
Sivasamy odlično zarađuje u Hrvatskoj: Vraća se u Indiju čim ispuni jedan cilj
Hoće li nam se opet dogoditi 2018. godina i veliki pad cijena nekretnina, pitaju se mnogi mladi ljudi koji pokušavaju prvi put u životu riješiti svoje stambeno pitanje.
Ekonomisti iz Bank of America trenutno smiruju zabrinutost oko potencijalnog pada cijena nekretnina, ističući razlike između trenutne situacije i Velike recesije 2008. godine.
Prema njihovom mišljenju, trenutačno se tržište nekretnina više poklapa s onim iz osamdesetih godina prošlog stoljeća, nego s onim iz 2008. godine kada je krah tržišta nekretnina u SAD-u uzrokovao krizu od kojih se mnogi nisu još ni danas oporavili.
Američki ekonomisti Jesse Park i Michael Gapen u svojoj analizi navode da ovaj put nema znakova pretjerane gradnje ili prekomjernog zaduživanja stanovništva, što je bio slučaj prije Velike recesije, piše CNBC.
Trenutačno tržište nekretnina suočava se s posljedicama stroge monetarne politike, slične onoj iz osamdesetih godina prošlog stoljeća.
Unatoč tim sličnostima, ekonomisti Bank of America upozoravaju na izazove koji stoje pred tržištem nekretnina. Podsjećaju da je građevinska aktivnost sada niža u usporedbi s razdobljem prije Velike recesije, kada su SAD bile u fazi intenzivne gradnje.
Banke su lako davale kredite građanima kako bi potaknule gospodarstvo, a dug kućanstava dosegnuo je razinu jednakom raspoloživom dohotku.
Analitičari tvrde da se današnje prilike više mogu usporediti s onima iz osamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je visoka inflacija prisilila središnju banku FED da značajno poveća kamatne stope, čak do 18 posto što je uništilo mnoge obitelji.
To je ozbiljno utjecalo na tržište nekretnina jer su kamate na stambene kredite znatno skočile, čime se generacija baby boomera suočila tijekom kupovine svojih prvih domova.
Slično tome, danas su kamate na stambene kredite porasle na prosječnih 7,49 posto, što je posebno utjecalo na generaciju milenijalaca.
Zatvara se trgovina koju obožavaju Hrvatice: Poslali važnu obavijest kupcima
Unatoč navedenim sličnostima, analitičari Bank of America ističu da će izazovi kao što su ograničena dostupnost nekretnina, visoke cijene te nedostatak radne snage ostati prisutni još neko vrijeme. Priuštivost nekretnina ostaje ključni problem jer rast cijena nadmašuje rast prihoda.
“Držite se, bit će turbulentno”, zaključuju ekonomisti.
Sivasamy odlično zarađuje u Hrvatskoj: Vraća se u Indiju čim ispuni jedan cilj
Umirovljenica se požalila, otkrila što je muči uoči Badnjaka: ‘Morati ćemo bez toga, nema nam druge’
Hoće li prvi šoping centar u Hrvatskoj staviti ključ u bravu: Oko 150 suvlasnika diglo tužbu
Igor sadi svima dobro poznatu biljku i odlično zarađuje: ‘Sve nam se isplatilo’