
Rast na klimavim nogama: Možda imamo najbolju stopu BDP-a u EU, ali iza toga stoji nešto opasno
Može li hrvatska obitelj koja prima dvije prosječne hrvatske plaće sebi osigurati krov nad glavom? Pitate li hrvatske građane koji muku muče s podstanarstvom, ne može. Pitate li bankare, kamatne stope u Hrvatskoj su među najnižima u EU i nikad nije bilo lakše dignuti kredit. Pa tko je onda u pravu?
Ovako na prvu moramo priznati da bankari stvarno ne lažu. Podaci Europske središnje banke (ESB) pokazuju da u eurozoni samo Maltežani i Francuzi imaju niže kamate na stambene kredite u Hrvatskoj. Na Malti je prosječna kamata na stambene kredite u rujnu bila 1,92 posto, u Francuskoj 3,36 posto, a u Hrvatskoj 3,54 posto. Sve ostale zemlje plaćaju skuplje kredite. Najgora je situacija u baltičkim zemljama koje ovisno o zemlji plaćaju kamate od 5,75 d 5,82 posto.
U Njemačkoj, koja bilježi veliki pad cijena stanova, kamate na stambene kredite u rujnu su bile 4,12 posto. Nijemci se žale kako s obzirom na visoke cijene nekretnina i visoke cijene kamata sebi ne mogu priuštiti krov nad glavom. Nas je zanimalo je li u sadašnjoj ekonomskoj situaciji lakše stanovnicima Zagreba ili Berlina doći do stana.
Prosječna plaća u Berlinu u 2023. godini je bila 54.674 eura bruto, odnosno 35.539 eura neto, što znači da je prosječna mjesečna plaća stanovnika Berlina 2.961 eura mjesečno. U isto vrijeme prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Gradu Zagrebu za kolovoz iznosila je 1.335 eura, što je 45 posto prosječne berlinske plaće.
Što se tiče cijene nekretnina, prosječna cijena stana u Berlinu je 5.480 eura po kvadratu, dok je u Zagrebu u prvih čest mjeseci ove godine zabilježena prosječna cijena stana od 2.633 eura po kvadratu. Gledajući ove brojke ispada da će lakše Zagrepčani kupiti prvi stan nego Berlinci.
Naime, prosječni par u Berlinu za svoje dvije plaće od 5.922 eura može kupiti 0,91 kvadrat mjesečno, dok par u Hrvatskoj za svoju mjesečnu plaću od 2.670 eura mjesečno može kupiti malo više od jednog kvadrata. Kada se uz to dodaju više kamate na kredite u Njemačkoj nego u Hrvatskoj, izgleda da je Hrvatima ipak lakše doći do krova nad glavom.
Bosanka se oglasila iz Njemačke i pojasnila kako stoje stvari: ‘To je jedina istina’
Naravno, ove brojke ne uzimaju u obzir brojne druge troškove. Podaci sa web stranice Numbeo pokazuju kako usprkos nešto nižim cijenama, stanovnici Zagreba imaju 37,5 posto nižu kupovnu moć od stanovnika Berlina. Ostati u Zagrebu ili se preseliti u Berlin, pitanje je sad. Ako je gledati cijene stanova, izgleda kako je Zagreb ipak bolji izbor.
Rast na klimavim nogama: Možda imamo najbolju stopu BDP-a u EU, ali iza toga stoji nešto opasno
Razgrabili stanove u ovom zagrebačkom naselju: Sve je planulo, a zgrada nije ni gotova
Fina objavila koja djelatnost se jako isplati: Hrvati tu imaju najveće prosječne plaće
Hrvati se hvataju za glavu zbog cijena na Adventu: ‘Ovoliko za malo brašna i vode’