
Ovaj bar naplaćuje šamaranje gostiju: Možete birati konobaricu i jačinu kojom će vas udariti
Otkako je svemirski teleskop James Webb (JWST) stigao na odredište u blizini Lagrangeove točke L2 sustava Sunce-Zemlja te počeo raditi u srpnju 2022., Jupiter je bila jedna od njegovih prvih meta za opažanje.
Pošto je zabilježio zadivljujuće slike koje su nadmašile očekivanja astronoma, JWST sada je otkrio dosad neviđenu značajku u atmosferi ovog plinovitog diva.
Znanstvenici su koristili Webbovu blisku infracrvenu kameru (NIRCam), kako bi snimili niz slika Jupitera s razmakom od 10 sati, primjenjujući četiri različita filtra kako bi otkrili promjene u atmosferi planeta.
Infracrvena je svjetlost nevidljiva ljudskom oku, a neviđene mogućnosti tog svemirskog teleskopa koristile su se lani kako bi se primijetile mnoge novoopažene nebeske značajke, kao što su megaskupine mladih zvijezda i neočekivani parovi objekata sličnih planetima.
Astronomi su primijetili mlaznu struju velike brzine u donjoj stratosferi Jupitera, atmosferskom sloju smještenom oko 40 km iznad oblaka. Ta mlazna struja, koja se prostire iznad ekvatora planeta, proteže se na više od 4800 km u širinu i kreće se brzinom od 515 km/h, što je dvostruko brže od vjetrova uragana kategorije 5 na Zemlji.
“Nevjerojatno mi je da, nakon godina praćenja Jupiterovih oblaka i vjetrova iz brojnih zvjezdarnica, još moramo naučiti više o Jupiteru, a značajke poput ove mlazne struje mogle su ostati skrivene od pogleda da ih NIRCam nije snimio lani.
Jupiter ima kompliciran, ali ponovljiv obrazac vjetrova i temperatura u svojoj ekvatorijalnoj stratosferi, visoko iznad vjetrova u oblacima i sumaglicama mjerenih na tim valnim duljinama. Ako je snaga ovog novog mlaza povezana s tim oscilirajućim stratosferskim uzorkom, mogli bismo očekivati da će on znatno varirati tijekom sljedeće 2 do 4 godine. Bit će stvarno uzbudljivo testirati ovu teoriju u godinama koje dolaze”, zaključuje planetarni znanstvenik i suautor studije Leigh Fletcher sa Sveučilišta u Leicesteru (Engleska, UK).
Ovaj bar naplaćuje šamaranje gostiju: Možete birati konobaricu i jačinu kojom će vas udariti
Ovakvu polarnu svjetlost još niste vidjeli: Dosad se mislilo da je ova boja aurore nemoguća
Ogromni predatori postali bi još veći u jednom slučaju: Evo kako su vladali oceanima svijeta
Geolozi objavili veliko otkriće: Naknadni potresi traju već 200 godina nakon glavnog udara