Foto: Pixabay

Ovo je istina o zemlji u koju masovno iseljavaju Hrvati: Polovica radnika daje otkaz, a evo i zašto

Autor: Dnevno.hr/I.J.

Njemačka već dulje vrijeme ima problema s nalaženjem radnika. Jedan od razloga za takvo stanje su i same tvrtke koje sve manje obučavaju ljude.

Već 2012. samo je oko 13 posto tvrtki obučavalo mlade ljude, a tijekom pandemije ta brojka je pala na 8,5 posto 2021. godine. Problem je i odustajanje koje je i prije pandemije bilo 50 posto, o čemu su izvijestili predstavnici gospodarskih komora. Naime, čak polovica polaznika nije završila osposobljavanje, a kao razlog se najviše navode plaća i radno vrijeme.

Foto: Unsplash

Situacija se ipak polako mijenja pa je tako 44 posto tvrtki u prošlogodišnjoj anketi Udruge ugostitelja i hotelijera – Dehoge izjavilo da ponovno više obučavaju mlade radnika te je broj polaznika porastao za oko 11 posto, prenosi Fenix magazin.

Niske plaće u ugostiteljstvu

Ipak, razlog zbog kojega većina zaposlenika odlazi iz ugostiteljstva su plaće koje su još uvijek niske u odnosu na druge djelatnosti.

Bruto godišnja zarada u ugostiteljstvu iznosila je u prosjeku nešto manje od 27.000 eura u 2021. godini, dok iz Sindikata radnika u ugostiteljstvu upozoravaju da 3.000 eura mjesečno mora biti minimum za kvalificirane radnike u budućnosti.

Restoran traži konobara i nudi plaću od 11.000 eura: Problem je, nitko ne želi raditi




U ovom trenutku to se teško može postići jer samo rijetke tvrtke u ugostiteljstvu imaju kolektivni ugovor. Tako je prošle godine samo 20 posto restorana i hotela diljem zemlje bilo vezano za kolektivni ugovor – što je druga najniža vrijednost od svih sektora u Njemačkoj.

 




Autor:Dnevno.hr/I.J.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.