Foto: Marin Tironi/PIXSELL

JEDAN POGLED NA KATALOGE IZ PROŠLE GODINE POKAZUJE KOLIKO SKUPLJE PLAĆAMO HRANU: Cijena svemu išla gore, a jednu namirnicu plaćamo i 40 posto više

Autor: Dnevno.hr

Već od ljeta stalno slušamo o raznim poskupljenjima. Započelo je s uljem, nastavilo s voćem i povrćem, da bi na kraju poskupjelo sve. Ne treba posebno pažljivo pratiti vijesti, da bi vidjeli kako košarica koju smo prije plaćali 200 kuna, sada košta znatno više.

Koliko je sve zaista poskupjelo pokušali su otkriti u Jutarnjem listu koristeći javno dostupne kataloge na stranici katalozi.net gdje su odabrali kataloge iz studenoga 2020. godine za Konzum, Spar i Tommy, naglašavajući kako istraživanje pritom treba shvatiti kao neslužbeno i amatersko.


Istraživanje nije obuhvatilo sve proizvode, nego samo one koji su se u to doba nalazili u katalozima, iz kojeg su novinari odabrali desetak proizvoda za svaku trgovinu, uglavnom onih za koje je bilo vidljivo da im je cijena narasla.

Uspoređivali su njihove pune cijene, a ne cijene na popustu što se u nekim slučajevima pokazalo nepravednim jer tako na primjer spada da je Zvijezdino suncokretovo ulje u Konzumu u godinu dana poskupjelo samo sedam posto, s 13,49 na 14,99 kuna, iako se ono lani uglavnom prodavalo po sniženoj cijeni od 10,99 pa je poskupljenje za potrošača u realnosti zapravo puno veće.

U sve tri trgovine je primjetno da su se najveća poskupljenja dogodila u kategorijama mlijeka i mliječnih proizvoda, brašna i proizvoda od žitarica, no u isto vrijeme su dosta poskupjeli i kava i neke proizvodi iz kategorije sredstva za čišćenje.

Meso uglavnom nije poskupjelo, osim u jednom slučaju u Sparu, a voće i povrće, sudeći prema cijenama iz kataloga, uglavnom nije značajnije poskupjelo.

Ulje i brašno najviše otišli gore

Osim ulja o čijem su poskupljenju dosta pisalo, najviše se skočile cijene brašnu proizvodima od žitarica.

Naime, pod utjecajem klimatskih promjena i niskog prinosa pšenice poskupjelo je brašno, pa je tako cijena merkantilne pšenice u vrlo kratkom roku prešla dvije kune za kilogram, a to je pokrenulo val poskupljenja ostalih pekarskih proizvoda, odnosno proizvoda od brašna.

Za kilogram brašna u trgovinama sada je potrebno izdvojiti od jedne kune do kune i 50 lipa više nego lani, paket riže u pojedinim je dućanima skuplji za dvije kune, a novinari su u istraživanju pronašli jedan paket tjestenine koji je u odnosu na lani skuplji za čak pet kuna, odnosno 40 posto.




Ove godine je kunu do kunu i pol više potrebno izdvojiti i za litru trajnog mlijeka. Maslac je poskupio od deset do 25 posto (a cijena maslaca je i prije covida doživjela znatan rast), a za kunu do dvije poskupjeli su i jogurti, ovisno o trgovini, pakiranju i proizvođaču.

Poskupljenju mlijeka i mliječnih proizvoda u Hrvatskoj pomogla je i činjenica da je Vlada ove godine uvela naplatu u vrijednosti od 50 lipa za povratnu ambalažu, iako su proizvođači apelirali da se to ne dogodi najavljujući poskupljenje cijene svježeg mlijeka.

Kao što se već dosta pisalo. kava je u dvije trgovine skuplja 14 posto.

Autor:Dnevno.hr
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.