+ AAA -

V. Trkmić: Sveta Katarina Aleksandrijska

Autor: Admin

Kao dječarac slušao sam često tu uzrečicu potkraj mjeseca studenoga od poljodjelaca u mome rodnom kraju. Obično je to bilo u društvu i druženjima kada su se komentirale aktualne vremenske prilike i  kratkoročne prognoze. U meteorološkom smislu, to je značilo da će se vrijeme pogoršati, da će naglo zahladiti. Poljodjelci su tada očekivali snijeg i pravu zimu. Do spomendana svete Katarine Aleksandrijske, 25. studenoga, bili su završeni gotovo svi jesenski radovi. A mještani moga rodnog sela znali su kazati: „Tu je sveta Kata, a brzo će doći i Božić“. Tako je spomendan svete Katarine bio prijelomna točka prijelaza zemljoradnika od velikih jesenskih radnih obaveza i aktivnosti na mirnije razdoblje. Ljudi su se više družili, posjećivali i odmarali.

Sveta Katarina (Aikaterina)

Aikaterina na grčkome znači „Ona koja je čista“. Sveta Katarina Aleksandrijska (Aleksandrija, oko 282. – Aleksandrija, oko 307.), kršćanska svetica, djevica i mučenica. Osim godine rođenja (koja ipak nije sasvim sigurna) i podatka da je 304. podnijela mučeništvo u Aleksandriji, malo se zna o njezinu životu. Ali ipak sasvim dovoljno vezano uz njezin lik, njezinu čvrstu vjeru, nepokolebljivost i veliko filozofsko i teološko znanje. Ona je simbol hrabrosti. U narodu je postala oličenje vjere i čistoće. Pogubljena je zbog vjere u Boga. Za vrijeme vladavine cara Dioklecijana po svim je rimskim provincijama bjesnjelo strašno progonstvo kršćana. Osobito je bilo dugotrajno i okrutno u Egiptu, koji su nazvali „Kina staroga svijeta”. Sveta Katarina branila je katoličku vjeru u žaru progonstava pred 50 filozofa. Svojim teološkim i filozofskim znanjem sve ih je nadvisila, nadmudrila i teološki pobijedila. Zbog toga su je bijesni progonitelji osudili na okrutnu smrt. Slikari je najčešće slikaju s drvenim kotačem na kojemu su oštri željezni šiljci pripremljeni za mučenje. Katarinu Aleksandrijsku slave Rimokatolička crkva, Pravoslavna crkva, Anglikanska crkva, Luteranska Crkva. Već sama ta činjenica – da njezin spomendan slave različite crkve i crkvene zajednice – pokazuje da je riječ o osobi sveta života koju se slavilo i njezin životopis prenosilo usmenom predajom, s generacije na generaciju vjernika. Spomendan svete Katarine je 25. studenoga, a simboli vezani uz nju su kruna, mač, palma, kotač, prsten.

Samostan svete Katarine na Sinaju

Samostan Svete Katarine nalazi se na ulazu u klanac planine Sinaj (Sinajski poluotok), pokraj grada Sveta Katarina u guvernatu Južni Sinaj (Egipat). Samostan se nalazi na visini od 1586 metara, u podnožju brda Horeb (arapski: Džebel Musa), gdje je, prema Starom zavjetu, Mojsije primio Deset Božjih zapovjedi. Cijelo ovo područje je sveto trim svjetskim vjerama – kršćanstvu, islamu i judaizmu. Samostan Svete Katarine osnovan je u 6. stoljeću i jedan je od najstarijih kršćanskih samostana koji još uvijek djeluje. Drugi koji se nadmeće za titulu najstarijeg samostana također je u Egiptu, Samostan Svetog Antuna Pustinjaka, koji se nalazi s druge strane Crvenog mora, u pustinji južno od Kaira. Samostan svete Katarine je 2002. godine, na 26. zasjedanju upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Africi kao kulturno dobro. Između ostalog i zbog svojih „bizantskih zidina i samostanskih građevina u kojima se nalazi izvanredna kolekcija ranih kršćanskih iluminiranih rukopisa i

Cijeli članak pročitajte na Geopolitika.news: V. Trkmić: Sveta Katarina Aleksandrijska




Autor:
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.