice u Višnjanu bio ugrožen zbog javne rasvjete.
Kako ističe HRT, negativno utječe i na čovjekovu tjelesnu temperaturu, krvni tlak, srčani ritam te hormonalni balans, dok posljedice mogu dovesti do nestanka pojedinih životinjskih i biljnih vrsta.
“Šišmiši se dolaze hraniti na ta svjetla jer ima jako puno kukaca oko tih rasvjetnih svjetala, međutim, šišmiš tada postaje plijen jer sova će ga puno lakše uhvatiti uz lampu nego da ga mora uhvatit u potpunom mraku”, pojasnila je biologinja Mirna Mazija.
Iako je prije četiri godine donesen Zakon o svjetlosnom onečišćenju, on je u primjeni od veljače ove godine.
“Mi smo upravo u postupku izrade plana rasvjete. Plan rasvjete kao takav definira područja i rasvjetljenost određenih područja prema namjeni i sukladan treba biti prostornom planu. On ima nekakve obavezne sadržaje koji se trebaju donijeti, ima tekstualni dio, grafički dio itd.”, rekla je Ana Pavičić Kaselj, pročelnica Ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje Grada Zagreba.
Rok za donošenje Plana istječe za četiri mjeseca, a poslije toga, napominju s HRT-a, gradovi i općine imaju nevjrojatno dugih 11 godina da vanjsku rasvjetu usklade sa zakonom iako je stanje već alarmantno.
Ovo je nešto najfascinantnije što ćete danas vidjeti: Iz litica iskopano ogromno morsko čudovište
Frizer dilao drogu: Policija ga je uhvatila pošto su nadzorne kamere snimile bizaran detalj
Snimka Teslinog pogreba otkrila njegovu najveću tajnu: Svijetu je pokazao jedan od najvećih Hrvata
Kreće potraga za izvanzemaljskim sondama: ‘Sada je vrijeme, upoznajte projekt ExoProbe’