
Nadnaravno biće ‘zaposjeda’ špilje na otoku Braču: ‘U noći često čujemo njegovo čudno hukanje’
Američki list ozbiljno razmatra mogućnost da umjesto osvajanja Marsa građani SAD-a koloniziraju Sibir, jer će poslije neizbježnih klimatskih promjena život za 60 godina u ovom području Zemlje biti mnogo ugodniji.
“Svi znamo da je Rusija ogromna. Ova zemlja je gotovo dvostruko veća od Kanade, a površina joj je gotovo jednaka površini Plutona. No slabo je naseljena: na jednog stanovnika Rusije dolazi četiri puta veći teritorij nego na jednog Amerikanca. A Sibir se izdvaja čak i po ruskim mjerilima”, prozaično razvija svoju teoriju Elia Kabanov iz lista The Huffington Post.
Prema podacima koje navodi novinar, Sibir zauzima 77 posto teritorija Rusije, a u njemu živi samo 27% stanovništva zemlje, tj. 39 milijuna ljudi. Razlog zašto je to tako leži u surovoj klimi Sibira. Većim je dijelom pokriven vječnim snijegom i ledom, što je donedavno praktički onemogućavalo izgradnju i razvoj poljoprivrede.
Međutim, situacija bi se mogla promijeniti uslijed globalnog zatopljenja, dosjetio se autor teksta. On američke čitatelje obavještava da će, po mišljenju znanstvenika iz Istraživačkog centra “Langley” američke NASA-e i Krasnojarskog znanstveno-istraživačkog centra, neizbježni porast temperature i povećanje količine padalina do 2080. godine učiniti uvjete za život u azijskom dijelu Rusije znatno ugodnijim.
“Prema prognozama, surova klima će postati blaža i ugodnija. Zahvaljujući tome Sibir će po svoj prilici biti devet puta ugodnije mjesto za život ljudi i u njega će početi pristizati klimatski imigranti”, predviđa novinar. “Sibirska klima će do 2080. godine postati znatno toplija i blaža. Zona vječitog leda značajno će se pomaknuti prema sjeveroistoku. Uvjeti za život u azijskom dijelu Rusije će u usporedbi s današnjim postati tri do devet puta bolji.”
U uvjetima toplije klime vječiti led će se početi topiti, što će povećati poljoprivredni potencijal sjevernog Sibira, piše autor. Međutim, on ukazuje i na moguće probleme: poplave bi mogle dovesti do uništavanja infrastrukture i stambenih objekata, što možemo vidjeti već danas. Naime, infrastruktura na ruskom Arktiku već propada zbog degradacije vječitog leda.
Porast migracija će, po mišljenju američkog novinara, kompenzirati pad nataliteta u Rusiji. Elia Kabanov, pozivajući se na podatke UN-a, predviđa da će se broj stanovnika u Rusiji do 2050. godine smanjiti sa 143,9 milijuna na 132,7 milijuna. “Klimatske migracije bi za Rusiju mogle biti jedini način da se ovi gubici nadoknade”, zaključuje autor članka.
Nadnaravno biće ‘zaposjeda’ špilje na otoku Braču: ‘U noći često čujemo njegovo čudno hukanje’
Liječnici se šokirali kada su ugledali CT snimku: Pogledajte što je pacijent imao u lubanji
Znanstvenici predviđaju crni scenarij zbog jakih solarnih oluja: Mogli bi ostati bez interneta
Rijedak svjetlosni fenomen javlja se sve češće: Zove se ‘Steve’ i vidi se uz polarnu svjetlost