
(FOTO) ‘IZGLEDA KAO KOMET’: NASA-ina se letjelica sudarila s asteroidom, a nove snimke otkrivaju detaljne prikaze razasutih krhotina
Neki se minerali mogu pronaći gotovo posvuda, dok su drugi toliko rijetki da postoji samo jedan poznati primjerak. Vjerojatno pretpostavljate da se čak i najrjeđim i najvrjednijim mineralima na našem planetu može ući u trag uz dovoljno vremena i novca, ali postoji jedan poseban mineral koji je toliko rijedak da je pronađen samo jednom.
Poznat kao kijavtuit (kyawthuite), otkriven je u regiji Mogok u Mjanmaru u obliku jednog narančastog kamena od 1,61 karata.
Prirodni je to bizmutov antimonat, jedan od najzagonetnijih minerala na Zemlji, ujedno i najrjeđi.
S druge strane, drugi najrjeđi mineral na Zemlji je paintit – crveni heksagonalni kristal koji je, iako ga je iznimno teško pronaći, barem malo lakše dostupan od kijavtuita.
Prva dva poznata uzorka nabavio je 1952. kolekcionar dragulja i trgovac Arthur Pain (po kojem je mineral dobio ime) koji je u početku vjerovao da je riječ o rubinu.
Od tada, mineralog George Rossman održava bazu podataka o svakom pronađenom uzorku.
“Koliko ja znam, nitko nije napravio ozbiljnu studiju o tome što je potrebno za stvaranje paintita. Ne znam za pokušaj sintetiziranja u laboratoriju”, zaključuje Rossman.
What is the #RarestMineral on Earth?
There is only one known sample of #Kyawthuite on the planet & it is from #Myanmarhttps://t.co/EETxyhayqk
— Nayef Al-Rodhan (@SustainHistory) January 1, 2023
(FOTO) ‘IZGLEDA KAO KOMET’: NASA-ina se letjelica sudarila s asteroidom, a nove snimke otkrivaju detaljne prikaze razasutih krhotina
(FOTO) ‘GRADITELJI SU BILI ISPRED SVOG VREMENA’: Požar u katedrali Notre-Dame otkrio novo veliko iznenađenje skriveno u njenoj arhitekturi
GOROSTAS IZ SVEMIRA: Veliki asteroid prolazi pokraj zemlje, ovog vikenda dogodit će se rijedak fenomen
ŽIVIMO LI U MULTIVERZUMU? Ukazuje li postojanje našeg svemira da zapravo živimo u nečemu daleko većem?