Foto: Davor Pongracic / CROPIX

Umirovljenici, oprez: Vlada namjerava zagrabiti u vaše džepove, evo na što treba paziti

Autor: Dnevno.hr/I.J.

Vlada je prošlog tjedna u sjeni donošenja novog proračuna donijela odluku koja će utjecati na buduće umirovljenike. Oko pet posto mirovinske štednje građana, što čini ukupno milijardu eura, bit će preusmjereno u investicijski fond kojim će upravljati sama država, piše Dnevnik Nove TV.

Ova odluka izazvala je različite reakcije, a mnogi se pitaju što to znači za budućnost mirovina te u što će taj novac biti uložen.


Tko će upravljati alternativnim fondom?

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Marin Piletić, izvijestio je javnost o “omogućavanju uvođenja obveze ulaganja od ukupno pet posto sredstava obveznih mirovinskih fondova A i B kategorije u alternativni investicijski fond”. To znači da će svaki dvadeseti euro iz mirovinske štednje građana biti prebačen u novi investicijski fond.

Foto: Damir Krajac / CROPIX

Premijer Andrej Plenković nije detaljno objasnio plan, no napomenuo je da će o tome biti više informacija nakon što prijedlog prođe dvije faze čitanja u Saboru. Ključni detalj ovog plana je tko će upravljati alternativnim fondom i odlučivati o investicijama. Prema dostupnim informacijama, čini se da će država imati ključnu ulogu u tom procesu.

Foto: Nikolina Vukovic Stipanicev / Tom Dubravec / CROPIX

Nacionalizacija dijela mirovinske štednje izaziva zabrinutost, s obzirom da se ta tema već godinama raspravlja u hrvatskom političkom prostoru. Osnivanje državnog investicijskog fonda moglo bi biti prvi korak prema ostvarenju tog scenarija. Unatoč izostanku reakcije oporbe, u Udruzi članova mirovinskih fondova već je upaljen crveni alarm.

Nepovjerenje prema državnom upravljanju

Vedrana Pribičević iz Udruge za Dnevnik Nove TV je komentirala ovu najavu.

“To je privatna imovina građana i mi ne vidimo kako je to različito. Je li različito da se pet posto nacionalizira ili pet posto se preusmjeri u nekakav državno garantirani fond”, komentirala je Pribičević.

Dio Hrvata ostaje bez novca nakon uvođenja eura: Zašto to čine?




Stručnjaci upozoravaju na rizik od korupcije koji dolazi s državnim upravljanjem novcem građana. Postavlja se pitanje kako će se spriječiti eventualna zloupotreba i transparentnost u odlukama o investicijama. Ovo pitanje postalo je još važnije s obzirom na nedavni neuspjeh pokušaja ulaganja mirovinskih fondova u Fortenovu.

Banke više neće smjeti bezobrazno ‘derati’ Hrvate: Dolazi do velike promjene oko vaših računa

Dok građani izražavaju sumnju u ovakav model upravljanja mirovinskom štednjom, ostaje vidjeti kako će se situacija dalje razvijati, s obzirom na očekivane rasprave u Saboru i javnosti.




 

 

Autor:Dnevno.hr/I.J.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.