
Rast na klimavim nogama: Možda imamo najbolju stopu BDP-a u EU, ali iza toga stoji nešto opasno
Prije nekoliko dana objavili smo tekst o najvećoj mirovini od 3.000 eura koju u Njemačkoj prima 50 umirovljenika. Deset minuta nakon što je tekst izašao zove me moja majka i pita što imam tamo stavljati tekstove o njemačkim mirovinama i da bi mi bilo pametnije pitati hrvatske umirovljenike mogu li oni preživjeti od svoje mirovine i imaju li novaca za kakav luksuz.
Dok je u Hrvatskoj najveća poznata mirovina ona bivših saborskih zastupnika, koja je nešto više od 1.880 eura, prosječna mirovina za kolovoz je bila 471 eura (3.549 kuna).
Ako pitate većinu umirovljenika u Hrvatskoj, od te mirovine se ne može živjeti. Oni koji žive, žive jako skromno i gledaju svaki euro kako bi imali za režije i kupili hranu. O nekim luksuzima, većina umirovljenika ni ne razmišlja jer za njih većinom nema novaca.
Internetska stranica Numbeo navodi da samcu koji ima riješeno stambeno pitanje u Zagrebu mjesečno za život treba 758 eura, dok će u Splitu tom istom samcu trebati 642,5 eura. Numbeo u troškove ubraja i cijene hrane u restoranima, sportskih i zabavnih sadržaja o kojima većina naših umirovljenika može samo sanjati. I dok su brojke na ovoj web stranici uglavnom nešto više nego što ih Hrvati plaćaju u svojim gradovima, one su dobar znak koliko je Hrvatska skupa za život.
Marija iz Zagreba živi sama, a mjesečno za režije potroši oko 180 eura. U ruci mi pokazuje svoje račune, uredno složene na kuhinjskom stolu.
“Za internet mjesečno potrošim 23 eura, Zagrebački holding 72 eura, mobitel 19 eura, HEP 43 eura. Toplinarstvo je sad preko ljeta bilo 20 eura, ali sad preko zime će biti i dva puta skuplje, ako ne i više od toga. I tako nisam ni jela ni pila, a već sam potrošila skoro polovicu svoje mirovine”, govori nam.
Naime, Marija nakon 35 godina rada mjesečno dobije 430 eura, a svaki euro pažljivo izvaže prije nego što ga potroši.
“Imam sreće pa mi je javni prijevoz besplatan, a auto ionako nemam pa ni ne trošim na njega”.
Pitamo je kad je zadnji put bila na ljetovanju, ona se smije.
“Bila sam ovo ljeto s penzionerima u Crikvenici jedan dan i to smo platili 20 eura. Tamo smo kupili ručak u jednoj pekari i neko piće u dućanu, nismo išli nigdje na ručak”, kaže dodajući da joj je san otići na ljetovanje tjedan-dva, ali za to neće nikad skupiti novaca.
“Živim sama i pazim koliko trošim na hranu. Jučer sam kupila mesa na 30 posto popusta i skuhala gulaša za pet puta. I tako uvijek jer tako najbolje uštedim”, dodaje.
Filipinac otkrio koliko zarađuje u Hrvatskoj: Evo koliko šalje svojima doma
Iako se nikad nije udavala, kaže da je možda dobro i prošlo.
“Mojim prijateljicama djeca i unuci uzmu i zadnji cent, ja ono malo što mi ostane mogu potrošiti samo na sebe. Imam sreće što sam i dosta zdrava “, objašnjava.
“Popušim jednu cigaretu za laku noć i tome se veselim cijeli dan. Trebalo mi je dugo da dođem do toga, ali sam nakon dvije godine uspjela”.
Jednog luksuza, kaže, ipak se ne namjerava odreći.
“Svakog mjeseca idem na frizuru, pa koliko koštalo. Prije ću se odreći kruha, nego frizure”, dodaje.
Rast na klimavim nogama: Možda imamo najbolju stopu BDP-a u EU, ali iza toga stoji nešto opasno
Razgrabili stanove u ovom zagrebačkom naselju: Sve je planulo, a zgrada nije ni gotova
Fina objavila koja djelatnost se jako isplati: Hrvati tu imaju najveće prosječne plaće
Hrvati se hvataju za glavu zbog cijena na Adventu: ‘Ovoliko za malo brašna i vode’