Globalna tržišta uhvaćena u ‘nepodnošljivom, apsolutnom ludilu’

Autor: T.T.

Na izvorištu briga, Ateni, dionice su pale za 6.7 posto, što se reflektiralo na rano trgovanje u New Yorku, gdje je Dow Jones pao za 1.5 posto.

Vodeći svjetski indeksi skliznuli su za više od dva posto podcrtavajući strah što se ugnijezdio među investitore.

Najveći pritisak osjetili su tehnološki i europski indeksi, pri čemu prvi bilježe pad od 5, a drugi od 3 posto vrijednosti.

Tehnološki indeks Nasdaq zabilježio je daleko najlošiji dan od veljače.

– Nedostatak čvrstog tona u eurozoni čini ljude nervoznima i raste strah da paket neće riješiti problem, – izjavio je za Reuters viši analitičar indeksa Nick Kalivas, misleći na preko vikenda postignut dogovor koji bi trebao spasiti Grčku.

Pritisak je osjetio i euro, koji u odnosu prema dolaru bilježi najnižu vrijednost u posljednjih godinu dana.

U Londonu i Frankfurtu, vodeći indeksi zatvoreni su s padom od 2.6 posto, dok je glavni indeks u Parizu srušen za 3.6 posto.

Na izvorištu briga, Ateni, dionice su pale za 6.7 posto, što se reflektiralo na rano trgovanje u New Yorku, gdje je Dow Jones pao za 1.5 posto.




Domino efekt

Iako su tijekom vikenda dogovoreni masovni zajmovi kojima bi eurozona i Međunarodni monetarni fond trebali pomoći Grčkoj da plati svoj dug, investitori se boje da tamošnja vlada neće imati snage i mogućnosti provesti oštre recesijske mjere.

– Postoji rastuća zabrinutost da će zajmovi biti nedovoljni da pokriju potrebe Grčke u sljedećih tri godine, što implicira da će euro još neko vrijeme ostati ranjiv – izjavio je za BBC Mitul Kotecha iz Credit Agricole CIB Researcha.




Navedenim brigama valja dodati realni strah da će Portugal i Španjolska također naići na poteškoće u financiranju javne potrošnje.

Agencije za procjenu rizika prošlog su tjedna smanjile kreditni rejting za obje države, dok analitičari upozoravaju da bi se sličan trend mogao nastaviti u budućnosti.

Španjolski premijer Jose Luis Rodriguez Zapatero odlučno je reagirao kako bi primirio investitore, rekavši da njegova zemlja ima manji odnos duga u odnosu prema BDP-u no što je to europski prosjek.

Za nagađanja medija o tome kako će Španjolska također tražiti pomoć MMF-a, Zapatero je rekao da predstavljaju ‘nepodnošljivo, apsolutno ludilo’.


Portugal sljedeći na redu za pomoć EU-a?

Zapatero opovrgava da se grčka kriza seli u Španjolsku

Autor:T.T.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.