
Stonoga veličine automobila juri šumom: Fascinantna rekonstrukcija životinje ostavlja bez daha
Na krajnjem sjeveru Švedske, u slikovitom gradu Kiruni, stanovnici se suočavaju s ne baš uobičajenom situacijom koja iziskuje masovno preseljenje i to cijelog grada. Grad je to koji je poznat po golemom rudniku željezne rude i podzemnom centru koji je inače otvoren za posjetitelje.
Grad je to s više od 17.000 stanovnika i mora se, zgradu po zgradu, premjestiti na potpuno novu lokaciju i to zbog nedavnog otkrića vrlo vrijednih minerala i elemenata potrebnih za proizvodnju baterija za električne automobile i vjetroturbine. Zamjenica premijera Švedske, Ebba Busch, rekla je početkom godine da je Kiruna “zlatni rudnik”, a njime sada upravlja švedska državna tvrtka LAB.
Rudnik u Kiruni opskrbljuje čak 80 posto država Europske unije i samim time Europa je zbog njega neovisna kada je u pitanju ova ruda, ali u toj sreći ima i dosta nesreće. Iz rudnika u Kiruni se svaki dan izvuče ruda u vrijednosti čak šest Eiffelovih tornjeva, a to pak uzrokuje deformacije u tlu na zapadnoj granici rudnika. Posljedično, stanovnici Kirune su u opasnosti jer rudnik bi mogao progutati grad.
Lokalni izvještaji pak sugeriraju da su u bolnici u gradu pronađene pukotine, a lokalna se škola više ne smatra sigurnom za učenike i profesore. Zbog svih rizika, sada je u tijeku projekt za premještanje Kirune oko pet kilometara istočno od starog grada, a očekuje se da će premještanje biti gotovo do 2026. godine.
Neke se građevine, poput crkve otvorene 1912. godine ipak neće seliti i nastavit će s radom kako su radile i do sada, ali će tisuće i tisuće ljudi ipak morati preseliti u nove domove.
Čovjek iskopao rupu u vrtu i naletio na betonsku kutiju: Otvorio ju je i istog trenutka zažalio
Stonoga veličine automobila juri šumom: Fascinantna rekonstrukcija životinje ostavlja bez daha
‘Tko nas bre zavadi’: Znanstvenici došli do frapantnog otkrića, analizirali DNK Srba i Hrvata
Posebnom hrvatskom blagu smrt kuca na vrata: Ostalo je još samo nekoliko desetaka…
Astronauti otkrili kako točno miriše svemir: ‘Drugačiji je od svega ostalog, a evo kako nastaje’