
TREBAMO LI STRAHOVATI ZA SVOJ NOVAC? Stručnjak objasnio što se događa u bankama: ‘Najveća opasnost je ovdje, a o tome se malo i govori’
S ulaskom u 2023. godinu, Hrvatska je uvela euro valutu i ušla u schengenski prostor čime je ukinula granične barijere s zemljama Europske unije.
No, s naprasnim uvođenjem nove zajedničke europske valute došlo je do u najmanju ruku problema na blagajnama jer trgovci sada rade s dvije valute u prijelaznom razdoblju.
Ono što je najviše zabrinulo građane jesu poskupljenja koja su osjetili na svim razinama.
No, čini se kako se ne slažu svi s negativnim prognozama i trenutnom stanju stvari na terenu koju osjećaju građani.
Ekonomist Danijel Nestić gostovao je u RTL Direktu pa prokomentirao navode o rastu plaća, ali i o poskupljenjima koja su uslijedila nakon prelaska na euro. Kaže da nije loše držati jednu tenziju i na trgovce i na sve koji prodaju da se stvori osjećaj da nema potrebe za dizanjem cijena, ali zaokruživanje je prirodna stvar.
“Mi smo u eri visoke inflacije, ako se nešto zaokruži jedan posto, pola posto, dva posto, koliko sam vidio, to su sporadična poskupljenja, nema sustava koje trgovci koriste. Trgovca koji digne cijenu vrlo je lako zaobići. Maloprodajni sektor je jedan od najkompetitivnijih u RH i svaki će triput razmisliti prije nego neopravdano digne cijenu”, smatra.
Što se tiče inflacije od 13 posto te navoda da bi plaće mogle rasti, kaže da prognoze pokazuju da hoće jer inflacija je 13 posto sada zbog stvari koje su opće poznate – energetska kriza, rat…
“Sve je utjecalo na novu razinu od 13 posto, to bi se trebalo smirivati. Izvor rasta plaća je nešto drugo, čini se da ako kretanja budu išla kako se očekuje, rast plaća bi trebao u drugoj polovici ove godine pobijediti inflaciju.
Sada smo u minusu nekih četiri posto realno. Ako se krene inflacija smanjivati, plaće bi trebale nastaviti rasti zbog manjka radnika prije svega. Postoje veliki pritisci, i manjak radnika rješava se rastom plaća”, kaže.
“U skladu s rastom plaća i inflacijom, rast mirovina blago zaostaje za inflacijom, kako se stvari budu pomicale tako će se i mirovine popravljati, slično kao i plaće, očekujemo, trebale bi u drugoj polovici pobijediti inflaciju i nadoknaditi gubitke”, tvrdi.
Što se tiče usklađivanja, ponovno će se uskladiti od 1.1. “Trenutno nemamo sve parametre, nemamo inflaciju i rast plaća. Procjena je da će biti između pet i šest posto, solidno, uz dodatke vlade umirovljenicima – čini se da su umirovljenici društvena skupina koja bi mogla pobijediti inflaciju, od rijetkih, relativno brzo”, zaključuje.
“Sadašnje usklađivanje ili prilagodba recesiji se događa kroz realni pad plaća, prilagodba ide kroz plaće, a ne prije kroz zaposlenost. Prije smo imali gubitke zaposlenih, ako bude kako mi se čini, ovu recesiju mogli bi proći i bez velikih padova zaposlenosti”, rekao je između ostalog ovaj stručnjak.
Ispod objave njegovog gostovanja na društvenim mrežama pojavili su se brojni komentari te su ovog ekonomista ljudi zasuli komentarima:
“Cveta cveće, u naše preduzeće”, “Gdje ovaj živi? Paralelni svemir”, komentari su nezadovoljnih građana koji se ne mire s poskupljenjima.
“Lako je njemu govoriti i lako je Plenkoviću pričati. Njima će kriza zaista biti blaga i kratka. Mi spajamo kraj s krajem”, “Nema krize za Eskime “, neki su od komentara…
TREBAMO LI STRAHOVATI ZA SVOJ NOVAC? Stručnjak objasnio što se događa u bankama: ‘Najveća opasnost je ovdje, a o tome se malo i govori’
‘CIJENJENI KUPCI, ISPRIČAVAMO SE!’ Obavijest Kauflanda iznenadila kupce: ‘Molimo za razumijevanje’
NIJE VALJDA DA NAS OČI VARAJU? Aplikacija pokazala pojeftinjenje 299 proizvoda, ali neki su i poskupjeli
U PRVIH POLA SATA PRIMJELJNO 289 ZAHTJEVA ZA SUBVENCIJE! Bačić o daljnjem nastavku programa: ‘Krediti nisu jedino rješenje’