Foto: Francis Joseph Dean/Dean Pictures/Guliver

Je li jeftinije skuhati ili kupiti gotovu hranu: Mame se posvađale na forumu, uslijedila je epska bitka

Autor: Ivana Jurišić

Otkako se kraj radnog vremena pomaknuo s 15 na 17, a ponegdje i na 18,19 sati i hrvatski građani sve više kupuju gotova jela. Dok je nekad bilo relativno jednostavno doći s posla u 15.30 i imati na stolu ručak do 16.30, danas kada je kući malo tko prije večeri, većina će na putu s posla svratiti u pekaru i kupiti pizzu ili neko drugo pecivo djeci za večeru ili u trgovini kupiti neki gotovi umak za tjestenine pa će uz malo truda na stolu imati gotov ručak za 15 minuta. Možda nije najzdraviji i pitanje je što se nalazi u njemu, ali u slučaju nedostatka vremena sve je dobro.

Zamrznuti veću količinu

Nedavno se tako na jednom internetskom forumu povela rasprava je li jeftinije skuhati sam ili kupiti to isto jelo u trgovini. Govorilo se tu o cijeni struje, deterdženta, vode, koliko netko zaradi po satu, da bi konačni zaključak bio da je jeftinije kupiti staklenku umaka od rajčice u trgovini nego spremiti taj isti umak u vlastitoj kuhinji.


“Možda nije toliko zdravo, ali kad se u 18 sati vratim doma s posla nemam vremena za gubljenje vremena pred štednjakom. Uvijek u ostavi imam nekoliko staklenki umaka s rajčicom, pa kad skuham tjesteninu i bacim malo pilećeg filea na tavu, za 15 minuta mogu djeci dati večeru. Jeftinije je i brže nego da idem u trgovinu, kupim maslinovo ulje, luk, češnjak, pelate, pa da se to još sat vremena kuha na štednjaku”, objasnila je jedna mama.

Foto: Guliver/Ilustracija

Neke forumašice su joj pokušale objasniti da može jednom skuhati veću količinu pa zamrznuti te ne mora svaki put provoditi sat vremena pred štednjakom, ali većina se složila da je kuhanje iz temelja gubitak vremena i novca. Moramo napomenuti da je riječ o jednom engleskom forumu za mame gdje je nastala velika bitka nakon što se jedna mama pitala je li jeftinije kupovati gotova jela ili kuhati ta ista jela doma.

Mi smo odlučili provjeriti kakva je situacija u Hrvatskoj. U našoj zemlji ljudi još uvijek kuhaju, ali sve je više onih koji zbog nedostatka vremena posežu za već gotovim jelima. I u našim trgovinama sve je više umaka, gotovih salata, pizza, gulaša, tjestenina koji su gotovi nakon pet minuta u mikrovalnoj ili u pećnici.

Duplo skuplja staklenka

A cijena? Pa, popularni Barila umak od rajčice s komadima tune od 400 grama se trenutačno u trgovinama prodaje po cijeni od 4,69 eura. Prema sastojcima koji pišu na deklaraciji u njima je 64 posto pulpa rajčice, 14 posto koncentrata rajčice i 10 posto tune u komadima u maslinovom ulje. Ima tu i nešto malo peršina, šećera, sola, namaza od inćuna, kapara, češnjaka. Sudeći po sastojcima riječ je o relativno zdravom jelu koje vam ne bi trebao biti problem dati svojoj djeci.

Ikea povukla drastičan potez koji se dugo čekao: Odlučili su sniziti cijene, a razlog je zanimljiv

Sada se postavlja pitanje za koliko novaca ćete tu istu staklenku napraviti u vlastitoj kuhinji. U Konzumu se trenutačno Mutti Parma Pelati od 520 grama prodaju za 1,99 eura, odnosno 3,83 eura po kilogramu. Komadi tune u ekstra djevičanskom maslinovom ulju u pakiranju od 112 g prodaju se za 2,52 eura.




Ekstradjevičansko maslinovo ulje možete kupiti za 10 do 17 eura po litri, ovisno o proizvođaču. Kilogram crvenog luka ćete platiti 1,19 eura.
Za ovaj recept trebati će vam oko 60 ml maslinovog ulja, 1 kg pelata, 112 grama ocijeđene tunjevine, 300 grama luka, malo češnjaka, sol i šećera. Za maslinovo ulje ćete potrošiti oko 75 centi, kilogram pelata 3,83 eura, tunjeninu 2,52 eura i 300 grama luka 40 centi. Sve to ćete platiti 7,5 eura. Za ove druge sastojke ćete platiti još oko 1 euro, što znači da ćete za više od 1,2 kilograma ovog proizvoda platiti 8,5 eura.

Za tri staklenke iz trgovine biste platili više od 14 eura, što je s obzirom na to da su sastojci iz kućne radinosti skuplji i kvalitetniji i dva puta skuplje. Ako odjednom napravite i puno veću porciju, znatno ćete uštedjeti i na troškovima energije. Uglavnom, zaključak je da je hraniti se doma i kuhati svoju vlastitu hranu puno kvalitetnije i jeftinije nego da tu istu hranu kupite u trgovini, bez obzira na to koliko privlačno bilo.

Autor:
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.