
HRABRE SESTRE U JEKU PANDEMIJE OTVORILE FAST FOOD: Jela spravljaju od namirnica lokalnih OPG-ova, a ideju za biznis pronašle su u Londonu!
Na današnji dan 1991. godine glazbeni je svijet potresla vijest o smrti jednog od najboljih muških glasova u povijesti ne samo rock glazbe – Freddia Mercurya. Frontmen legendarne britanske rock skupine Queen umro je u 46. godini u svom domu od upale pluća uzrokovane AIDS-om.
U kratkom vremenu gomila ožalošćenih obožavatelja i ljudi došli su mu odati počast polaganjem buketa i pjevanjem najmelankoličnijih i najtužnijih Queenovih pjesama ispred njegove kuće u Londonu.
Podsjetimo, Freddie je rođen u državi Zanzibar, pod imenom Farrokh Bulsara. Tanzanija mu je posthumno dodijelila nagradu za osobu koja je iz Tanzanije otišla u svijet i postigla jako puno.
Nakon što su njegovoj rodnoj zemlji izbili nemiri on se s roditeljima seli u Veliku Britaniju. Tamo vrlo brzo uz studij za umjetnost i grafički dizajn, pokazuje interes za glazbu. U Engleskoj je upoznao Rogera Taylora i Briana Maya, koji su već bili glazbeno aktivni u grupi koja se tada zvala Smile (Osmijeh). Freedie je vfrelo brzo nakon odlaska tadašnjeg pjevača uskočio na njegovo mjesto. Koncepcija i izgled grupe se bitno mijenjaju, a Freddie je ‘glavni krivac’ za promjenu imena banda. Grupi je još samo nedostajao basist, koju je trojac Mercury, May Taylor dugo tražio kao najidealnijeg. 1971. konačno je i ta dvojba rješena, John Deacon postao je basist i konačno je osnovan jedan od najpoznatijih svjetskih sastava – Queen.
Iako je četvorka na sebe odmah privukla pozornost Freddie se nametnuo kao glavna i najkarizmatičnija poluga benda. Svojim glasom i doslovno je oduševljevao. Mogao je dosegnuti nevjerojatan opseg od čak četiri oktave. Bio je jedan od najboljih vokala na tadašnjoj glazbenoj sceni, te se ujedno i danas smatra jednim od najvećih vokala u glazbenoj povijesti.
Bio je i glavni autor i tektsopisac Queena. Njegova uvjerljivo najbolja i u svijetu najpoznatija pjesma je “Bohemian Rhapsody”, s albuma A Night at the Opera iz 1975. godine. U Britaniji se zadržala 9 tjedana na broju jedan top ljestvice. Napisao je i brojne druge velike hitove poput “We are the Champions”(News of the World, 1977.), “Crazy Little Thing Called Love” (The Game 1980.), “Barcelona” (solo album Barcelona 1988.), prvu veliku uspješnicu grupe, Killer Queen (Sheer Heart Attack 1974.) i publici vrlo omiljenu “Love of My Life” (A Night At The Opera 1975.), koju je posvetio Mary Austin.
Iako je u karijeri imao izlete i u solo vode, uz Queen najviše ga je obiježilo poznanstvo i suradnja sa sopranisticom Monserat Caballe koju je upoznato 1987. godine i prema kojoj je osjećao ogroman respekt. s njom snimio album Barcelona, na kome je najpoznatija istoimena pjesma, izvedena na otvorenju Olimpijskih igara u Barceloni 1992. Montserrat je pjevala dok je Freddie bio na zaslonu iza nje.
“I Want to Break Free”, “Radio Ga Ga”, “We Will Rock You”, samo su još neki od velikih hitova grupe Queen koje je tako fantastično izvodio veliki Freddie Mercury.
1987. godina obilježila je Mercuryev život i na najgori mogući način. Negdje oko Uskrsa, Freddie je saznao da boluje od SIDE, ali to nije javno priznao sve do 1991.
1991. godine izlazi posljednji album grupe Queen za Mercuryjeva života, Innuendo, koji sadrži dvije oproštajne pjesme prava remek djela rock glazbe. “The Show Must Go On” i “These Are the Days of Our Lives”– proglešena je i pjesmom godine i Velikoj Britaniji. Za ove pjesme mnogi vjeruju da ih je napisao Freddie, no stvarna istina je da su preostali članovi sastava Queen napisali te pjesme kao istinsku odu najboljem prijatelju. Većinu stihove je napisao bubnjar Roger Taylor.
Tri dana nakon smrti, 27. studenog 1991., Freddie je bio kremiran i nikad nije otkriveno gdje je završio njegov pepeo. Od njega se oprostio najuži krug ljudi; njegova obitelj, kolege iz benda, prijatelji. Freddiejev glas i glzba žive i 29 godina nakon njegova preranog odlaska.
HRABRE SESTRE U JEKU PANDEMIJE OTVORILE FAST FOOD: Jela spravljaju od namirnica lokalnih OPG-ova, a ideju za biznis pronašle su u Londonu!
(FOTO) FRIZERI IZ SVIH KRAJEVA, UJEDINITE SE! U Glini velika dobrovoljna akcija frizera, šišaju sve redom, zgodna frizerka ukrala show…
POZNATA GLUMICA EMOTIVNO: ‘Karijeru sam počela s Dinom Dvornikom, a u pandemiji sam naslijedila Natašu Janjić’
ŠAJETA PONOSNO NOSI TUĐMANA: ‘Nisam nacionalist, žao mi je kad vidim da mladež nosi maskice Jockera. Ako nisi svoj na svome, nisi ni svjetski!’