
Počela otpuštanja u Hrvatskoj, 18 tisuća radnika u strahu: Čekaju proljeće i nadaju se najboljem
Američki proizvođač električnih vozila koji je osnovan iste godine kad i Rimac Automobili danas ide na IPO u New Yorku s rekordnom valuacijom. Dok su se Rimac Automobili u ožujku dotaknuli iznos od gotovo milijardu dolara, ne računajući kasnije pripajanje Bugattija, Rivian Automotive danas se lista na NASDAQ-u po cijeni od 66,5 milijardi dolara, piše Jutarnji list.
Onda nije nikakvo čudo što i Tesla i Rimac Automobile s nestrpljenjem čekaju kako će proći Rivianov izlazak na tržište.
Glavno je pitanje može li proći jednako dobro kao Tesla koji je kad je izašao na burzu vrijedio nešto manje od dvije milijarde dolara, a danas vrijedi više od bilijuna ili 1000 milijardi dolara.
Riječ je o kompaniji koja ima mnogo sličnosti s kompanijom Mate Rimca. Osnivač Riviana Robert Scaringe karijeru je započeo u radionici za obnovu Porscheovih vozila na Floridi, a kao što znamo, Porsche je inače glavni investitor u Rimac grupu.
Nakon studija na MIT-ju pokrenuo je vlastiti automobilski start up, a u rujnu ove godine je postao prvi proizvođač električnih vozila koji je na tržište isporučio električni terenac pod imenom R1T spreman za prodaju u čemu je potukao konkurenciju jer se Cybertruck Elona Muska na tržištu očekuje tek iduće godine.
U međuvremenu je tvrtka 2016. kupila Mitsubishijevu tvornicu u Illinoisu u SAD-u kako bi se pripremili za serijsku proizvodnju električnih vozila. Iz Riviana tvrde da tvornica ima kapacite proizvodnje 150.000 vozila godišnje.
U posljednje dvije godine, kompanija je narasla sa 750 na preko 6000 zaposlenika i proširila se po SAD-u, uključujući Kaliforniju te u Veliku Britaniji. I Rimac značajno povećava broj zaposlenika posljednje dvije godine te već sada cilja na 1500, a proširio se i na Veliku Britaniju.
Ono što je Rimcu napravio Porsche, to su Rivianu omogućili Amazon i Ford.
Naime, Amazon je prije dvije godine od Riviana naručio 100.000 električnih dostavnih vozila. Ugovor je potpisan do 2030. godine, a prvih 10.000 komada bi trebalo biti isporučeno do kraja 2022. godine.
Tvrtka od početka ove godine provodi testiranja Amazonovog vozila u Los Angelesu, San Franciscu i Denveru, kao i u Oklahomi i Michiganu, a žele testirati automobile u 16 američkih gradova s različitim klimatskim uvjetima prije nego krenu s isporukom.
Osim Amazona, u Riviana je uložio i Ford, a tako jaka imena iza tvrtke pokazuju da bi se Rivian mogao natjecati s Teslom.
Počela otpuštanja u Hrvatskoj, 18 tisuća radnika u strahu: Čekaju proljeće i nadaju se najboljem
Mnogi misle da je nemoguće kupiti nekretninu u ova teška vremena: Umjetna inteligencija otkrila način
Radnici ove tvrtke su se izborili za povišicu od 32 posto: Pogledajte što su morali napraviti za to
Mogli bismo plakati za kunom, Hrvati upozorili na veliki problem: ‘Primijetio sam nešto opasno’