
KADA ĆE DRŽAVNI INSPEKTORAT U AKCIJU? Vlada je smanjila PDV prije četiri mjeseca, ali potrošači to nikako da osjete na novčanicima
Nova mreža prema Srbiji i BiH, uz Hrvatske adute o Ernestinovo – Sombor i Lika – Banja Luka kao interkonekcije, mogla bi se početi graditi kao dio europskih nastojanja za potpuno odbacivanje ruskog plina.
Kako piše Jutarnji list, Europska unija do 2040. godine, planira povećati svoje kapacitete pomoću zemalja koje nisu njene članice, a za povećanje kapaciteta svoje prijenosne mreže, sprema se potrošiti 240 milijardi kuna za 141 investiciju.
Tako bi se, prema planu Europske udruge operatora prijenosne mreže (ENTSO-E), koji su nazvali TYNDP 2022. (Ten-Year Network Development Plans, odnosno desetogodišnji plan razvoja mreže ) kapacitet dalekovoda, kabela i druge opreme za prijenos električne energije po kontinentu povećao za 142 gigavata, a mreža dulja za 43 000 novih kilometara dovela bi i do 1.6 milijuna novih radnih mjesta.
Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS), također je jedan od 38 članova ENTSO-E-a, a u njemu su i operatori iz zemalja koje nisu dio EU-a, što je bitno radi investicije koje HOPS mora preuzeti na sebe i ostvariti u sklopu šireg europskog plana. HOPS se, izvještava Jutarnji list, obvezao nositi dvije investicije. Jedna je gradnja 400 kilovata kapaciteta interkonekcije Ernestinovo-Sombor (suradnja sa Srbijom) te jačanje mreže Rijeka-Split s odvojkom za BiH preko nove interkonekcije Lika-Banja Luka s kapacitetom od 400 kilovata.
“Jedna od glavnih prednosti rješavanja potreba sustava je povezivanje više potrošača s više proizvođača, omogućavajući europskim zemljama da razmjenjuju električnu energiju kako bi zamijenile skupu toplinsku proizvodnju jeftinijom, čime se smanjuje ovisnost Europe o plinu. Proizvodnja električne energije temeljena na plinu smanjila bi se za 75 teravatsati godišnje do 2040., što je ekvivalentno 14 posto proizvodnje električne energije iz plina u EU u 2021.”, ističe plan ENTSO-E-a.
TYNDP je stavljen u javnu raspravu u ponedjeljak, a plan ističe i kako se rastući izvori električne proizvodnje iz sunca i vjetra trebaju ubrzano priključiti na mrežu kako bi se zamijenio plin, bilo da se on koristi kao pogonsko gorivo ili izvor grijanja. Time se TYNDP usklađuje i sa EU-ovim ambicijama da se emisije ugljičnog dioksida smanje za 14 metričkih tona godišnje do 2030. godine.
KADA ĆE DRŽAVNI INSPEKTORAT U AKCIJU? Vlada je smanjila PDV prije četiri mjeseca, ali potrošači to nikako da osjete na novčanicima
NOVE NIŽE CIJENE GORIVA UD UTORKA: Provjerite koliko će pojeftiniti benzin, a koliko dizel
STIŽE NAM NOVO POSKUPLJENJE BITNE SKUPINE NAMIRNICA! U Engleskoj ih ograđuju alarmom za zaštitu od krađe: Čeka nas vrlo neugodna jesen
IZBJEGAVAJTE U ŠIROKOM KRUGU! Ovaj proizvod se povlači jer je u njemu pronađen virus hepatitisa E