
(FOTO) ‘IZGLEDA KAO KOMET’: NASA-ina se letjelica sudarila s asteroidom, a nove snimke otkrivaju detaljne prikaze razasutih krhotina
Mliječna staza (Kumova slama), spiralna je galaktika u kojoj se nalazi Zemlja. Golim okom vidi se kao maglovita vrpca, ako je noć bez mjesečine i u području bez svjetlosnog zagađenja. Pojedine zvijezde mogu se razlikovati tek s pomoću teleskopa. Nagnuta je oko 60° prema ekliptici, prostire se na sjever do zviježđa Kasiopeje i južno do zviježđa Križa. Galaktičko središte nalazi se u smjeru zviježđa Strijelca i tu je ona najsvjetlija.
Mliječna staza sadržava 100 do 400 milijarda zvijezda i najmanje toliko planeta, a prostor među zvijezdama ispunjava međuzvjezdana tvar.
Ispupčenje (izbočina) središnja je sfera promjera oko 10.000 svjetlosnih godina koja okružuje jezgru. Zvijezde u ispupčenju gibaju se gotovo kružno u nasumičnim ravninama u usporedbi s galaktičkom ravninom. Tu nema plina i prašine, ni mladih zvijezda.
Disk je ispunjen zvijezdama i međuzvjezdanom tvari, nema oštar rub, već koncentracija zvijezda opada s udaljenošću od središta. Promjer diska iznosi oko 100.000 svjetlosnih godina, ali mu je debljina do 4000 svjetlosnih godina. U njem se nalazi većina otvorenih zvjezdanih skupova i zvjezdanih asocijacija.
Mliječna staza ne čini se naročito posebnom galaktikom. Srednje je veličine i spiralnog oblika, s nekoliko pregiba koji upućuju na razornu prošlost.
No astronomi su upravo identificirali čudno stanje koje nikada prije nije viđeno ni u jednoj dosad proučavanoj galaktici – Mliječna je staza prevelika za svoje okruženje. Točnije, čini se da je prevelika za susjedstvo u kojem se nalazi – Mjesnom listu.
Mjesni list je obližnje ekstragalaktičko područje svemira gdje Mliječna staza i još nekoliko galaktika unutar Mjesne skupine (ili Lokalne grupe) imaju sličnu neobičnu brzinu. Mjesni list odvaja Mjesnu prazninu u jednom smjeru od Južne praznine u drugom.
Čini se da odnos između galaktika u Mjesnom listu ima snažan utjecaj na njihovo ponašanje. Izvan nje, galaktike bi postizale mnogo veće brzine.
Kako bi odredili učinak okoliša na galaktike oko nas, tim astronoma, predvođen Miguelom Aragónom s Nacionalnog autonomnog sveučilišta u Meksiku, proveo je analizu koristeći se simulacijama iz projekta IllustrisTNG, koji modelira fizički Svemir.
Nisu očekivali da će pronaći nešto neobično. No kada su simulirali prostor od oko milijardu svjetlosnih godina u promjeru koji sadrži milijune galaktika, pojavila se drukčija slika.
“Kada biste mogli lako vidjeti najbližih desetak velikih galaktika na nebu, vidjeli biste da sve gotovo leže na ‘prstenu’ u Mjesnom listu. To je malo značajno samo po sebi. Ono što smo nedavno otkrili je da drugi zidovi galaktika u svemiru, poput Mjesne ploče, vrlo rijetko imaju unutar sebe galaktiku koja je masivna poput Mliječne staze”, kaže astronom Joe Silk sa Sveučilišta Sorbonne (Pariz, Francuska).
Istraživanje naglašava da moramo uzeti u obzir naše mjesno okruženje kada proučavamo Mliječnu stazu, umjesto da pretpostavljamo da se naš dom nalazi na prosječan način na prosječnom mjestu u svemiru.
(FOTO) ‘IZGLEDA KAO KOMET’: NASA-ina se letjelica sudarila s asteroidom, a nove snimke otkrivaju detaljne prikaze razasutih krhotina
(FOTO) ‘GRADITELJI SU BILI ISPRED SVOG VREMENA’: Požar u katedrali Notre-Dame otkrio novo veliko iznenađenje skriveno u njenoj arhitekturi
GOROSTAS IZ SVEMIRA: Veliki asteroid prolazi pokraj zemlje, ovog vikenda dogodit će se rijedak fenomen
ŽIVIMO LI U MULTIVERZUMU? Ukazuje li postojanje našeg svemira da zapravo živimo u nečemu daleko većem?