Bojazan od nemoći europskih banaka izazvala hitnu reakciju HNB-a

Autor: M.S.

Vraćanje duga Europskoj investicijskoj banci uzburkalo je duhove na svjetskim burzama. HNB je ponovno morao reagirati kako se kuna ne bi popela iznad granice od 7,2 kune za euro.

“Prođe vrijeme, dođe rok, eto vraga skok na skok”, stih je primjenjiv i na situaciju koja je zadesila svjetske burze nakon što u ulagači izrazili brigu oko vraćanja prošlogodišnjih bankarskih dugova, kad su sredstva pozajmljena uz vrlo nisku kamatnu stopu.

Vodeći su europski indeksi pali za oko tri posto, a američki za dva postotka. Zbog pada cijena i britanska funta skočila u odnosu na euro za gotovo pola centa, što je najveća razina od studenog 2008. godine, piše BBC.

Kako se stanje ne bi pretvorilo iz lošeg u gore, uskočit će i Europska investicijska banka (ECB), te ponuditi sredstva za otplatu 442 milijarde eura, koliko duguju banke. Prošlo je ljeto ECB posudila bankama jeftine 12-mjesečne pozajmice, kako bi prebrodile financijsku krizu. Inače se takvi zajmovi vraćaju za tri do šest mjeseci.

S druge strane Atlantika, povjerenje američkih potrošača je drastično palo, zbog brige oko plaća i promjena na tržištu rada, a i u Aziji su cijene dionica za tri do četiri posto.

Rohatinski u spas

Po drugi put u 2010. godini, Hrvatska narodna banka morala je intervenirati kako bi zadržala vrijednost kune iznad sigurne granice od 7,2 eura za jednu kunu. Bez intervencija HNB-a, kuna bi zasigurno ojačala do rušenja graničnog tečaja, tvrde analitičari.
HNB je na deviznom tržištu po tečaju od 7,2004 kune za euro otkupila 118,7 milijuna eura, a kuna je malo oslabila u odnosu na euro, no zamjetno u odnosu na dolar, funtu i franak.
Tečaj eura iznosi 7,193455 kuna, što je pad za 0,004 posto, za razliku od dolara, koji je od prema kuni slabiji za čak 1,29 posto.

Također, po drugi put u 2010. godini, Hrvatska narodna banka morala je intervenirati kako bi zadržala vrijednost kune iznad sigurne granice od 7,2 kune za jedan euro. Bez intervencija HNB-a, kuna bi zasigurno ojačala do rušenja graničnog tečaja, tvrde analitičari.

U tu je svrhu HNB je na deviznom tržištu po tečaju od 7,2004 kune za euro otkupila 118,7 milijuna eura, a kuna je malo oslabila u odnosu na euro, no zamjetno u odnosu na dolar, funtu i franak.Tečaj eura iznosi 7,193455 kuna, što je pad za 0,004 posto, za razliku od dolara, koji je od prema kuni slabiji za čak 1,29 posto.




Sljedećih nekoliko dana bankovno tržište će biti, prema analitičarima, pod povećanim pritiskom

Autor:M.S.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.