fbpx
Foto: Guliver

(FOTO) ‘GRADITELJI SU BILI ISPRED SVOG VREMENA’: Požar u katedrali Notre-Dame otkrio novo veliko iznenađenje skriveno u njenoj arhitekturi

Autor: Zlatko Govedić

Kada je 2019. objavljena vijest da je Notre-Dame obavijen plamenom, zemlje diljem svijeta ujedinile su se u izražavanju svoje tuge i užasa.

Srećom, neustrašivim naporima gradskih vatrogasaca, povijesna je građevina na kraju spašena, no sanacija štete koju je prouzročio požar trajat će još mnogo godina.

S pozitivne strane, arheolozi koji rade na obnovi zgrade došli su do zanimljivih otkrića na terenu, kao što je prošlogodišnje otkopavanje nekoliko grobnica koje datiraju iz 14. st. One su pronađene ispod tornja katedrale.


Sada su istraživači došli do još jednog otkrića, ovaj put u zidovima same zgrade.

Ispostavilo se da su graditelji katedrale Notre-Dame upotrijebili tisuće velikih željeznih spajalica kako bi ojačali kamene zidove, čime su omogućili visinu kultne katedrale.

Stručnjaci pretpostavljaju da te željezne armature prethode drugim najranijim poznatim primjercima.

“Notre Dame je sada nedvojbeno prva poznata gotička katedrala u kojoj se željezo masovno koristilo za vezivanje kamenja kao pravi građevinski materijal”, napisali su arheolozi.

Bio je to strašan događaj

Podsjetimo, požar u katedrali Notre-Dame izbio je 15. travnja 2019. godine oko 18:20 ispod krova katedrale Notre-Dame u Parizu, a ugašen je petnaest sati kasnije. U požaru su izgorjeli krov i toranj na krovu, a unutrašnjost katedrale, gornji zidovi i prozori teško su oštećeni. Veću štetu spriječio je kameni strop koji je zadržavao krov u plamenu dok se urušavao. Mnoga umjetnička djela i druge relikvije evakuirane su, dok su neke koje su ostale unutra uništene ili oštećene. Dva para orgulja i tri rozete iz 13. stoljeća pretrpjele su malu ili nikakvu štetu.




Predsjednik Francuske Emmanuel Macron obećao je državi da će obnoviti katedralu[5] i pokrenuo je kampanju za prikupljanje sredstava. Za manje od 48 sati od početka požara najavljen je iznos od 900 milijuna eura donacija. Procjenjuje se kako bi obnova katedrale mogla trajati dvadeset i više godina.

Dana 25. prosinca 2019. u katedrali nije održana Božićna misa. Zadnji put je tako bilo 1803. godine.




Autor:Zlatko Govedić
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.