
OVAKO SE ZARAĐUJE NA IZNAJMLJIVANJU STANA! Fino se pune džepovi: Ovoj svoti se ni mi nismo nadali
Hrvatski BDP je u trećem kvartalu narastao nevjerojatnih 15,8 posto, više nego što je očekivala većina analitičara. U četvrtom kvartalu svjedoci smo pogoršane epidemiološke situacije i najave mogućih novih restrikcija.
Mogu li pojačani strah i neizvjesnost potkraj godine opet zakočiti rast, a ovo zadnje tromjesečje narušiti oporavak, iz Novog lista su pitali HNB, tražeći njihovu prognozu, prije svega o osobnoj potrošnji u zadnjem ovogodišnjem kvartalu.
Problem je blagdanska potrošnja. Pitanje je što će biti s njom s obzirom na inflaciju i probleme u nabavnim lancima.
Neki trgovci su već označili kako zbog poteškoća u nabavi neće imati dio asortimana predstavljen u svojim katalozima.
Iz HNB-a kažu da prema listopadskoj projekciji u četvrtom tromjesečju očekuju osobnu potrošnju otprilike na sličnoj razini kao u istom razdoblju pretpandemijske 2019. Projekcije za posljednji kvartal su poslali prije objave Državnog zavoda za statistiku u petak, no i prije nje su već naveli da raspoloživi podaci o iznosima fiskaliziranih računa i prometu od trgovine na malo, kao i rast zaposlenosti, upućuju na visoku razinu potrošnje kućanstava tijekom trećeg tromjesečja.
Napominju kako dostupni podaci za četvrto tromjesečje u ovom trenutku upućuju na nastavak razmjerno povoljnih kretanja, te kada se gleda po djelatnostima, rast u odnosu na 2020. i 2019. ostvaren je i u djelatnosti trgovine i u ugostiteljstvu, pri čemu je rast u djelatnostima trgovine nešto izraženiji negoli rast u ugostiteljstvu.
U HNB-u kažu da kada je riječ o utjecaju zastoja u globalnim lancima dobave, situacija zasad ne upućuje da bi s njima povezani sporadični manjkovi ponude pojedinih, u prvom redu trajnih potrošačkih dobara, mogli imati izraženiji negativan utjecaj na domaću osobnu potrošnju što se dijelom može pripisati i njezinoj strukturi, u kojoj takva dobra imaju manji udio nego u starim članicama EU-a.
Zaključuju kako postoji pozitivan rizik vezan uz trošenje dijela akumulirane tzv. prisilne štednje (zbog nemogućnosti trošenja u ranijim razdobljima), što bi moglo dovesti do bržeg rasta osobne potrošnje u slučaju manje restriktivnih mjera i povoljnije epidemiološke situacije.
Upozoravaju kako je daljnji tijek pandemije glavni izvor rizika i za globalno i za hrvatsko gospodarstvo.
Kad je riječ o domaćem gospodarstvu, rizici povezani s pandemijom prisutni su s obzirom na relativno nisku cijepljenost i snažan rast broja novozaraženih osoba napominjući kako je stupanj restriktivnosti mjera u Hrvatskoj tijekom 2021. u pravilu bio zamjetno niži nego u ostatku Europske unije pa bi i eventualno postrožavanje mjera u Hrvatskoj moglo relativno manje negativno utjecati na gospodarsku aktivnost.
OVAKO SE ZARAĐUJE NA IZNAJMLJIVANJU STANA! Fino se pune džepovi: Ovoj svoti se ni mi nismo nadali
KAMO JE NESTALO 26 MILIJARDI EURA? Hrvatska narodna banka opet pod povećalom: ‘To je brutalna svota novca, dovoljna za 94 Pelješka mosta’
ZBOGOM LJEPOTICI HRVATSKIH VOĆNJAKA! Uskoro je neće biti na hrvatskim policama, jesti ćemo samo onu iz uvoza
AGENCIJE ZA NAPLATU POTRAŽIVANJA VAM DAHĆU ZA VRATOM? Neki su se pokušali spasiti bijegom u inozemstvo: Odvjetnik otkriva kako se izvući iz njihovih ralja