Šuker daje Ini 100 milijuna eura

Autor: dnevno.hr

Prodaja Ine bila je loše provedena 2003. godine i tada je praktički ta kompanija izgubljena – izjavio je Davor Štern, bivši direktor tvrtke.

Na glavnoj skupštini INA-e, koja će se održati 18. svibnja, biti će donesena odluka o izdavanju konvertibilnih obveznica u vrijednosti od 1,5 milijardi kuna, na čiju kupnju pravo polažu samo MOL i Vlada, svaki točno polovicu. Laički rečeno, vlada će dati 100 milijuna eura tvrtki u kojoj je izgubila sva upravljačka prava.

– Prodaja Ine bila je loše provedena 2003. godine i tada je praktički ta kompanija izgubljena – izjavio je za business.hr Davor Štern, bivši direktor tvrtke. Iz ministarstva financija tvrde kako se ovdje ne radi o izdavanju obveznica, već o njihovu statusu.

– Ne treba izgubiti iz vida da je riječ o dioničaru Ine koji ima pravo dogovarati sve poslove kao dioničar i da je njegova stvar što će se dogovoriti s drugim dioničarima – kaže Stern, koji kao i većina stručnjaka uopće ne dvoji da će vlada biti sposobna pronaći 100 milijuna eura.

‘Država nema pravo glasa’

Temeljni kapital kompanije iznosi 9 milijardi kuna, a izdanjem novih dionica nominalne vrijednosti 900 kuna, povećava se za milijardu i pol kuna. Kada se sve zbroji i oduzme, broj novoizdanih dionica popet će se na 1.666,666. S obzirom da je odnos zamjene obveznice za dionicu jedan za jedan, svaka obveznica koju INA ne uspije otplatiti moći će zamijeniti jednu dionicu kompanije.

Premda nitko od analitičara nije želio eksplicitno ništa kazati, prevladava mišljenje kako država daje 100 milijuna eura kako bi u javnosti još neko vrijeme očuvala dojam da upravlja INA-om. Bez obzira na 44, 8 posto dionica INA-e koje su u rukama države, analitičari govore kako to, u ovom slučaju, nije ništa bolje od primjerice 25 posto dionica.

Zanimljivo je kako je ministar Šuker najavio da neće biti ništa od izdavanja obveznica, no pravi vlasnik INA-e, mađarski MOL, ubrzo ga je demantirao.




– Najveće je pitanje ima li država sa svojih 44 posto udjela pravo na veto, kakvo je imao Mol kada je držao 25 posto plus jednu dionicu. Mislim da država nema takvo pravo – kaće Stern.

– Mađarskoj kompaniji trebalo bi još 568,926 novih dionica, kako bi postala natpolovični vlasnik, a stručnjaci tvrde kako će se ubrzo to i dogoditi.




Autor:dnevno.hr
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.