Foto; Pixabay, Ranko Suvar / CROPIX

Može li se četveročlana obitelj prehraniti za 10 eura dnevno: ‘Ovoga smo se prvoga odrekli’

Autor: Ivana Jurišić

Cijene hrane u Hrvatskoj su iste ili više nego u Europskoj uniji, pa ne začuđuje činjenica da obitelj s prosječnim primanjima troši i više od petine svojih primanja na plaću.

Kada znamo da većina građana ne zarađuje prosječnu mjesečnu isplaćenu neto plaću koja je u kolovozu iznosila 1. 163 eura, onda znamo da i većina za hranu potroši puno veći dio svojih primanja. Kod onih najsiromašnijih, umirovljenika, ta se brojka penje i do 50 posto.


Foto: Vanesa Pandzic / CROPIX

Nas je zanimalo može li se prosječna hrvatska obitelj hraniti za 10 eura dnevno, odnosno 300 eura mjesečno i što se uopće može kupiti za taj novac.

‘Nikad ne kuham samo jedan obrok’

U povodu toga razgovarali smo s Martom, nezaposlenom majkom dvoje djece koja je pravi čarobnjak kada treba rastegnuti novac.

“Kuham barem dva obroka dnevno, a vikendom i tri. Muž je zaposlen, a ja sam doma s djecom. Stalo mi je do toga da jedu zdravo i kvalitetno, ali da pritom ne potrošimo previše novaca”, kaže.

Marta kaže da joj je najdraže otići na tržnicu i kupiti malo oštećenog voća i povrća pa od toga radi juhe i kolače.

Foto: Josko Supic / CROPIX

“Ljudi znaju čak i ostaviti po strani natučene jabuke i kruške. U početku me bilo sram uzimati, ali s vremenom me prošlo. Najbolje prođem ljeti kad kupim i pet kila rajčica koje nitko neće, pa od njega spremam juhe i umak od rajčice. Ovo ljeto se ne sjećam kada sam kupila rajčicu po punoj cijeni”, dodaje.

Na pitanje čime hrani svoju obitelj kad za hranu potroši samo 10 eura, kaže kako to i nije tako teško kako se na prvi pogled čini.

“Prvo, nikad ne kuham samo jedan obrok. Kada radim gulaš, odmah napravim četiri porcije. Stavim manje mesa, ali puno slanutka i graška, pa podebljam obrok. Za večeru često spremimo palačinke s povrćem ili crumble od jabuka, to me dođe jako jeftino, a nekoliko je puta jeftinije nego da smo išli u pekaru. Pizzu, burek, kruh, pecivo, sve sama radim. Kokoš uvijek kupim cijelu, pa od toga imam juhu, pečenje, a ostane i za rižot. Snađemo se”, objašnjava ova mama.




Morali se odreći jaja

“Jučer smo imali za ručak pizzu. Djeca su se zaželjela, a kako nam je skupa ona iz dostave, sama sam je napravila. Ispala su dva pleha pa je bilo dovoljno i za večeru. Za to sam potrošila nekih sedam eura. Da smo uzeli iz dostave, došlo bi nas i 16 eura”, kaže.

Pitamo je što joj je najskuplje u trgovini otkako je Hrvatska uvela euro.

“Osim mesa, to se definitivno jaja i mlijeko. Jaja su nevjerojatno puno poskupila. Prije bismo znali napraviti kajganu za nas četiri od osam-devet jaja, ali to nam je danas veliki luksuz. Spremimo palačinke, pa u njih znam staviti piletine, sira, gljiva, stvari koje mi ostanu od ručka. Ništa ne bacamo”, otkriva.

Kaže kako u trgovini sve kupuje na akciji i kako je već i zaboravila kako je to kupiti namirnice po punoj cijeni.

“Ako nije na akciji, onda nije u mojoj košarici”, smije se.




Tipični jelovnik

Marta je bila ljubazna pa podijelila s nama jedan svoj tipični jelovnik.

“Jutros smo za doručak imali kruh koji sama spremam i koji me došao oko pola eura. Popili smo mlijeka za 70 centa i mliječni namaz za 60 centi, pa nas je doručak došao oko 1,8o eura. Za ručak smo imali rižoto s gljivama i piletinom koji nas je došao otprilike četiri eura. Bilo je tu oko 300 grama riže, 400 grama piletine, 300 grama gljiva, dosta za nas četvero.

Trgovački lanac kojeg vole Hrvati zatvara svoja vrata: Sprema se otkaz za stotine radnika

U toku dana smo pojeli i dva kila mandarina za 2.40 eura. Navečer sam napravila desetak palačinki s domaćim džemom od smokava koji nam je ostao još od ljeta i taman smo bili malo ispod 10 eura”, kaže dodajući da neke dane potroši koji euro više, koji manje, ali drže se te svote”, objašnjava.

“Sad kad je hladnije, stalno kuham neke kompote, a imamo i domaćeg čaja. Ne znam koliko ćemo još dugo tako moći jer cijene svaki dan idu gore, ali zasad uspijevamo”, zaključuje.

 

Autor:
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.