fbpx
Foto: Nikola Vilic / CROPIX, Ilustracija

‘BRIŠI OVE SEKUNDE I NE PITAJ NIŠTA’! Popularna aplikacija zabranjena na službenim mobitelima, ovo će osjetiti sve generacije: Nema više smijuljenja i tipkanja

Autor: Dnevno.hr

Nešto se novoga kuha na međunarodnoj geopolitičkoj karti…

Ovog puta ne radi se o ratu na bojištu i moćnim tenkovima, nego hibridnom računalnom boju velikih sila.

Europska unija, Sjedinjene Američke Države i Kanada nedavno su izdale naredbe o zabrani korištenja TikToka na službenim vladinim uređajima. Razlog tome je rast zabrinutosti zbog privatnosti i sigurnosti aplikacije.


Što se skriva iza zavjese

Poznata platforma za razmjenu videa u vlasništvu kineske tvrtke ByteDance, dugo je tvrdila da ne dijeli podatke korisnika s kineskom vladom, te da je vodi neovisno, no neki se stručnjaci brinu da bi osjetljive informacije mogle biti izložene prilikom preuzimanja aplikacije, osobito na državnim uređajima. TikTok osporava optužbe da prikuplja više korisničkih podataka nego ostali društveni mediji, a zabrane je nazvao “osnovnom dezinformacijom”, rekavši da je o njima odlučeno “bez promišljanja ili dokaza”.

Usprkos tome, mnoge su zemlje i dalje oprezne u pogledu ove platforme i njezinih veza s Kinom. Zapadne tehnološke tvrtke, uključujući Airbnb, Yahoo i LinkedIn, napuštaju Kinu ili smanjuju poslovanje tamo zbog strogog zakona o privatnosti u Pekingu, koji određuje da tvrtke mogu prikupljati i pohranjivati podatke.

No, sve ide dalje i poprima globalne razmjere, a dolazi i do naših kućanstava.

A što se kuha iza svega i je li zaista u tijeku cyber rat, pokušavaju odgonetnuti brojni analitičari.

Inače, Bijela kuća je jos krajem veljače naredila svim federalnim agencijama i drugi državnim tijelima da u roku od 30 dana obrišu TikTok sa svih službenih uređaja. Neke institucije, poput Ministarstva obrane i same Bijele kuće, to su učinile još 2020.

Velike promjene

Prvi dan ožujka 2023. je Odbor za vanjske poslove Predstavničkog doma SAD-a izglasao da se predsjedniku Joe Bidenu omogući zabrana korištenja kineskog TikToka diljem SAD-a. Nekoliko dana nakon toga je predsjednik Obavještajnog odbora Senata Mark Warner objavio da će predložiti zakon kojim bi se odredio način zabrane inozemne tehnologije, kao što je TikTok.




“Uzimaju podatke od Amerikanaca, ne čuvaju ih na sigurnom, ali ono što me više brine s TikTokom je da to može biti propagandni alat” rekao je za Fox News Warner. U toj ocjeni se slažu obje glavne stranke, republikanska i demokratska.

Da bi sve prošlo, Zakon prvo mora biti izglasan u Predstavničkom domu, koji kontroliraju republikanci. Zatim ga mora odobriti Senat, u kojem većinu imaju demokrati. Nakon što oba predstavnička tijela prihvate novi zakon, predsjednik Biden ga mora u roku od deset dana potpisati ili staviti veto na njega.

A TikTok popularan je diljem svijeta, i dok se starije “boomer” generacije ne snalaze na toj platformi i malo im je previše, mladi su impresionirani i dane provode skrolajući kratke video uratke, dok su jedni od najbogatijih mladih influencera današnjice upravo – TIkTokeri…




Autor:Dnevno.hr
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.