
VLADA INTENZIVIRALA TEMU INE! Stiglo pravno mišljenje o ništetnosti ugovora s MOL-om i isplati naknade štete temeljem presude Arbitražnog suda
Cijene nekretnina iz dana u dan sve više, a građani koji nisu riješili stambeno pitanje s očajem gledaju cijene u oglasnicima. O situaciji na tržištu nekretnina govorilo se na forumu u organizaciji Udruženja poslovanja nekretninama Hrvatske gospodarske komore (HGK) gdje je govorio i predsjednik udruženja Dubravko Ranilović koji kaže kako se još ne zna kako će izgledati iduća godina, no sigurno će doći do promjene trendova.
“Doći će do određenog usporavanja tržišta nekretnina, cijene na ovaj način neće moći rasti unedogled”, izjavio je Ranilović.
Jedan od razloga za promjenu trenda je dizanje kamata i recesija u Europi. Kako su stranci kupci više od trećine nekretnina u našoj zemlji, to će se u idućoj godini reflektirati i na hrvatsko tržište, osobito na ono na moru.
Ranilović napominje da tražene cijene nekretnina rastu po bitno višim stopama no realizirane cijene, što znači da cijene i zahtjevi vlasnika nisu svugdje realni, što se posebno odnosi na rabljene nekretnine.
Razlika između traženih i realiziranih cijena je sve veća, a po nekim procjenama, ona prosječno već doseže blizu 15 posto, dok je na početku godine bila svega deset posto, istaknuo je Ranilović. Taj fenomen neki nazivaju i “optimizmom susjeda”, u smislu da se nekome teško odreći planiranog prihoda za kojeg je čuo da ga je netko drugi ostvario, dodao je.
Podaci Burze nekretnina za 2021. godinu pokazuju da je tražena cijena kvadrata stana u Hrvatskoj iznosila 2.197 eura, a postignuta cijena 1.731 euro. U Zagrebu je realizirana cijena kvadrata stana u Zagrebu lani prosječno iznosila 1.847 eura, a na obali 2.047 eura.
“Predvodnik cijena je novogradnja, pri čemu se takve kvalitetne nekretnine na dobrim lokacijama prodaju, no ono što se gradi nije dovoljno da bi namirilo potrebe. S druge strane, rabljene nekretnine nisu na razini standarda, stoga bi postojeći stambeni fond, koji je generalno loš, to jest nedovoljno održavan, trebalo bitno poboljšati”, rekao je Ranilović objasnivši da je tražena cijena subjektivni stav vlasnika o vrijednosti nekretnine, pa ako tržište i “krene prema dolje” najprije će prodavati po nižim cijenama samo oni koji moraju prodati, dok za korekciju cijena kod ostalih treba proći od šest mjeseci do godine dana.
“Ljudi će teško prihvaćati realnost. To je tako”, ustvrdio je Ranilović.
Ranilović je okupljenima poručio da oni trebaju biti “realni stabilizator tržišta cijena nekretnina,” a ne da “dodvoravanjem vlasnicima” dodatno potiču rast cijena i “napuhavanje balona”.
“Što će se taj balon više napuhnuti, to će nam biti teže poslije”, rekao je Ranilović.
VLADA INTENZIVIRALA TEMU INE! Stiglo pravno mišljenje o ništetnosti ugovora s MOL-om i isplati naknade štete temeljem presude Arbitražnog suda
TJEDNI PREGLED OGLASA ZA POSAO: Ovdje ćete pronaći najbolje ponude! Prijavite se
SADA ĆE MALO RAZMISLITI PRIJE DIZANJA CIJENA! Potrošači mijenjaju navike, loši znakovi na horizontu: ‘Iznimno je važno da sukob u Ukrajini stane’
KUPCI OPREZ! U ovom proizvodu su pronašli metal, hitno ga vratite ako ga imate