Kako će svjetsko financijsko tržište izgledati nakon nestanka eura?

Autor: A.B.

Kaos i panika, rast cijena i usporavanje gospodarskog rasta dio su scenarija koji Forbes predviđa u slučaju ukidanja valute koju koristi četiri od deset najvećih svjetskih gospodarstava.

Kriza u Grčkoj, te strahovi njezinog širenja na Španjolsku, Italiju i Portugal navela je brojne financijske analitičare na razmatranje posljedica u pogledu pada vrijednosti, ali i potpunog nestanka valute Europske unije.

Nestanak eura predviđa i milijarder George Soros koji smatra da bi Njemačka politika štednje mogla ugroziti europski projekt. Ako Nijemci ne promijene svoju politiku, kaže Soros, njihov izlazak iz unije eura mogao bi biti od pomoći ostatku Europe.

Naime, kancelarka Angela Merkel ranije je ovog mjeseca donijela oštre mjere rezova u proračunu za sljedeće četiri godine kojima bi njemački deficit dovela do granica Europske unije do 2013. No, Soros kaže kako u ovom trenutku Njemačka svoje susjede povlači u deflaciju, koja prijeti dugom fazom stagnacije. Ovo pak vodi nacionalizmu, socijalnim nemirima i ksenofobiji.

– Njemačka je globalno izolirana… Zašto ne dopuste da im rastu plaće? To bi pomoglo ostalim državama EU-a da se podignu – kaže Soros.

Nedavno je i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy zahtijevao da sve zemlje eurozone podupru Grčku, ili će Francuska razmotriti svoj stav o euru, odnosno o napuštanju valute jer je Njemačka iskazivala nedoumice oko obvezivanja na plan.

Međuovisnost i posljedice

Među deset najvećih svjetskih gospodarstava, četiri koriste euro kao valutu, što znači da oko 330 milijuna Europljana svakodnevno koristi euro, dok gotovo 200 milijuna ljudi koristi valute povezane s eurom. Euro je također druga najkorištenija valuta kao valuta za rezerve jer je gotovo četvrtina svjetskih rezervi u eurima, piše Forbes.




U analizi scenarija koji bi uslijedio nakon ukidanja eura Forbes ističe kako bi se pad ili čak nestanak ove valute odrazio globalno, a prvo bi uslijedili kaos i panika na svjetskim tržištima dionica, zatim rast cijena i na koncu usporavanje gospodarskog rasta. Također, došlo bi do pada kamatnih stopa u SAD-u gdje bi ulagači pribjegli obveznicama američke vlade.

Iako se čini da bi Njemačka mogla profitirati od ovakvog razvoja situacije, strah državljana Njemačke od inflacije toliko je velik da više od polovine stanovništva želi povratak voljene marke.

Međutim, kada bi se ponovo uvela marka, njezin tečaj bi odmah drastično skočio i druge valute bi izgubile na vrijednosti. A to bi za Njemačku kao izvoznu zemlju imalo katastrofalne posljedice: njemački proizvodi bi bili 30 posto skuplji, pa zemlje EU, koje preuzimaju 63 posto njemačkog izvoza, ne bi mogle priuštiti njemačke proizvode.




Ovo ne vrijedi samo za Njemačku, jer bi u slučaju nestanka eura sve zemlje koje posluju s Europom ili unutar Europe imale povećane troškove. To se dogodi tako da banke za razmjenu valuta uzmu udio transakcije, a broj valuta bio bi povećan nestankom eura. Financijski instrumenti kao što su dionice i obveznice prelaskom u druge valute izgubile bi likvidnost, što također znači povećanje troškova trgovanja.

To je potvrdio i sam ruski predsjednik Dmitrij Medvedev, koji je priznao i da ne može isključiti propast eura zbog dužničke krize.

– Rusko blagostanje u velikoj mjeri ovisi o tome što se događa na europskom kontinentu. Nismo članica EU-a, ali smo europska zemlja – rekao je.

Biranje između dva zla

Nadalje, povećanje cijena dodatno bi smanjilo kupovnu moć, a već sada postoje velike razlike između zemalja Europske unije -najbogatiji Luksemburžani imaju gotovo sedam puta veću kupovnu moć od najsiromašnijih članova EU27, Bugara.

No, nestanak eura mogao bi privremeno poduprijeti vrijednost dolara, jer bi u slučaju zamjene eura za individualne državne valute američki dolar postao logičan izbor za valutu svjetskih rezervi. Tada bi stope gospodarskog rasta diljem Europe pale, te bi porasla kompetitivna devalvacija i deprecijacija u vidu manipulacija uvozom i izvozom.

Iako zemlje kao što su Njemačka, Francuska i Nizozemska žele poduprijeti euro, njihovo strpljenje nije bezgranično, posebice u Njemačkoj. Naime, iako je Njemačka uživala pogodnosti eura, čijim bi nedostatkom doživjela pad izvoza, ova bi država fondom za potporu zemljama zone financijskih teškoća mogla platiti veću cijenu, no što bi to bila ona koju bi platila povratkom na marku.

Nitko više ništa ne može učiniti, euro kakvog poznajemo je mrtav

Autor:A.B.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.