Foto: Matija Djanjesic / CROPIX

Prava istina o životu Hrvata u Njemačkoj: Samo zbog ovoga im se bolje vratiti kući

Autor: Ivana Jurišić

Može li hrvatska obitelj koja prima dvije prosječne hrvatske plaće sebi osigurati krov nad glavom? Pitate li hrvatske građane koji muku muče s podstanarstvom, ne može. Pitate li bankare, kamatne stope u Hrvatskoj su među najnižima u EU i nikad nije bilo lakše dignuti kredit. Pa tko je onda u pravu?

Najgore u baltičkim zemljama

Ovako na prvu moramo priznati da bankari stvarno ne lažu. Podaci Europske središnje banke (ESB) pokazuju da u eurozoni samo Maltežani i Francuzi imaju niže kamate na stambene kredite u Hrvatskoj. Na Malti je prosječna kamata na stambene kredite u rujnu bila 1,92 posto, u Francuskoj 3,36 posto, a u Hrvatskoj 3,54 posto. Sve ostale zemlje plaćaju skuplje kredite. Najgora je situacija u baltičkim zemljama koje ovisno o zemlji plaćaju kamate od 5,75 d 5,82 posto.


Foto: Europska središnja banka

U Njemačkoj, koja bilježi veliki pad cijena stanova, kamate na stambene kredite u rujnu su bile 4,12 posto. Nijemci se žale kako s obzirom na visoke cijene nekretnina i visoke cijene kamata sebi ne mogu priuštiti krov nad glavom. Nas je zanimalo je li u sadašnjoj ekonomskoj situaciji lakše stanovnicima Zagreba ili Berlina doći do stana.

Teško do stana u Berlinu

Prosječna plaća u Berlinu u 2023. godini je bila 54.674 eura bruto, odnosno 35.539 eura neto, što znači da je prosječna mjesečna plaća stanovnika Berlina 2.961 eura mjesečno. U isto vrijeme prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Gradu Zagrebu za kolovoz iznosila je 1.335 eura, što je 45 posto prosječne berlinske plaće.

Što se tiče cijene nekretnina, prosječna cijena stana u Berlinu je 5.480 eura po kvadratu, dok je u Zagrebu u prvih čest mjeseci ove godine zabilježena prosječna cijena stana od 2.633 eura po kvadratu. Gledajući ove brojke ispada da će lakše Zagrepčani kupiti prvi stan nego Berlinci.

Lakše do krova nad glavom u Zagrebu

Naime, prosječni par u Berlinu za svoje dvije plaće od 5.922 eura može kupiti 0,91 kvadrat mjesečno, dok par u Hrvatskoj za svoju mjesečnu plaću od 2.670 eura mjesečno može kupiti malo više od jednog kvadrata. Kada se uz to dodaju više kamate na kredite u Njemačkoj nego u Hrvatskoj, izgleda da je Hrvatima ipak lakše doći do krova nad glavom.

Bosanka se oglasila iz Njemačke i pojasnila kako stoje stvari: ‘To je jedina istina’

Naravno, ove brojke ne uzimaju u obzir brojne druge troškove. Podaci sa web stranice Numbeo pokazuju kako usprkos nešto nižim cijenama, stanovnici Zagreba imaju 37,5 posto nižu kupovnu moć od stanovnika Berlina. Ostati u Zagrebu ili se preseliti u Berlin, pitanje je sad. Ako je gledati cijene stanova, izgleda kako je Zagreb ipak bolji izbor.




 

Autor:
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.