fbpx
Foto: Darko Tomas / CROPIX

ZAŠTO U NJEMAČKOJ MOŽE, U HRVATSKOJ NE? Popularnu namirnicu Hrvati plaćaju i dva puta više nego bogati Nijemci

Autor: Ivana Jurišić

Otkako je cijena maslaca u trgovinama skočila do skoro četiri eura, mnogi građani izbjegavaju popularnu namirnicu i okreću se jeftinijim alternativama. Umjesto finog maslaca u kolačima se tako sve više koristi margarin koji se prodaje za 80 centi za 250 grama, što se može primijetiti čak i na okusu u nekim slastičarnicama koje su skupi maslac odlučile zamijeniti jeftinim margarinom.

Ali nije tako svugdje. Iako je aplikacija kretanje cijena otkrila kako cijena maslaca u tri trgovačka lanca nije otišla gore od 31. prosinca prošle godine, građani Hrvatske ipak plaćaju neke od najskupljih cijena maslaca u EU.

U Njemačkoj je tako situacija puno bolja nego kod nas. Zbog visoke cijene mlijeka u prošloj godini, mljekari su ove godine proizveli više mliječnih proizvoda zbog čega je ove godine pala cijena zbog nešto veće ponude.


Maslac se može kupiti i za 1,29 eura

Tako trgovački lanci Edeka i Aldi prodaju maslac za 1,29 eura, dok se u drugim trgovinama maslac može naći za 1,9, 2,39 i 2,69 eura.

U Hrvatskoj bi i ovaj najskuplji njemački maslac bio jeftin, jer maslaca za 2,69 eura, osim ako nije na akciji, u trgovinama jednostavno nema.

Prošli smo nekoliko trgovina i usporedili cijene popularne namirnice. Tako ćete maslac od 250 grama marke Z bregov platiti 3,98 eura, onaj marke Dukat iste gramaže od 3,32 do 3,98 eura, ovisno u kojoj trgovini kupujete. Nešto su jeftinije robna marke maslaca. Tako ćete 250 grama maslaca jednog trgovačkog lanca platiti 2,92 eura. Meggle premium maslac u trgovinama plaćamo od 2.79 do 3,59 eura. Najskuplji maslac na koji smo naišli u trgovinama je onaj Presidentov od 200 grama koji se prodaje po 3,98 eura.

Nismo samodostatni

Hrvatska već odavno nije samodostatna što se tiče mlijeka i mliječnih proizvoda. Niske cijene otkupnog mlijeka jedan su od razloga da danas u Hrvatskoj ima oko 3.000 proizvođača mlijeka, što nije dovoljno za vlastite potrebe. Farme se zatvaraju svakog dana, a iako je cijena mlijeka viša nego ikad, mljekari kažu kako im to jednostavno nije isplativa i da bi trebala biti i 20 posto skuplja da bi im proizvodnja bila isplativa. Sve dok je situacija takva, hrvatsko mlijeko i maslac plaćati ćemo puno skuplje nego u drugim nekim državama.

 




Autor:
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.