Screenshot/TikTok

Kuća iz snova ovdje košta kao 30 kvadrata u Zagrebu: Pogledajte ovaj nestvaran oglas

Autor: Z.S.

Talijanska regija Toskana je izrazito je popularna turistička destinaciji. Sudeći prema jednom oglasu, izgleda da je povoljnije kupiti nekretninu u Toskani nego u Zagrebu ili nekom drugom hrvatskom gradu. Kako je navedeno na TikTok kanalu Easylivingtuscany, kamena kuća iz snova od 90 metara kvadrata navodno košta samo 140 tisuća eura.

Na ulazu u dvorište su stepenice, a potom ćete uploviti u zelenilo. Dvorište je prekrasno uređeno i vlasnik se pobrinuo za svaki detalj. Kako agent za nekretnine iz klipa navodi, kuća se prodaje za 140.000 eura, a ima i dvije spavaće sobe. Napomenuo je i da su vlasnici nekoliko godina uređivali dvorište kako bi izgledalo ovako.


@easylivingtuscany

Dream house in tuscany for only 140.000€!🏡🇮🇹 Discover the essence of Tuscany in this enchanting stone house, featuring a cozy 90sqm space and two inviting bedrooms. This tuscany real estate gem presents an authentic Tuscany house design, ensuring a memorable house tour experience. the stunning garden makes this property perfect for Tuscany real estate enthusiasts. Immerse yourself in the charm and serenity of the Tuscan countryside with this unique opportunity. Your dream stone house awaits! Visit instagram for more information #propertyfinder #tuscany #tuor #realestate #house #home

♬ suono originale – Easylivingtuscany

Nema snimke iznutra

“Prostor je toliko veliki da možete napraviti i bazen, a ima i dovoljno stabala masline kako bi napravili ulje”, poručio je. Međutim, ono što nedostaje ovom video oglasu je snimka nekretnine iznutra. Upravo s korisnici TikToka to zamjerili u komentarima. Kasnije se se pak iz ove agencije javili u komentarima na Instagramu i odgovorili kako se nekretnina nalazi u selu Roccalbegna, a otkrili su i da je brzo prodana.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida por Easylivingtuscany (@easyliving.tuscany)




‘Ta kamatna stopa nije normalna’

Podsjetimo i na to da su na konfereciji “Eurotransformacija: Prva godina s eurom – uzlet cijena nekretnina”, koja se održala u organizaciji Motus medije održala, vodeći hrvatski stručnjaci raspravljaju o posljedicama hrvatskog ulaska u eurozonu te, posljedično, porastu cijena nekretnina.

“Na žalost, kada vam netko nešto dobro ponudi, uvijek se sjećate dobrih vremena koje se dugo neće ponoviti. Najbolji omjer cijena nekretnina i kamatnih stopa za one koji su kupovali nekretnine za život bila je 2019., kada su stope bile niske i cijene nisu još počele rasti. Vremena gdje se stambeni krediti dobivaju ispod tri posto se neće ponoviti. Ta kamatna stopa nije normalna”, rekao je među ostalim Vjeko Peretić, osnivač i predsjednik Uprave Pro grupe.

Foto: Marko Todorov / CROPIX

Nema zarade i matematike

“Jednostavno nema zarade i matematike u cijeloj toj priči. Sve se to dogodilo zbog tiskanja novca i sve centralne banke pokušavaju izaći iz krize. Stope od 4 i pol posto su sasvim u redu na dugi rok, a ljudi to čuju i ne vjeruju. Fantastično je da Hrvatska ima manje kamatne stope od Njemačke”, dodao je.

Stručnjaci za nekretnine na panelu “Eksplozija cijena nekretnina i ulaganja u Hrvatskoj – koliko je trend održiv?” otkrili su hoće li cijene nekretnina i dalje ostati na visokim razinama i kako će na njih utjecati sve skuplji krediti.




“Vidimo da je stanogradnja porasla za gotovo 30 posto. U 2022. godine završeno je 28 posto više stanova u odnosu na 2021. godinu. Prvi gap u onome što tržište nudi i onoga što je potrebno za priuštivo stanovanje pojavljuje se upravo u toj razlici”, rekao je Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.

Željko Uhlir: Fhoto: Tomislav Miletic/PIXSELL

Više od 3000 studenata ostalo izvan domova

Otkrio je podatke i oko priuštivosti stanova u hrvatskim gradovima. Tako je naveo da se u Vukovaru za prosječnu tamošnju godišnju plaću može kupiti 21,8 kvadrata, u Zagrebu 6,7, Splitu 3,8, a u Dubrovniku tek 3,2 kvadrata.

“U ovoj godini imali smo situaciju da je više od 3000 studenata ostalo izvan domova. Kada podvučemo crtu potrošača stambenog fonda, pogledajmo koliko ima praznih stanova po gradovima. Deset do petnaest posto stambenih jedinica je prazno.

“Jedna od poluga kojima se kreira stambena politika jesu financije. Razliku između tržišne cijene stana i priuštivosti mora netko nadoknaditi. Za priuštivo stanovanje Njemačka izdvaja 7,2 posto BDP-a, Austrija 5,3, a Finska 7 posto. Hrvatska izdvaja samo tri posto”, rekao je Uhlir.

Foto: Ivana Nobilo / CROPIX

U čemu je ključ

“Ključ je povećati ponudu, ne mogućnosti kupnje, već ponudu na tržištu. Karakteristika nekretnina i stanovanja, osim tromosti, je i netransparentnost. Nemamo povijest prodaje nekretnine i ne znamo po kojoj cijeni se prodavala ranije. Nekretnine su nedjeljive, ne mogu se pomaknuti iz jednog grada u drugi”, rekao je Uhlir i nadodao:

“Tko utječe na formiranje cijena nekretnina? Prodavatelji, kupci, ali i developeri koji se nalaze između toga. Elementi priuštivog stanovanja su za svakoga različiti. No, koji su ključni elementi prema kojima se kroji stambena politika? Prvi je uključivost. Stambena politika mora biti omogućena onima koji su na rubu da padnu za socijalnu kategoriju. Oni koji nemaju stalni posao, koji nisu kreditno sposobni. Drugi element je onaj koji omogućava da dotok stambenih jedinica na tržište bude kvalitetan i konstantan”.

Tko plaća kada se nešto pokvari u iznajmljenom stanu? Zakon je tu vrlo jasan

“Potrebno je odgovoriti na pitanja što, gdje, kada i za koji budžet? To s elementi stambene politike. Stanovane je osnovna ljudska potreba, a s time u prvi plan dolazi kvaliteta i priuštivost. Ponuda i potražnja usmjeravaju cijene. To je zakon koji ne možemo osporiti na nikakav način. Ako povećavamo prihode i financijske mogućnosti građana, a ponuda ostaje ista ili pada, onda ništa nismo napravili. Moramo sabrati mase ponude i potražnje s demografijom”, rekao je zaključno Uhlir.

Autor:Z.S.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.