
Hrvat u Irskoj otkrio zašto se ne vraća kući: ‘Pogledajte koliko ovdje plaćam vodu’
Godišnji odmori uglavnom su završili, a roditelji širom Hrvatske noćima ne spavaju razmišljajući kako opremiti svog školarca za novu školsku godinu. Što ih imaju više, to su su nervozniji, jer su cijene školske opreme nakon uvođenja eura odletjele u nebo.
Listaju se katalozi, zapisuju cijene u trgovinama, sve kako bi se prošlo što jeftinije. Iako je prosječna hrvatska plaća rasla, zbog visoke inflacije teško je opremiti i jednog, a kamoli više đaka.
Najskuplje će proći roditelji djece koja idu u prvi razred jer osim pribora moraju kupiti i prvu torbu i pernicu, a samo torba često dođe i 100 eura.
Brojne škole su ovih dana na svoje stranice stavile popis najvažnijeg pribora za početak nastave. Popis je to toliko dug da roditelje zaboli glava samo čitajući ga. Pa da vidimo što tu ima. Tu je pernica u kojoj moraju biti dvije olovke za pisanje (oznaka HB), gumica, šiljilo, jedno ravnalo, drvene bojice, flomasteri, škare i ljepilo, papuče, informativka, nekoliko crtančica, pisanka, matematička bilježnica za 1. razred. Za likovnu kulturu treba kupiti olovku s oznakom B, plastelin, glinamol, pastele, dodatne škare i ljepilo, vodene boje i kistove (okrugli, mekani, nekoliko debljina), tempere i kistove (plosnati, tvrdi, nekoliko debljina).
Onda je tu i tjelesni za koji treba kupiti kratke hlače/tajice, bijelu majicu i tenisice, da ne govorimo o omotima, fasciklima, naljepnicama.
Mama Bruna ovih dana sina Andriju oprema za treći razred i nakon posla juri od trgovine do trgovine.
“Jutros sam u knjižari kupile bojice, olovke, omote i za to platila 19 eura. Čini se kako nije puno, ali već sam na opremanje za školu i vrtić potrošila više od 200 eura, a još nisam ni blizu sve skupila”, priča nam Bruna.
Uz sina, mora opremiti i kćer za vrtić što znači dva para papuča koje je platila 40 eura.
“Mogla sam proći jeftinije, ali prošle godine sam kupila ovu marku i bile su dobre do kraja godine. Inače sam svake godine morala kupovati nove u siječnju jer se stare više nisu mogle zalijepiti”, kaže.
“Onda su tu tenisice za nju i njega za svaki dan, tenisice za tjelesni, tenisice za nogomet. Samo na ta četiri para tenisica sam već potrošila 160 eura. Kupili smo sve na akciji preko interneta 30 posto jeftinije, pa smo još i dobro prošli”, dodaje.
Tu kupovini nije kraj jer ovog vikenda idu kupiti jesenske jakne, hlače, majice, opremu za tjelesni.
“Izrasli su u ova četiri mjeseca pa im je sve malo”, dodaje Bruna koja kaže kako će sve kupiti na karticu na rate.
“Platiti ćemo do siječnja. Ovako sve odjednom nam je uz dva kredita ipak malo previše, ovako ćemo cijeli trošak razvući na nekoliko mjeseci. Bilo je jeftinije dok nije bilo eura, ovako nas je euro uništio”.
Dio odjeće kupila je rabljene, pa je tu nešto uštedjela.
“Našla sam zimske jakne snižene 70 posto pa mi je to velika ušteda. Nažalost, cipele ne mogu tako kupiti”, otkriva.
Bruna ima sreće pa su udžbenici besplatni, što nije svugdje slučaj. Komplet knjiga za prvi razred tako ovisno o nakladniku dođe oko 130 eura, dok za osmi razred udžbenici dođu i dva puta više. Država je iz proračuna osigurala 265.445,62 eura za srednjoškolce iz ugroženih obitelji, ali svi oni koji ne prelaze socijalni prag morati će se snaći sami.
Kako bismo malo pomogli roditeljima koji opremaju djecu za školu, prolutali smo knjižarama i zapisali koliko najjeftinije možete opremiti svog školarca. Pri tome smo se držali popisa koji se koristi u većini hrvatskih škola.
Ruksake za školu možete kupiti od 20 do 120 eura, ovisno o kvaliteti i marki. U onima skupljima uglavnom se nalaze i pernice i torbe za papuče. Inače, torbe za prvi razred uglavnom stoje između 35 i 75 eura, dok se ruksaci za vrtić mogu naći već po cijeni od 10 eura. Papučama se cijena kreće između 15 i 30 eura, ovisno o kvaliteti.
Stručnjak otkrio kako nas supermarketi tjeraju da potrošimo više: Jeste li primijetili ove trikove?
I pernice se mogu naći od 4 do 27 eura, s time da se u ovima od 27 eura uglavnom nalazi sav pribor, dok ćete uz ovu jeftiniju sami morati kupiti sve što je potrebno. Naravno, ima i onih dizajnerskih kojima cijena ide i do 50 eura, ali malo koje hrvatsko dijete će s takvima ići u školu.
Pisanke i crtančice za 1. razred ćete platiti oko 0,90 eura. Zanimljivo da su se prije dvije godine prodavale za 3,99 kuna, što znači da im je cijena u samo dvije godine narasla 100 posto.
“Još brojim i ne znam koliko će nas sve doći, ali po mom nekom izračunu za opremu ćemo dati oko 500 eura, lako moguće i više. Točne brojke ću znati na kraju prvog tjedna kada kupimo sve što nam treba. Sreća da imamo torbu za školu i vrtić, jer po onome što sam vidjela cijene su puno više nego što su bile kada smo ih mi kupovali”, zaključuje Bruna.
Hrvat u Irskoj otkrio zašto se ne vraća kući: ‘Pogledajte koliko ovdje plaćam vodu’
Konačno dobre vijesti za kupce ove jeseni: Jedno voće iz Hrvatske moglo bi biti jeftinije
Na tržnice stigli prvi kesteni, ali cijena je zaprepašćujuća: Skuplji su od vratine
Restoran traži konobara i nudi plaću od 11.000 eura: Problem je, nitko ne želi raditi