
U hotelu u centru mjesec dana platili samo 210 eura: Što će biti sa popularnom uslugom
Poput američkog Fed-a i Europska središnja banka (ESB) je rekla kako će od ožujka prestati kupovati državne obveznice. Ipak, još uvijek se nisu odlučili na podizanje kamata, piše Deutsche Welle.
Unutar ESB-a različita su mišljenja koliko je inflacija opasna. Iz središnje banke smo dosada mogli čuti kako je riječ o privremenom fenomenu uzrokovanom rastom cijena energenata, ali je članica predsjedništva ESB-a Isabel Schnabel prije nekoliko dana ukazala na rizik dugotrajnijeg strukturnog trajanja inflacije zbog cijena borbe protiv klimatskih promjena i rasta cijena energenata.
Tri glavna čimbenika koja će utjecati na strukturnu inflaciju i dalje ostaju dekarbonizacija, deglobalizacija i demografija.
Carsten Brzeski iz njemačke ING banke smatra da će ovi čimbenici i dalje cijene tjerati prema gore.
Nakon pandemijske krize kompanije pokušavaju proizvodnju što više približiti svojim tržištima nadajući se da će tako izbjeći probleme s lancima opskrbe.
Cijene u visini tjera i nedostatak radne snage, a Brzeski smatra da bi taj čimbenik dugotrajno mogao utjecati na razvoj cijena, napominjući da je inflacija posljednjih godina bila preniska što je bila posljedica globalizacije, podjela rada i digitalizacije.
To je ozbiljan problem za Hrvatsku koja je u posljednjih 10 godina izgubila skoro 400.000 stanovnika, i to uglavnom radne snage u najboljim godinama.
U hotelu u centru mjesec dana platili samo 210 eura: Što će biti sa popularnom uslugom
Hrvat očajan zavapio iz trgovačkog lanca: ‘Ovako nešto sam kod nas vidio prvi put’
Iz Hercegovine došao u Zagreb i napravio čudo: Lokalci se otimaju za njegov izum
Alen napravio čudo u Americi: Počeo od nule, a na ovome je zaradio milijune