fbpx
Privatna arhiva

PROSJEČNI HRVAT MOGAO BI OSTATI U ŠOKU! Bili smo u Švedskoj, cijene režija i prosječna plaća obaraju s nogu: Još uvijek im je toplo u stanovima i javnom prijevozu

Autor: Ivana Jurišić

Švedska vlada pozvala je građane i tvrtke da se pripreme za moguće prekide u opskrbi električnom energijom tijekom zime.

“Rizik od prekida je stvaran i Šveđani se moraju pripremiti na njega. Švedska nikada prije nije bila u ovakvoj situaciji”, upozorio je ministar civilne obrane Karl-Oskar Bohlin na konferenciji za novinare.

Ranije ovog mjeseca, švedska vlada pozvala je građane da koriste manje električne energije, a dužnosnici su preporučili građanima da održavaju baterije i baterijske svjetiljke, čuvaju radio uređaje i naprave zalihe hrane i flaširane vode.


U slučaju nestanka struje, kućanstva bi trebala odrediti prostoriju u kojoj obitelj može boraviti i održavati temperaturu tijekom hladnog vremena, rekao je švedski ministar civilne obrane.

Rekordna inflacija u studenom

Štede li Šveđani struju i treba li se jedna od najbogatijih zemalja na svijetu uistinu bojati redukcija, provjerili smo u po drugom najvećem švedskom gradu Göteborgu koji se nalazi na zapadnoj obali, u županiji Västra Götaland.

Od početka rata u Ukrajini, glavna tema EU je štednja energije. O redukcijama se počelo pričati i davno prije nego što su se temperature približile nuli. Iako je Europska komisija još u rujnu izašla u javnost sa obvezujućim ciljevima smanjenja potrošnje električne energije, u Švedskoj se to još ne primijeti. Dok je gradonačelnik Tomislav Tomašević Zagrepčanima najavio hladne tramvaje u slučaju da temperatura ne padne ispod 5 stupnjeva Celzijusa, u Göteborgu se građani voze u iznimno toplim tramvajima, autobusima i brodovima koji su svi dio mreže javnog prijevoza Västtrafik.

Toplo je i u trgovačkim centrima. Velika robna kuća Nordstan koja se nalazi u samom centru grada, a koja pod svojim krovom okuplja brojne poznate marke poput H&M-a i Victoria’s Secret, dobro je zagrijana i osvijetljena za božićne praznike, kao i puna ljudi koji obavljaju božićnu kupovinu.

Iako je inflacija je u Švedskoj u studenom skočila na 11,5 posto na godišnjoj razini, što je najviša razina od veljače 1991. godine, čini se kako Šveđane to još ne dira toliko.Trgovine su pune, kupuje se na sve strane. Puni su i restorani i kafići u kojima je u vrijeme ručka gotovo nemoguće naći slobodno mjesto.

Naravno, jedan od razloga je i prosinac, mjesec u kojem se tradicionalno najviše troši, i u Hrvatskoj i u Švedskoj. Brojni Šveđani s kojima smo razgovarali su nam rekli kako je advent iznimno važno doba godine za njih. Koliko je to istina najbolje se vidi kada padne mrak i kada vas zaslijepe svijetla ukrasa s kuća i prozora. Za razliku od Hrvatske gdje su malo koja kuća ili stan ukrašeni u svijetlima za Božić, u Göteborgu na prste jedne ruke možete izbrojati one koji nisu ukrašeni za blagdane. Grad koji ima nešto manje od 600 tisuća stanovnika (oko 1,1 milijun u široj okolici) već u četiri sata popodne kada padne mrak nalikuje na zabavni park sa stotinama tisuća svjetla.




Poduzetnike ostavili na cjedilu

Ipak, nije svima toplo i ugodno. Julia (25) radi kao recepcionerka u jednom hotelu s tri zvjezdice u samom centru grada. I dok je u hotelskim sobama toplo, a temperatura je puno viša od preporučenih 21 stupnjeva Celzijevih, Julia se smrzava na svom radnom mjestu. Grijanja na recepciji nema, a situaciju još gorom čini stalno otvaranje vrata i lagana odjeća koju mora nositi na poslu.

“Vlasnici su mi dozvolili da donesem malu peć kako bih se barem malo zagrijala, ali moram priznati kako ne pomaže previše. Ovih dana je jako hladno i promrznuta sam cijelo vrijeme”, priča nam Julia.

“Jedva čekam doći doma gdje grijemo cijeli dan i cijelu noć. Temperatura u stanu je i po danu i po noći nekih 24 stupnjeva Celzijevih. Slično je i kod mojih prijatelja, nije mi još nitko rekao kako je počeo štedjeti na računima za grijanje”, kaže nam ova simpatična Norvežanka koja je u Švedsku došla poslom, a koja stan dijeli s jednom Zagrepčankom.




Dok Juliu muči hladnoća na poslu, Denisa pak muče drugi problemi. U Švedsku je došao kao izbjeglica za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini. Sada je vlasnik pizzerie u kojoj se mogu probati i neki od najboljih ćevapa u Göteborgu. Dok je u lokalu gostima ugodno i toplo, Denis se pita kako će platiti račune za struju.

“Ja imam sreće jer sam još na staroj tarifi, pa još ne plaćam više račune za struju. Mnogi moji prijatelji već su morali zatvoriti svoje radnje jer nisu mogli plaćati visoke račune za struju”, priča nam Denis.

Ljut je na švedsku vladu koja je pomogla građanima, a poduzetnike je zaboravila.

“Subvencioniraju građanima račune, a nama poduzetnicima nisu ništa pomogli. Ja sad još mogu plaćati račune, ali ako cijene nastave rasti, morati ću i ja ključ u bravu”, tužno će Denis.

Švedska vlada je, naime, poput hrvatske, odlučila pomoći građanima, a poduzetnike je ostavila na cjedilu, koji sada traže akciju vlade. Njihovi građani pak plaćaju neke od najnižih računa u Europi.

Rekordno niske režije

Naime, prosječni Hrvat ostati će u šoku kada vidi koliko građani Göteborga plaćaju režije. Podaci s Numbea pokazuju da građani ovog švedskog grada za stan od 85 kvadrata plaćaju 798.11 kuna režije, dok Zagrepčani za stan iste veličine plaćaju gotovo dvostruko više, čak 1,451.65 kuna.

Da ne zaboravimo da je prosječna plaća u drugom najvećem švedskom gradu više od dva puta veća od one u Zagrebu. Dok Zagrepčani zarade 8,110.83 kuna, Šveđani doma nakon mjesec dana rada odnesu 19,533.12 kuna.

I tako dok je gradonačelnik Tomašević Zagrepčanima najavio hladne, Šveđani uživaju u toplom javnom prijevozu, bogato okićenom gradu i nevjerojatno niskim računima za struju. Hoće li biti redukcija, ostaje za vidjeti, ali čini se kako su Šveđani još daleko od bilo kakvih isključenja.

Autor:
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.